Lokalny Fyrtel

To co najciekawsze w Poznaniu i okolicach
Festiwale Kultura Poznań

Zrealizuj projekt artystyczny z Generatorem Malta


Fot. materiały prasowe

Festiwal Malta ogłasza nabór projektów artystycznych do programu Generatora Malta. Na prace wokół hasła „Zaklepane / Ground Rules” z obszaru sztuki i aktywizmu, związane ze społecznym kontekstem ziemi, jej zasobów oraz prawem własności gruntów, organizatorzy czekają do 9 kwietnia.

Generator Malta jest kuratorskim programem festiwalu Malta. Podejmuje tematy związane z prawami człowieka, urbanizacją, migracjami i przyrodą. Promuje społeczną empatię, dialog i wartościotwórczą rolę sztuki. Część programu od kilku lat powstaje w formie otwartego konkursu dla środowisk artystycznych.  Projekt „Zaklepane / Ground Rules” zrealizowany zostanie w parku Wieniawskiego między 18 a 27 czerwca.

Jak mówią organizatorzy – czekamy na pomysły działań perfomatywnych, site-specific, dźwiękowych, animacyjnych, instalacji, interwencji czy warsztatów wokół refleksji nad prawem własności, prawem do ziemi i wykorzystania jej zasobów. W parku Wieniawskiego w Poznaniu powstanie obiekt „twierdza”, zaprojektowana przez Iwo Borkowicza i Olę Korbańską (iwolę), gdzie rozegrają się finałowe prezentacje zwycięskich projektów. Obiekt powstanie z wykopanej ziemi i zostanie uformowany w tym samym miejscu.

Każdego dnia inny rezydent na 48 godzin dostanie we władanie swój kawałek niepodległej ziemi. Wybrane działania staną się częścią programu Generatora Malta. Budżet jednego projektu wynosi 4500 zł brutto. Termin nadsyłania zgłoszeń trwa do 9 kwietnia, czteroosobowe jury wyłoni zwycięzców 13 kwietnia. Szczegóły w regulaminie open calla oraz na stronie www.malta-festival.pl.

W ubiegłym roku program Generatora Malta zajmował się społecznymi kontekstami wody. Teraz przyszła kolej na kolejny z żywiołów – ziemię. Ludzie – zdobywcy i kartografowie, kolektywiści, imperialiści i kapitaliści – rzucają na ziemię swój cień, zwykle kosztem jej samej, zamieszkujących ją organizmów nieludzkich i rdzennej ludności. Uprawiana, truta, oczyszczana, betonowana, sprzedawana, chroniona, eksploatowana, czczona, grodzona, współdzielona – ziemia jest archiwum walki o prawo do posiadania i kontroli. Co dzieje się z ziemią, gdy pojawia się na niej człowiek? Gdzie leży granica między korzystaniem z jej zasobów a ich eksploatowaniem, kto o tym decyduje i dlaczego?

Obecnie jeden procent właścicieli największych farm kontroluje 70 proc. gruntów uprawnych na świecie; kanadyjscy inwestorzy dla złota likwidują cmentarz z 400 grobami rdzennej ludności w Hondurasie; polski biznesmen usypuje na terenie Natura 2000 wyspę i buduje 15-kondygnacyjny zamek z 50-metrową wieżą. Roy Bates na Morzu Północnym ogłasza niepodległe państwo, by móc prowadzić piracką rozgłośnię radiową; w Poznaniu od 25 lat działa na porzuconym skrawku miasta alternatywna przestrzeń dla kultury i wykluczonych – przeczytaj tekst programowy Joanny Pańczak

Organizatorom szczególnie zależy na projektach, których dwudniową rezydencję będą poprzedzać działania procesowe, m.in. warsztaty, praca ze społecznością lokalną lub innymi grupami, śledztwo artystyczne, seria działań terenowych lub internetowych, dyskusja, interwencja. Projekty staną się częścią programu Generatora Malta i zostaną zrealizowane w ramach Malta Festival Poznań 2021.

TERMINY
nabór: 17.03-9.04
ogłoszenie wyników: 13.04
realizacja: Malta Festival Poznań (18–27 czerwca 2021)

KOSZTY
Maksymalny kosztorys jednego projektu to 4500 zł brutto, w tym wynagrodzenie dla autorów/autorek 2500 zł brutto, budżet na produkcję 2000 zł brutto. 

JAK SIĘ ZGŁOSIĆ?
Zgłoszenie do open calla „Zaklepane / Ground Rules” należy wysłać w postaci wypełnionego formularza na adres generator@malta-festival.pl do dnia 9 kwietnia 2021 roku.

REGULAMIN OPEN CALLA
FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY

Informacja prasowa

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *