Lokalny Fyrtel

To co najciekawsze w Poznaniu i okolicach
Warsztaty ekologiczne w Szreniawie

Kiedy:
wrzesień 30, 2023 całodniowy
2023-09-30T00:00:00+00:00
2023-10-01T00:00:00+00:00
Gdzie:
Muzeum w Szreniawie
Warsztaty ekologiczne w Szreniawie @ Muzeum w Szreniawie

Muzeum Narodowe Rolnictwa w Szreniawie zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu warsztaty ekologiczne w Szreniawie. W programie przewidziane są prelekcje i prezentacje:  

WYKŁADY I ZAJĘCIA 30.09.2023 r.

W dniu 30.09 odbędą się następujące zajęcia w Sali konferencyjnej H-100:

  – o godz. 10.00: dr Pawła Podkowy (UJ) – Zagrożenia dla ptaków w rolnictwie.  

   – Przygotowanie, rozmieszczanie budek lęgowych i karmników  na terenie Muzeum (zajęcia praktyczne).                                                

Duże zainteresowanie szkoleniami dotyczącymi ptaków zmusiło nas do ponownego przygotowania tematu. Tym razem dr Paweł Podkowa z Uniwersytetu Jagiellońskiego opowie o zagrożeniach, na które narażone są ptaki na wsi, ale także w mieście.

Czy karmić ptaki zimą? Czym karmić? Wszystkich zainteresuje temat przygotowania budek lęgowych oraz karmników dla ptaków oraz sposób ich montażu.

Serdecznie zapraszamy!

– o godz. 12.30: dr Patrycja Woszczyło (UP) – Dlaczego trzeba chronić jeże?

Które duże polskie miasto leży na styku zasięgu występowania dwóch gatunków jeży – wschodniego i zachodniego? Poznań! Zaszczyceni obecnością aż dwóch gatunków tego niesamowicie ciekawego i ciekawskiego ssaka, który wcale nie stroni od korzyści i ryzyka płynącego z miejskiego trybu życia, przyjrzymy się bliżej jego biologii, zwyczajom, a przede wszystkim dowiemy się czy, kiedy i jak mu pomagać, by stał się naszym dobrym sąsiadem. A na wsi?

Czy jeże jedzą jabłka? Czy można dawać im mleko? Jak stworzyć ogródek przyjazny jeżom? Jak poznać, czy jeż potrzebuje naszej pomocy? Na te i inne pytania odpowie lek. wet. Patrycja Woszczyło – doktorantka na Uniwersytecie Przyrodniczym, której jednym z zainteresowań naukowych i zawodowych są właśnie jeże.

Pierwsza pomoc dla psów i kotów (powtórzenie części praktycznej).

 

– o godz. 14.00 – mgr inż. Maria Walkowiak (MNR) – Szreniawskie wykłady i zajęcia ekologiczne. Świadczenia ekosystemowe.

Kończy się tegoroczna edycja Szreniawskich wykładów i zajęć ekologicznych, początkowo przeznaczonych głównie dla pracowników i ich rodzin. Czas na podsumowanie. Czy skorzystaliście Państwo z wiedzy specjalistów?  Co zmienić w przyszłości, czy wprowadzać inne tematy?

Na zakończenie otrzymacie Państwo ulotki z przeprowadzonych tematów i gadżety związane z zajęciami. 

Czy interesują Państwa świadczenia ekosystemowe? A co to są świadczenia kulturalne? 

 

– o godz. 14.30 – dr Aleksandra Łangowska (UP): Pszczoła miodna – mały mózg, wielkie możliwości. 

Pszczoły znamy jako producentki miodu i przykład owadów społecznych. Rodzina pszczela działa jak dobrze naoliwiona maszyna, a pojedyncze pszczółki są jej trybikami. Ale kto jest mózgiem tej maszyny, kto nią zarządza, kto podejmuje decyzje i na jakiej podstawie? Czy pszczoły mają umysł?

Zrozumienie umysłów obcych form życia nie jest łatwe, ale jeśli lubisz wyzwania, nie musisz podróżować w kosmos, aby je znaleźć. Umysły obcych są tutaj, wszędzie wokół ciebie. [Lars Chittka]

Zapraszam na wykład, w którym powiem o superorganizmie oraz o pszczelich zmysłach i postrzeganiu świata przez pszczoły; o trenowaniu pszczół i testowaniu ich w labiryntach; o zdolnościach, które wydają się przekraczać możliwości małego mózgu.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *