Lokalny Fyrtel

To co najciekawsze w Poznaniu i okolicach
Szyjemy Spódnice wolności / Skirt of life – warsztaty

Kiedy:
grudzień 4, 2021 całodniowy
2021-12-04T00:00:00-01:00
2021-12-05T00:00:00-01:00
Gdzie:
Galeria Śluza
Kontakt:
Galeria Śluza, Poznańskie Centrum Dziedzictwa i Brama Poznania
Zapraszamy wszystkie chętne i wszystkich chętnych do wspólnego szycia ́ ́ / !
Podczas warsztatów stworzymy patchworkowe spódnice, z pozszywanych ze sobą skrawków różnych materiałów. W efekcie powstaną indywidualne opowieści, zapisane w spódnicach życia. Każda ze spódnic będzie miała nadane imię i zostanie zarejestrowana w katalogu .
‍  :
* ̨ -> @..
Przynieś na warsztaty spódnicę, która stanie się bazą do stworzenia nowej opowieści. Może to być spódnica z twojej przeszłości, czy też z przeszłości ważnej dla Ciebie kobiety. Możesz zabrać również skrawki materiałów, tkanin, które są dla Ciebie ważne i chciałabyś/ chciałbyś je wszyć w swoją Spódnicę Wolności/ Skirt of Life. Szyć będziemy ręcznie.
Inspiracją do warsztatów jest działalność Mies Boissevain-van Lennep holenderskiej feministki, inicjatorki projektu Skirt of life. Spódnice szyto w geście solidarności kobiecej i odbudowy społecznej kraju po zniszczeniach drugiej wojny światowej. Szyto je według ściśle określonych zasad. Na starą spódnicę naszywano kolorowe skrawki materiałów, a na końcu wszywano trójkąty z wyszytymi na nich ważnymi datami, począwszy od daty 5 maja 1945 roku (czyli daty wyzwolenia – zakończenia drugiej wojny światowej w Holandii), po kolejne daty jej noszenia przy okazji narodowych świąt. Każde ze spódnic otrzymywała swój numer w rejestrze.
 
‍ ̨ :
• Katarzyna Wala – animatorka kultury, propagatorka herstorii, tropicielka zapomnianych tradycji, założycielka Bloomerki- grupy rekonstrukcji herstorycznej.
• Julia Kromolnicka – projektanta mody zrównoważonej i propagatorka technik naturalnego barwienia. Założycielka pracowni Tkanki Twórcze.
• Krystyna Lipka – Czajkowska- artystka, eksperymentuje z tkaniną. Autorka projektów Baby, Podomki. Wyróżniona na III Biennale Tkaniny Artystycznej w Poznaniu w 2021 roku.
 
 
/*Ikonografia ze zbiorów Europeany (CC BY) /https://www.europeana.eu/…/liberation-skirts-how-post…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *