Lokalny Fyrtel

To co najciekawsze w Poznaniu i okolicach

Wirtualne otwarcie! Wystawa “Gdynia – Tel Awiw”. Oprowadzanie!

Kiedy:
Maj 1, 2020@6:00 pm – 8:00 pm
2020-05-01T18:00:00+00:00
2020-05-01T20:00:00+00:00
Kontakt:
Muzeum Miasta Gdyni
Wirtualne otwarcie! Wystawa "Gdynia - Tel Awiw". Oprowadzanie!

Zapraszamy na otwarcie gdyńskiej odsłony przygotowanej wraz z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN ekspozycji poświęconej dwóm niezwykłym miastom – “Gdynia – Tel Awiw”!

01.05.2020 o godzinie 18:00 zapraszamy na otwarcie wystawy w formie oprowadzania. Oprowadzanie poprowadzi dr hab. Jacek Friedrich. Będzie to unikatowa szansa aby wejść wgłąb ekspozycji, poznać tajniki jej powstawania oraz poznać fascynującą historię paraleli między Gdynią a Tel Awiwem w pierwszej połowie XX wieku, która nie ograniczała się tylko do modernizmu architektonicznego.

OGLĄDAJ 01.05 o 18:00 NA:

https://www.facebook.com/gdyniakulturalna/

https://www.facebook.com/muzeummiastagdyni/

https://www.youtube.com/channel/UCAgkircf_3FhTA7GbDnanrw

www.muzeumgdynia.pl

Gdynia i Tel Awiw – miejsca niezwykłe. Oba miasta powstały niemal od podstaw, rosnąc w cieniu potężniejszych i starszych ośrodków – odpowiednio Gdańska i Jaffy. Dla obu impulsem do rozwoju była trudna sytuacja geopolityczna, nadmorskie położenie i wielkie, stawiane im oczekiwania. Zarówno Gdynia, jak i Tel Awiw stały się miastami migrantów, będąc przy tym, przez swoje porty („bramy na świat”) świadkami transferu ludzi, towarów, idei.

Tak liczne podobieństwa nasunęły pomysł wystawy Gdynia – Tel Awiw, którą w 2019 roku zorganizowano w warszawskim Muzeum POLIN. Jej pomysłodawcą i kuratorem był historyk sztuki dr Artur Tanikowski. W 2020 roku (od 30.04.2020) ekspozycja – w zmienionej formule – zawita do Muzeum Miasta Gdyni, dzięki współpracy między oboma muzeami oraz przy wsparciu Miasta Gdyni. W pierwotnej wersji ekspozycji wątki narracyjne dotyczące obu miejsc, ich historii, społeczeństw, kultur oraz architektury, jako materialnego wymiaru zachowanego i pielęgnowanego dziedzictwa, przenikały się, budując wielowymiarowość kuratorskiego przekazu. Na potrzeby wystawy w Gdyni podstawowym wątkiem i osią narracji stanie się architektura. Jest ona bezsprzecznie głównym, bezpośrednio nasuwającym się „wspólnym mianownikiem” dla Gdyni i Tel Awiwu, a oba miasta, tak w warstwie symbolicznej, jak i w propagandowej retoryce, określane były jako „białe”. Nad polskim Bałtykiem, i w żydowskiej enklawie na Bliskim Wschodzie, niecałe sto lat temu powstały modernistyczne „miasta przyszłości”, których uniwersalnym środkiem wyrazu stała się architektura. Wymiarem nowoczesności zawartym w jej ambitnie realizowanych dziełach, była recepcja nurtów modernizmu, zyskującego podówczas licznych twórców, wyznawców i propagatorów.

Architektoniczny wymiar wystawy kształtować będą przede wszystkim znakomite makiety ikonicznych budynków Gdyni i Tel Awiwu. Rytm ich rozstawienia, w sposób intuicyjny prowadzić będzie zwiedzających przez prezentowane treści, odwołujące się do różnorodnych form i funkcji architektury modernizmu. Twórcy wystawy w Gdyni szczególną uwagę poświęcą podobieństwom i różnicom między oboma miastami, w zakresach: układu urbanistycznego, charakteru zabudowy, brył budynków, a także funkcjom, jakie pełniły. Ważne miejsce w przestrzeni wystawy zajmie także kontekst historyczny, a wiele innych wątków pojawi się w ramach działań edukacyjnych i popularyzatorskich.

Wystawa, dostosowana do warunków i przestrzeni gdyńskiego Muzeum, a także do oczekiwań trójmiejskich odbiorców, została przygotowywana przez zespół pracowników MMG pod kierunkiem historyka dra Marcina Szerle oraz architektki i badaczki dr Anny Orchowskiej-Smolińskiej. Gdynia – Tel Awiw. Odsłona gdyńska to współczesne spojrzenie na dzieje obu tak odległych, a równocześnie tak podobnych miast, przez pryzmat ich wyjątkowego dziedzictwa architektonicznego. Ekspozycji towarzyszy katalog pod redakcją dra Artura Tanikowskiego, wydany wspólnie przez Muzeum POLIN oraz Muzeum Miasta Gdyni.

Patroni medialni: Wyższa Szkoła Bankowa w Gdyni, Klif Gdynia, Trojmiasto.pl, Gazeta Wyborcza – Trójmiasto, autoportret, Dziennik Bałtycki, Radio Gdańsk S.A.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *