Lokalny Fyrtel

To co najciekawsze w Poznaniu i okolicach




BUNT KWIATÓW #1: Jak protestuje młode pokolenie?

Kiedy:
kwiecień 16, 2021@3:00 pm – 4:00 pm
2021-04-16T15:00:00+00:00
2021-04-16T16:00:00+00:00
Gdzie:
Wydarzenie online
Koszty:
Bez opłat
Kontakt:
Pawilon i OKO.press
BUNT KWIATÓW #1: Jak protestuje młode pokolenie? @ Wydarzenie online
✹ BUNT KWIATÓW #1: Jak protestuje młode pokolenie?
✹ audycja audiowizualna
✹ premiera: 16.04, g. 15 na www.pawilon.org
 
Dlaczego walka o „wolne sądy” nie była w stanie wyprowadzić na ulice tłumów tak licznych, jak te, które protestowały w obronie prawa do kontrolowania własnego ciała? Na ile kliktywizm wpływa na przemiany społeczne? Dlaczego straszenie „powrotem do PRL-u” nie ma już dziś sensu?
W pierwszym odcinku Buntu Kwiatów przyglądamy się strategiom protestu, internetowemu aktywizmowi, językom sprzeciwu i roli technologii w formowaniu się nowego pokolenia społeczeństwa obywatelskiego.
 
✹ Prowadzenie: Dominika Sitnicka / oko.press
✹ Udział biorą: dr Joanna K. Malinowska (aktywistka, filozofka / Wydział Filozoficzny UAM), Jędrzej Nowicki (fotograf, dziennikarz), dr hab. prof. UAM Magdalena Kamińska (badaczka cyberkultury, archeologii i genologii mediów audiowizualnych / Zakład Badań nad Kulturą Filmową i Audiowizualną Instytutu Kulturoznawstwa UAM)
Premiera odcinka na www.pawilon.org: link zostanie opublikowany wkrótce.
✹✹✹ dr Joanna K. Malinowska pracuje jako adiunktka na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza na Wydziale Filozoficznym (Pracownia Epistemologii i Kognitywistyki). Zajmuje się filozofią neuronauki, filozofią medycyny, epistemologią ewolucyjną, bioetyką i robotyką społeczną. Jej teksty publikowane są w najważniejszych czasopismach naukowych. Współpracowała ze School of Form oraz Chongqing Technology and Business University. Wystawiała swoje prace np. na Biennale Sztuki Współczesnej Wro. Jest feministką i antyfaszystką.
✹✹✹ Jędrzej Nowicki: fotograf dokumentalista. W swojej pracy koncentruje się na problemach wykluczenia społecznego, praw człowieka, solidarności i niesprawiedliwości społecznej, a także na kwestiach środowiskowych. Dobrze zna region Europy Środkowej i Wschodniej. Fotografował również na Bliskim Wschodzie. Przez ostatnie 7 lat współpracował głównie z Gazetą Wyborczą, dla której relacjonował wszystkie najważniejsze wydarzenia w Polsce. Jego zdjęcia były publikowane w najważniejszych polskich czasopismach (Newsweek, Polityka, Tygodnik Powszechny), a także za granicą (The Sunday Times Magazine, The Wall Street Journal).
✹✹✹ dr hab. prof. UAM Magdalena Kamińska pracuje w Zakładzie Badań nad Kulturą Filmową i Audiowizualną Instytutu Kulturoznawstwa UAM. Jej zainteresowania naukowe to cyberkultura, archeologia i genologia mediów audiowizualnych.
Autorka i współautorka ponad 40 artykułów naukowych oraz sześciu monografii: Rzeczywistość wirtualna jako „ponowne zaczarowanie świata”. Pytanie o status poznawczy koncepcji, Niecne memy. Dwanaście wykładów o kulturze internetu, Prosumpcjonizm pop-przemysłów. Analiza polskich przedsiębiorstw z branży rozrywkowej, Cultural Theory and History: Innovation Upiór w kamerze. Zarys kulturowej historii filmu grozy i Memosfera. Wprowadzenie do cyberkulturoznawstwa. Publikowała artykuły między innymi w „Kulturze Współczesnej”, „Przeglądzie Kulturoznawczym”, „Kulturze Popularnej”, „Przeglądzie Socjologii Jakościowej”, „Człowieku i Społeczeństwie”, „Transformacjach”, „Panoptikum”, „Zeszytach Artystycznych”.
✹✹✹✹✹✹✹✹✹✹✹
BUNT KWIATÓW
W tym roku przyglądamy się sobie — pokoleniu dorastającego w potransformacyjnej Polsce — „beneficjentom” przemian ostatniej dekady XX wieku.
Skoncentrujemy się na konsekwencjach przemian po 1989 roku: od ustanowionych relacji państwa i kościoła, przez wynaturzenia kapitalizmu, dominację w przestrzeni publicznej konserwatywnego dyskursu, po niewydolność systemową związaną z kwestiami pracowniczymi, zdrowiem czy mieszkalnictwem.
Będziemy przyglądać się strategiom oporu i językowi buntu, relacjom władzy wobec przekazów medialnych i migracji pokolenia młodych dorosłych; politykom tożsamościowym i pozainstytucjonalnym ośrodkom kształtowania postaw obywatelskich — od ruchów klimatycznych po kulturę klubową.
Seria protestów w 2020 roku (w Polsce, jak w Białorusi, czy Rosji) i pandemia ujawniły skutki poszerzających się wpływów populizmu, ksenofobii i nacjonalizmu. Obnażyły też skumulowaną niezgodę i gniew oraz potrzeby: wspierania i wzmacniania działań solidarnościowych i edukacyjnych. Dokonała się zmiana – nie możemy powrócić do rzeczywistości sprzed roku. To próba sił. A może szansa?
Wierzymy, że kwestie polityczne i aktualny komentarz dotyczący przemian społecznych łączą niezbywalne relacje z aktywną, kształtującą przestrzeń publiczną rolą i odpowiedzialnością kultury. Dlatego przejmujemy Bunt kwiatów, hasło pierwotnie wpisane w krytyczną postawę wobec ugrupowań odcinających się od dziedzictwa intelektualnego i tożsamościowego poprzednich pokoleń*, po to, by wskazać po raz kolejny na potrzebę takiego myślenia o przyszłości, które uwolnione jest od traum i szkodliwych przyzwyczajeń; W zamian zależy nam na stworzeniu przestrzeni do dyskutowania i budowania przyszłości niezwiązanej z resentymentami. Przyszłości dla pokoleń.
*Tegoroczne hasło, Bunt kwiatów, wywodzimy z Kryzysu romantyzmu Stanisława Brzozowskiego, gdzie wskazuje na kryzys romantyzmu i krytykuje nurt myślowy porównując go do Buntu kwiatu przeciwko swym korzeniom;
Cykl dyskursywny kuratorują: Andrzej Pakuła, Aleksandra Skowrońska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *