Lokalny Fyrtel

To co najciekawsze w Poznaniu i okolicach
Poznańskie ślady Enigmy – spacer z przewodnikiem

Kiedy:
listopad 11, 2022@10:00 am – 12:00 pm
2022-11-11T10:00:00-01:00
2022-11-11T12:00:00-01:00
Gdzie:
pomnik kryptologów przed CK Zamek
Kontakt:
PoPoznaniu.pl
Poznańskie ślady Enigmy - spacer z przewodnikiem @ pomnik kryptologów przed CK Zamek
W Narodowe Święto Niepodległości w piątek 11 listopada o 10:00 kolejny raz wyruszymy na poszukiwanie poznańskich śladów słynnych kryptologów. Przewodnik (Jarek) będzie czekał na wszystkich chętnych przed pomnikiem kryptologów, który znajduje się przed dawnym Zamkiem Cesarskim przy ul. Święty Marcin, zakończenie w tym samym miejscu.
W dwudziestoleciu międzywojennym w Poznaniu rozpoczęły się działania, które doprowadziły do jednego z największych sukcesów w historii polskiego wywiadu, którym było złamanie kodu niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma. W czasie naszej wycieczki pokażemy miejsca związane z tą historią: Zamek Cesarski czy kamienicę, w której mieszkał Henryk Zygalski (jedyny z trzech kryptologów urodzony w Poznaniu). Nie zabraknie historii powstania Uniwersytetu Poznańskiego, przedstawienia Poznania przełomu lat 20. i 30. XX wieku oraz opowieści o mniej znanych bohaterach, którzy przyczynili się do tego sukcesu, a byli związani z Poznaniem i Wielkopolską.
Spacer odbędzie się w konwencji “free walking tour” – w ustalonym terminie bez względu na pogodę i liczbę chętnych. Wstępne zapisy nie są wymagane, a na zakończenie (jeśli wycieczka się spodoba) można nagrodzić przewodnika napiwkiem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *