Lokalny Fyrtel

To co najciekawsze w Poznaniu i okolicach




Solo Na Szelągu 35 – BLACK NOISE

Kiedy:
czerwiec 3, 2022@8:00 pm – 10:00 pm
2022-06-03T20:00:00+00:00
2022-06-03T22:00:00+00:00
Gdzie:
Ogród Szeląg
Koszty:
Bez opłat
Kontakt:
Ogród Szeląg
Solo Na Szelągu 35 - BLACK NOISE @ Ogród Szeląg
Solo Na Szelągu po raz 35ty!
„…Black Noise to wystrzałowa fuzja „białego” śpiewu, ludowych pieśni i tradycyjnego instrumentarium ze współczesnym brzmieniem perkusji i „czarnej” elektroniki…”
Jacek Hałas // Jakub Szwarc // Black Noise
Koncert pt
PRZERAŹLIWE ECHO TRĄBY OSTATECZNEY
ABO SIEDEM OBRAZÓW SPOMIĘDZY ŚWIATÓW
„Trąby te przeraźliwe już były słyszane,
lecz u wielu zostają żywych zapomniane,
więc ja echo przypomnę trąb tych ostatecznych,
do życia pobożnego przedziwnie skutecznych.”
Tytuł koncertu nawiązuje do zapomnianego poematu wielkopolskiego reformaty, poety i kaznodziei, Klemensa Bolesławiusza „Przeraźliwe echo trąby ostateczney abo cztery rzeczy ostatnie człowieka czekające” wydanego w poznańskiej drukarni Wojciecha Regulusa w 1670 roku, który to poemat traktuje o „czterech rzeczach ostatecznych” jakimi są: śmierć, sąd, niebo i piekło.
W autorskiej interpretacji Jacka Hałasa echa te docierają do nas jeszcze z innych stron, sięgając zarówno do przedchrześcijańskiej wizji początku świata, jak i bardzo aktualnych zagrożeń ekologicznych i pandemicznych, przede wszystkim zaś opowiadając o sytuacjach i obszarach granicznych, przełomowych. Odwołują się do obrzędów przejścia związanych z przekroczeniem granicy między dwoma kategoriami społecznymi, z przechodzeniem z jednej fazy życia do kolejnej, ze zdarzeniami kosmicznymi, przejściem jednego roku w drugi, cyklem słonecznym i księżycowym.
Wszystkie utwory oparte są na muzyce ludowej (przede wszystkim pieśniach obrzędowych i dziadowskich), na ludowych legendach i podaniach, domysłach i fantazjach etnografów, oraz artystycznej wyobraźni autora.
Poszukiwania w obszarze muzyki, brzmienia które by owe – jakże dziś aktualne – rozważania eschatologiczne oddało również na poziomie dialogu tradycji ze współczesnością, zaowocowało spotkaniem Jacka Hałasa ze znakomitym jazzowym perkusistą młodego pokolenia, Jakubem Szwarcem.
 
Jacek Hałas – śpiew, lira korbowa, akordeon, pasterskie flety, drumla
Jakub Szwarc – perkusja, elektronika
 
Jacek Hałas
Absolwent Akademii Sztuk Pięknych, muzykant, śpiewak, tancerz, kompozytor. Współtwórca wielu formacji muzycznych (Reportaż, Bractwo Ubogich, Muzykanci, Kapela Hałasów, Ket Jo Barat, Lautari, Dżezbandyta, Kwartet Wiejski, Eastwind, Noiseband), projektów artystycznych (Poznański Dom Tańca, Tikkun, Nomadzi Kultury) oraz teatralnych (z A3Teatr, Teatr Cinema, Teatr Strefa Ciszy, Teatr Węgajty, Schola Węgajty, Kimbri Teatret, Teatr Modrzejewskiej w Legnicy, Teatr Studio, Teatr Wierszalin).
Zajmuje się tańcem korowodowym, tradycjami wędrownych śpiewaków, działalnością warsztatową i edukacyjną. Razem z żoną Alicją (ludowe instrumenty perkusyjne) jako „Nomadzi Kultury” podróżują po Europie z tradycyjną Jurtą, gdzie prezentują efekty swych poszukiwań oraz przedsięwzięcia realizowane wspólnie z artystami z całego świata. Z czworgiem nastoletnich dzieci tworzą Rodzinną Orkiestrę i Teatr “Noiseband”.
Jacek Hałas od lat poszukuje śladów pieśni dziadowskich w żywej tradycji, zapisach etnografów, domowych archiwach i praktykuje grę na tradycyjnym instrumencie wędrownych śpiewaków – lirze korbowej. Pisze i nagrywa muzykę dla teatru, filmu i tańca. Reżyseruje autorskie spektakle. Jego twórczość znaleźć można na kilkunastu płytach CD, winylach, w Bibliotece Narodowej, archiwach radiowych czy w sieci, ale Jacek najbardziej ceni sobie spotkania osobiste na warsztatach, potańcówkach i koncertach które grywa równie chętnie w wiejskich świetlicach, jak i w najlepszych salach koncertowych na całym świecie.
Jakub Szwarc
perkusista, kompozytor, pedagog. Student studiów magisterskich w Instytucie Jazzu i Muzyki Estradowej w Akademii Muzycznej w Poznaniu. Studiował pod kierunkiem m. in. Krzysztofa Przybyłowicza, Pawła Dobrowolskiego i Macieja Kocińskiego. Perkusista zespołów Palmy, Smutne Piosenki, Nowa Fala Polskiego Dansingu, Korpo, i Plondra, w których udziela się również kompozytorsko i producencko. Uczy gry na perkusji w prywatnej szkole Gaudium et Studium w Poznaniu. Pełni rolę sekretarza w Fundacji Wokół Piosenki, angażując się w jej działania charytatywne i społeczne.
 
 
WSTĘP WOLNY!!!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *