Lokalny Fyrtel

To co najciekawsze w Poznaniu i okolicach
Rusałka – jezioro, które łączy

Kiedy:
maj 18, 2024@5:30 pm – 6:30 pm
2024-05-18T17:30:00+00:00
2024-05-18T18:30:00+00:00
Gdzie:
Śluza bogdanki Jezioro Rusałka
Koszty:
Bez opłat
Kontakt:
Barak Kultury
Rusałka - jezioro, które łączy @ Śluza bogdanki Jezioro Rusałka
W sobotę, 18 maja o godz. 17:30 na Jeziorze Rusałka odbędzie się niecodzienne widowisko. Na taflę jeziora wypłynie kilkanaście rowerów wodnych z muzykami. Odezwie się waltornia, puzony, saksofony, trąbki, flety, a nawet bęben. Każdy instrument zagra swoją część, aby z czasem stworzyć harmoniczną całość.
Koncert odbędzie się w ramach projektu „Rusałka – jezioro, które łączy”. Utwór Macieja Muraszko zagra Swarzędzka Orkiestra Dęta pod dyrekcją Łukasza Gowarzewskiego.
Wydarzenie rozpocznie sygnał dźwiękowy pociągu, który przejedzie w pobliżu miejsca koncertu, dając znak do jego rozpoczęcia.
Barak Kultury od czterech lat – w ramach projektu „Rusałka – jezioro, które łączy” – buduje pomost pomiędzy historią a współczesnością, między funkcją rekreacyjną a historyczną Rusałki. Na co dzień mieszkańcy korzystają z tego urokliwego miejsca: uprawiają sport, spacerują, kąpią się i łowią ryby. Z tą sielską atmosferą kontrastuje jednak tragiczna historia powstania jeziora. Zbiornik został wykopany w czasie II wojny światowej nadludzkim wysiłkiem żydowskich więźniów obozów pracy i polskich robotników. – Rusałka to symbol męczeństwa, ale obecnie także symbol życia naszego miasta. I żeby ożywić pamięć musimy o tym pamiętać – mówi Przemek Prasnowski.
Autorką identyfikacji wizualnej jest Patrycja Rutkowska.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *