Lokalny Fyrtel

To co najciekawsze w Poznaniu i okolicach




WIDE w PSIE czyli Carrier / Gadecki / Bożek / Lambert

Kiedy:
listopad 14, 2019@8:00 pm – 10:00 pm
2019-11-14T20:00:00-01:00
2019-11-14T22:00:00-01:00
Gdzie:
PIES andaluzyjski
Koszty:
25 zł
Kontakt:
PIES andaluzyjski
WIDE w PSIE czyli Carrier / Gadecki / Bożek / Lambert @ PIES andaluzyjski

Kwartet Carrier, Lambert, Bożek, Gadecki
Kanada – Polska
Energetyczny free jazzowy kwartet promujący pierwszy wspólny album WIDE zarejestrowany na żywo podczas ubiegłorocznej trasy koncertowej zespołu.

FRANCOIS CARRIER – urodził się 5 czerwca 1961r. w Kanadzie. Karierę jako profesjonalny muzyk jazzowy rozpoczął w 1979 roku w Vancouver, grając na saksofonie altowym. Wkrótce za sprawą śmiałego podejścia do muzyki, którą grał, zwrócił na siebie uwagę nie tylko innych artystów ale również coraz szerszego grona słuchaczy. Od 1982 roku w Montrealu, zdobywał uznanie jako wykonawca muzyki improwizowanej co zaowocowało powstaniem w 1990 roku zespołu, w którym dołączył do Carriera basista Pierre Coté i perkusista Michel Lambert. Po wydaniu albumu Intuition, który został nominowany do nagrody Jazzowy Album roku 1998 , podczas Gali Québec’s Music Awards, trio Carriera odbyło trasę koncertową po Europie, grając min. na Montreux Jazz Festival. W tym samym roku Carrier założył Nouvel Ensemble De Musique Improvisée (NoEMI), grupę podobnie myślących wolnych graczy, wśród których byli Dewey Redman i Sonny Greenwich.

Na początku 2002 roku Carrier zdobył nagrodę Conseil des Arts et des Lettres du Québec. Kolejne trasy koncertowe w Kanadzie i wielu krajach europejskich, przyniosły mu kilka uznanych albumów. Z biegiem lat, na koncertach, jak również na płytach, trio Carriera zostało wzbogacone poprzez gościnny udział innych muzyków. Obok Steve’a Amiraulta byli to Paul Bley, Gary Peacock, Uri Caine,Jason Moran i Bobo Stenson. Wśród innych muzyków, z którymi pracował, są min. Mat Maneri i Uwe Neumann.

Muzyka Carriera jest energetyczna i nieprzewidywalna, a sam Francois z wielką wrażliwością i zrozumieniem potrafi eksplorować jej rejony, skutecznie przyciągając uwagę publiczności.

MICHEL LAMBERT – (perkusista, kompozytor, aranżer) urodził się 24 października 1959 r. w Kanadzie. Po studiach w Conservatoire de Musique de Quo eacute; bec jego fascynacja perkusją i kompozycją zainspirowała go do kontynuowania edukacji w Berklee College w Bostonie.
Od 1982 r. Kilka różnych projektów zaprowadziło go z Kanady, do Europy, Azji i Stanów Zjednoczonych. Występował na znanych festiwalach, w tym w Berliner Jazztreff, Jazzfest Wien, Jak Jazz w Dżakarcie, Pori Jazz, I”Europa Jazz Festival du Mans, Birmingham Jazz Festival, Internationales New Jazz Moers, Tampere Jazz Happening, Jazz Sardigna i wiele innych. Nagrywał także w kilku krajach i występował z wybitnymi artystami, takimi jak Gary Burton, Dewey Redman, Barre Phillips, Paul Bley, Uri Caine, Gary Peacock, Mat Maneri Misha Mengelberg, Milcho Leviev, Sonny Greenwich i Herbie Spanier.

Jako utytułowany kompozytor, w 1998 roku napisał “Journal des Episodes – 366 Episodes pour orchester symphonique”, utwór, który został wykonany przez Winnipeg Symphony Orchestra w 1992 roku. Jako artysta wizualny, został polecony przez Radę Kanady w 1996 roku, aby zilustrować opakowanie kompilacji CD muzyki kanadyjskiej z okazji 50-lecia Organizacji Narodów Zjednoczonych. W 1998 r. Otrzymał stypendium Conseil des Arts et des Lettres du Quo eacute; bp, był rezydentem studia du Qu & eacute; bec w Nowym Jorku. Niedawno, dzięki wsparciu Kanadyjskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, odbył tournée po sześciu krajach europejskich, aby zaprezentować swój projekt muzyczny Out Twice z udziałem Jeannette Lambert i Dave’a Younga.

W 2004 roku ukończył Five Double Duets, serię duetów perkusyjnych i artystycznych z Danielem Humairem, Hanem Benninkem, Rakalam Bob Moses, Svenem Ake Johanssonem i Johnem Hewardem. Jego najnowszy projekt nagrania, Le Passant, zawiera partyturę dla orkiestry i improwizatorów z Dominic Duval, Ellery Eskelin i Malcolmem Goldsteinem.

MARCIN BOŻEK – Muzyk, improwizator, nauczyciel. Absolwent Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach, posiada dyplom magistra sztuki w zakresie gry na gitarze basowej ( 2003r ). Laureat wielu nagród w międzynarodowych konkursach i festiwalach. Etatowy basista Teatru Muzycznego w Gdyni od 2005 do 2015 roku. Od 2007 roku współtworzy polską scenę muzyki improv. Improwizuje z muzykami, aktorami, malarzami artystami, tancerzami oraz solo. Założyciel i dyrygent “Gdynia Improvisers Orchestra”. Projekty koncertujące artystyczne i edukacyjne: „Olbrzym i kurdupel”, “Bass Solo”, “Double trouble”, „Jazz dla dzieci”, “Gdynia Improvisers Orchestra”.
Informacje o artyście: https://marcinbozek.pl/

TOMASZ GADECKI – Saksofonista, (ur. w Gdyni 15.08.1971)
Muzyk ostatnią dekadę poświęcił szeroko rozumianej muzyce improwizowanej. W swojej twórczości na pierwszym miejscu stawia kreatywność i poszukiwanie prawdy do ostatniego dźwięku. Współzałożyciel zespołów Olbrzym i kurdupel, Sambar, Band A, 250 Kg,TRC, Helaton . Współpracuje z wieloma muzykami z Polski i ze świata. Autor muzyki do spektakli teatralnych, muzyk sesyjny w wielu projektach np. Pure Phase Ensemble, Dreadles Lions, Galago, Artur Maćkowiak, Contemporary Noise Sextet, 7FAZ. Współtworzy duet taneczno-muzyczny Acoustic Body z Anną Haracz oraz trójmiejskie Lonker See, z którym wydał trzy albumy oraz otrzymał nagrodę DOKI 2016. Improwizacja, która jest bardzo ważnym elementem jego twórczości sprawia iż bardzo często pracuje z performerami, malarzami czy poetami i zdecydowanie nie powiedział w tej dziedzinie ostatniego słowa.

bilety w cenie 25 zł do nabycia przed koncertem

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *