Lokalny Fyrtel

To co najciekawsze w Poznaniu i okolicach




Weekly: Film i nowe technologie

Kiedy:
wrzesień 25, 2019 całodniowy
2019-09-25T00:00:00+00:00
2019-09-26T00:00:00+00:00
Gdzie:
Politechnika Poznańska
Koszty:
Bez opłat
Kontakt:
Fundacja Ad Arte
Weekly: Film i nowe technologie @ Politechnika Poznańska

MIEJSCE:
Centrum wykładowe Politechniki Poznańskiej, Piotrowo 2 — sala 123 (przy bibliotece)

Trzecia odsłona WEEKLY – miejskiego przeglądu filmowego poświęcona będzie nowym technologiom, wpływowi rozwoju nauki na życie człowieka i odbędzie się we współpracy z Politechniką Poznańską. Na wszystkie wydarzenia – wstęp wolny!

Nietypowe lokalizacje, świeży repertuar, premierowe projekcje. WEEKLY to miejski przegląd filmowy, w ramach którego prezentujemy filmy poświęcone czterem obszarom tematycznym: muzyce, architekturze, sztukom wizualnym oraz nowym technologiom. Program obejmuje najnowsze produkcje filmowe z całego świata ukazujące pełne spektrum formalne i gatunkowe — zarówno filmy krótkometrażowe, pełnometrażowe fabuły, jak i filmy dokumentalne, których premiery odbywały się na festiwalach filmowych w Rotterdamie, czy Berlinie.

PROGRAM:

25.09.2019, g. 18:00
Oczy ważki, reż. Bing Xu, fabuła, Chiny 2017, 81’

Witajcie w nowym wspaniałym świecie! Według statystyk, wielki brat spogląda na nas z kamer przemysłowych aż 300 razy dziennie. Xu Bing przejrzał 10000 godzin nagrań, by stworzyć z nich emblematyczny życiorys naszych czasów. Od cichej dziewczyny do gwiazdeczki Youtube’a.
Wprowadzenie do projekcji: Aleksandra Ławska

26.09, godz. 18:00
FUTURO SHORTS: NEW TECHNOLOGY

Pokaz filmów krótkometrażowych ukazujących wpływ nowych technologii na życie człowieka. Jak funkcjonujemy w rzeczywistości, w której internet to nasza pamięć zewnętrzna, a media społecznościowe predefiniują życie społeczne? Jak wygląda praca operatora drona biorącego udział w konflikcie zbrojnym i na czym polega “swatting”? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w 6 filmach – fabularnych, dokumentalnych i krótkich animacjach. Wprowadzenie do projekcji: Emilia Mazik

Program:
Selfies, reż. Claudia Gentinetta, Cecil Brun, Arzu Saglam, Szwajcaria 2018, animacja, 4’
À Distance (Remote control), reż. Gauthier Battoue, Francja 2017, fabuła 15’
In Between, reż. Aleksandar Radan, Niemcy/Serbia 2015, eksperyment 9’
Swatted, reż. Ismaël Joffroy Chandoutis, Francja 2018, animacja/dokument, 21’
I Know You from Somewhere, reż. Andrew Fitzgerald, USA 2017, fabuła 15’
Solar Walk Réka Bucsi, Dania 2017, animacja 21’
Łączny czas: 81 min.

27.09. g. 19:00 – pokaz w ramach Nocy Naukowców
The Truth About Killer Robots, dokument, reż. Maxim Pozdorovkin, USA 2018, 82’

Spojrzenie na zastosowanie maszyn w życiu codziennym. Z jednej strony roboty są bardzo pomocne; z drugiej, zabierają ludziom miejsca pracy, a nawet mogą zagrażać ich życiu. „The Truth about Killer Robots” został stworzony z wywiadów z pracownikami i różnymi specjalistami i pokazuje materiały z miejsc, w których roboty są używane każdego dnia. Po projekcji zapraszamy na spotkanie z zaproszonymi gośćmi dr Wiesławem Bartkowskim i dr Rafałem Ilnickim, z którymi porozmawiamy o wpływie technologii na życie człowieka.

Zaproszeni eksperci:

Wiesław Bartkowski: Projektant interakcji i badacz systemów złożonych. Kierownik i współtwórca studiów podyplomowych CreativeCoding.pl oferowanych w Warszawie przez School of Form. Należy do kadry School of Form i School of Ideas na Uniwersytecie SWPS. Twórca pionierskich na polskim rynku programów kształcenia łączących informatykę z naukami humanistycznymi i twórczym wykorzystaniem technologii. Pasjonat dzielenia się umiejętnością programowania. Uczy artystów i projektantów wykorzystywania tworzywa, jakim jest połączenie kodu z elektroniką i cyfrową fabrykacją. Naukowo zajmuje się complex systems, symuluje komputerowo i analizuje systemy techno-społeczne. Realizował badania m.in. w programie „Future and emerging technologies”. Stworzył narzędzia wykorzystywane w ONZ i West Point. W pierwszym podejściu do doktoratu pod kierunkiem prof. Andrzeja Nowaka, badał “emocjonalne” sztuczne sieci neuronalne jako narzędzie do optymalizacji przybliżonych rozwiązań problemów NP-trudnych. Jego wizualizacje naukowe i instalacje interaktywne prezentowane były m.in. w Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Centrum Sztuki Współczesnej, Galerii BOZAR, Galerii Arsenał, Artothek Monachium i Teatrze Nowym. Współpracował z Florida Atlantic University, Ammerman Center for Art and Technology w Connecticut, Institute for Scientific Interchange Foundation Torino, Columbia University oraz Instytutem Podstaw Informatyki PAN. Laureat DESIGN ALIVE AWARDS 2018 w kategorii Animator m.in. za poszerzanie horyzontu styku interaktywnej techniki z naukami humanistycznymi, designem i sztuką.

Rafał Ilnicki – adiunkt w zakładzie Hermeneutyki Kultury na wydziale kulturoznawstwa Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zajmuje się filozoficzną refleksją nad technizacją kultury.

Prowadzenie: Emilia Mazik, Fundacja Ad Arte

Na wszystkie pokazy wstęp jest wolny. Na pokaz 27 września obowiązują zapisy -> https://www.facebook.com/NocNaukowcowPoznan/posts/2639343756128834

Program zrealizowany przy wsparciu Miasta Poznań #poznanwspiera

Organizator: Fundacja Ad Arte
Finansowanie: Miasto Poznań

Więcej informacji: www.adarte.pl/projekty/weekly

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *