Lokalny Fyrtel

To co najciekawsze w Poznaniu i okolicach
To wróci: Miasto w czasie pandemii

Kiedy:
Październik 21, 2020@6:00 pm – 7:30 pm
2020-10-21T18:00:00+00:00
2020-10-21T19:30:00+00:00
Gdzie:
Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu
Koszty:
2 zł
Kontakt:
Zamek Czyta i Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu
„TO WRÓCI. PRZESZŁOŚĆ I PRZYSZŁOŚĆ PANDEMII”
Debata I: Miasto w czasie pandemii.
Paneliści: Joanna Erbel, Marek Krajewski, Joanna Kusiak, Jan Mencwel
Prowadzenie: Joanna B. Bednarek, Przemysław Czapliński
21.10. 2020 g. 18 Sala Wielka / bilety: 2 zł
📌 OPIS DEBATY: Debata poświęcona będzie miastu jako przestrzeni kumulującej problemy – organizacyjne, logistyczne, komunikacyjne, społeczne.
W kumulacji tej jako pierwsza uwidoczniła się wieloznaczność bezpieczeństwa. Aby mieszkańcy miasta mogli pozostać bezpieczni, ktoś musiał wystawić się na ryzyko zarażenia. Kto chronił tych, którzy chronili nas? A może ochrona zasadnicza, związana z pandemią, była przesadna?
Pandemia jest stanem dzielącym społeczeństwo ze względu na wykonywane zawody: jedni mogli pracować zdalnie, inni musieli pozostać w przestrzeni wspólnej. Czy wśród tych ludzi wzrosła zachorowalność? A jeśli tak, czy nie należy przygotować się do pandemii, która również i tych ludzi zatrzyma w domach? I wreszcie – placówki kulturalne: teatry, kina, domy kultury, biblioteki. Jako pierwsze zostały zamknięte, jako ostatnie doczekają się otwarcia. Czy można wymyślić takie funkcjonowanie teatru, biblioteki i domu kultury, które uwzględni stan pandemii?
Wszystkie te kwestie spotykają się na polu miejskiej ekonomii. W dotychczasowych negocjacjach budżetu miasta pomiędzy obywatelami a władzami pojawia się kolejny czynnik, albo wręcz trzecia strona negocjująca – wirus.
Wszystkie powyższe kwestie należy też dodatkowo zlokalizować – czym innym była pandemia w wielkim mieście, czym innym w miasteczku i na wsi. Czy w trakcie pandemii „małe” miało lepiej, czy gorzej?
👉A zatem: przestrzeń, bezpieczeństwo, transport, komunikacja, kultura – o tym, w relacji do dużych miast i małych miasteczek, chcemy porozmawiać podczas pierwszej debaty.
 
📌OPIS CYKLU: „To wróci. Przeszłość i przyszłość pandemii” to cykl debat poświęconych doświadczeniom, które zebraliśmy i zgubiliśmy podczas pandemii koronawirusa. Wiemy, że aktualna epidemia jeszcze nie odeszła, jednak dla potrzeb cyklu musimy założyć, iż refleksja nad teraźniejszością jest niewystarczająca. Dlatego dodajemy do niej dwa pozostałe czasy – przeszłość i przyszłość. Zgodnie z tym przyjmujemy mocną hipotezę podpowiadaną przez epidemiologów i umieszczoną w tytule cyklu: „To wróci”. Wróci, ponieważ koronawirus nie jest osobnym wydarzeniem. W ostatnich trzech dekadach świat nawiedziły: choroba szalonych krów (lata 90.), epidemia ptasiej grypy (2003-2006), epidemia SARS (2002-2003), pandemia świńskiej grypy (2009-2010, 2018), epidemia eboli (2009-2010). Łącznie pochłonęły one około miliona ofiar. Pandemia koronawirusa dodaje do tej liczby (już teraz) kolejny milion. Pytanie dnia dzisiejszego nie brzmi zatem: „Czy?”, lecz: „Kiedy nadejdzie nowa epidemia?”. Podtrzymywanie dotychczasowych zasad życia ułatwia odpowiedź. Brzmi ona: „Wkrótce”.
Całość cyklu została podzielona na cztery wyodrębnione tematycznie spotkania:
Debata I: Miasto w czasie pandemii
Debata II: Demokracja i państwo w czasie pandemii
Debata III: Gospodarka w czasie pandemii
Debata IV: Edukacja w czasie pandemii
👉Kuratorzy cyklu: Joanna B. Bednarek i Przemysław Czapliński.
Organizatorzy: Wydział Filologii Polskiej i Klasycznej UAM, Centrum Humanistyki Otwartej UAM, CK ZAMEK
⚠️ ZASADY BEZPIECZEŃSTWA W TRAKCIE PANDEMII ⚠️
https://ckzamek.pl/…/regalamin_2020_ogolny_12fX2mb.pdf
👁‍🗨 Na białym tle widzimy rozsypane, częściowo nieostre słowa pisane czarną czcionką różnej wielkości.
ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *