Lokalny Fyrtel

To co najciekawsze w Poznaniu i okolicach
Spojrzenie na Wschód – SPOTKANIE Z PETEREM POMERANTSEVEM

Kiedy:
marzec 11, 2021@6:00 pm – 7:00 pm
2021-03-11T18:00:00-01:00
2021-03-11T19:00:00-01:00
Gdzie:
Wydarzenie online
Koszty:
Bez opłat
Kontakt:
Zamek Czyta i Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu
Spojrzenie na Wschód - SPOTKANIE Z PETEREM POMERANTSEVEM @ Wydarzenie online
ZAMEK CZYTA_SPOJRZENIE NA WSCHÓD
„TO NIE JEST PROPAGANDA”. SPOTKANIE Z PETEREM POMERANTSEVEM
Prowadzenie: Piotr Oleksy Tłumaczenie: Szymon Nowak
11.03.2021 g. 18 / spotkanie on-line /do zobaczenia na fb ck zamek i zamek czyta
Współpraca: Katedra Studiów Wschodnich UAM, Wydawnictwo Krytyka Polityczna
Żyjemy w czasach, kiedy to impuls, plotka czy fake news z mediów społecznościowych kreują codzienność. Pomerantsev udowadnia, że niejednokrotnie to właśnie online, w social mediach wykorzystywanych przez polityków toczą się nowe wojny o systemy wartości, demokrację i wizję świata.
Autor podróżuje po świecie, bada archiwa, rozmawia z ludźmi próbującymi walczyć z fake newsami. Z podróży od Manili, przez Pekin, Moskwę po Stany Zjednoczone i Meksyk, Pomerantsev przywozi refleksje, że większy dostęp do informacji nie oznacza dla nas więcej wolności. Mniej lub bardziej autorytarne reżimy kontrolują narrację, uciszają przeciwników, ale i własnych obywateli poprzez bombardowanie ich fałszywymi newsami, półprawdami i propagandą. Czy w tym gąszczu informacji potrafimy oprzeć się wizjom i bajkom i wysupłać to, co jest prawdą?
“Pomerantsev wskazuje – pisze Piotr Oleksy w recenzji książki – że przeciwnicy liberalnej demokracji posługują się taktyką zwaną białym szumem: „W świecie, w którym nawet najbardziej autorytarne z reżimów nie potrafią zaprowadzić cenzury, trzeba podać publiczności taka dawkę cynizmu co do motywacji każdego człowieka, przekonać ją, że za każdą rzekomo nieszkodliwą pobudką stoi nikczemna niewidzialna ręka, by odbiorcy stracili wiarę w możliwości alternatywy”. W efekcie ludzie przestają wierzyć, że są w stanie zmienić cokolwiek i chętnie pooddają się silnemu przywództwu. Wierzą, że lider – Putin, Trump, czy Duterte – jest w stanie obronić ich przed potężnymi i wrogimi siłami. Katalizatorem dla tego procesu są oczywiście media społecznościowe ze swoimi bańkami informacyjnymi i promocją radykalizmów”.
„To nie jest propaganda. Przygody na wojnie z rzeczywistością” to fascynujący reportaż, w którym wspomnienie o własnych rodzicach uciekających przed radzieckim KGB, przetykane jest współczesnymi rozmowami z twitterowymi rewolucjonistami, populistami czy fanami jihadu.
 
PETER POMERANTSEV (ur. 1977) – brytyjski dziennikarz, wykładowca uniwersytecki, producent telewizyjny rosyjskiego pochodzenia. Autor świetnie przyjętego w Polsce reportażu o polityce Władimira Putina „Jądro dziwności”. Współpracownik i autor tekstów w najważniejszych zachodnich mediów: „London Review of Books”, „Financial Times”, „Wall Street Journal”, „Newsweek” i „New Yorker”.
PIOTR OLEKSY – pracuje w Katedrze Studiów Wschodnich Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, która wspólnie z Centrum Kultury ZAMEK organizuje cykl spotkań „Spojrzenie na Wschód”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *