Lokalny Fyrtel

To co najciekawsze w Poznaniu i okolicach
Wystawy

Wystawa – Poznań 1945. Broń pancerna

Od 23 lutego w Muzeum Uzbrojenia na poznańskiej cytadeli można zobaczyć wystawę “Poznań 1945. Broń pancerna”. Jej autorem jest Marcin Górecki. To element obchodów 77. rocznicy zakończenia walk o Poznań. Wystawę będzie można podziwiać do końca marca.

Ja mówią organizatorzy wydarzenia – Wojna inspirowała artystów od zarania dziejów. Bitwy, potyczki, kampanie wojenne stały się jednym z najczęstszych i najbardziej popularnych motywów wykorzystywanych przez malarzy. Również i polska sztuka ma w tej dziedzinie swą wielowiekową, chlubną tradycję. Stoją za nią znakomite nazwiska Matejki, Kossaka czy Brandta, którym zawdzięczamy rozkwit polskiej batalistyki. Malarstwo historyczne ukazywało kraj wpływowym, silnym, rozsławiało wojennych bohaterów i krzepiło serca.

Jedną z osób, która w swojej twórczości nawiązuje do motywów militarnych jest autor wystawy w Muzeum Uzbrojenia pan Marcin Górecki. Specjalizuje się w grafice boxartowej, wykonując projekty dla branży modelarskiej. W swoim artystycznym dorobku ma też okładki płyt i książek. Prace artysty pojawią się w poznańskim muzeum już po raz drugi. Oprócz prac już prezentowanych, będzie można zobaczyć nowe dzieła jak czołg średni T-34-85 nacierający wzdłuż Hali Zeppelinów oraz działo samobieżne SU-152 w okolicy gmachu Dyrekcji Kolei.

Wystawa Czasowa Poznań 1945. Broń pancerna

Artysta- Marcin Górecki

Miejsce – Muzeum Uzbrojenia

Czas trwania: 23.02-31.03 2022

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *