Lokalny Fyrtel

To co najciekawsze w Poznaniu i okolicach




Potańcówkowe afterparty

Kiedy:
luty 8, 2020@9:00 pm
2020-02-08T21:00:00-01:00
2020-02-08T21:15:00-01:00
Gdzie:
PAN GAR
Kontakt:
Potańcówkowe afterparty @ PAN GAR

Po sobotniej potańcówce w CK Zamek zapraszamy na ciąg dalszy imprezy w Domu Tramwajarza w Panu Garze.
Dotychczas zapowiedziały się:
Kapela z Placu Hallera oraz Kapela Przodki.

KAPELA Z PLACU HALLERA
Kapela sąsiedzka, grająca głównie muzykę z południowo-wschodniej Polski oraz muzykę miejską, w której skład wchodzi troje muzyków z różnych stron. Katarzyna Jackowska-Enemuo jest współtwórczynią, a także autorką tekstów i muzyki Kapeli Jazgodki, współpracuje też ze Scholą Węgajty, pisze muzykę do spektakli teatralnych, prowadzi potańcówki i warsztaty tańców tradycyjnych. Aleksandra Rózga – barabanistka o wielu talentach, śpiewała w chórze Widymo. Sebastian Pikula – multiinstrumentalista i kompozytor, grający niegdyś w zespole Miąższ, a obecnie komponujący muzykę autorską do tekstów Jacka “Budynia” Szymkiewicza w duecie Budyń/Pikula; twórca muzyki filmowej, ale też zapalony skrzypek zgłębiający polską tradycję; autor i prowadzący projekt “Lubartowskie Melodie”.
Pewnego dnia spotkali się na śniadaniu i tak to się wszystko stało. Każde z nich ma za sobą (i przed sobą) zupełnie inną muzyczną drogę. Łączy ich chęć grania polskiej muzyki tradycyjnej wiejskiej i miejskiej, poszukiwanie piękna w prostocie oraz potrzeba spotykania się z ludźmi w muzyce i tańcu.

KAPELA PRZODKI
Kapela Przodki gra muzykę tradycyjną ze wschodniej Wielkopolski i ziemi sieradzkie. Repertuar kapeli pochodzi z nagrań archiwalnych oraz bezpośredniego przekazu od wiejskich muzykantów i śpiewaków, takich jak: Jadwiga i Józef Tomczykowie, Janina Plichta, Tadeusz Kuźnik. Nazwa Przodki odwołuje się zarówno do przeszłości, do tradycji naszych przodków, jak i przodkowania czyli – bycia jak w tańcu – “pierwszą parą”. Kapela na nowo, ze świeżym współczesnym podejściem pracuje na rzecz zwiększenia świadomości rodzimej, lokalnej kultury. Przodki inicjują różnorodne działania przybliżające kulturę tradycyjną: potańcówki, warsztaty, kolędowanie, granie w przestrzeni miasta. Poza aktywnościami lokalnymi kapela gra do tańca również w innych miejscach kraju. W repertuarze przodków znajdziemy wiwaty, polki, oberki, owijki oraz zabawy taneczne. Kapela powstała w 2013 roku z inicjatywy Macieja Filipczuka, który był jej liderem do 2016 r.

Wstęp:
Będziemy zbierać komplementy i datki do kapelusza jak tradycyjni minstrele!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *