Sprawdź co ciekawego dzieje się obecnie w Poznaniu i okolicach!
Imprezy bezpłatne, festiwale, wernisaże i wystawy – sprawdź kiedy i gdzie dzieje się coś wartego uwagi.
Kalendarz, czyli co się dzieje na Fyrtlu 😉
Co się dzieje w Poznaniu i jak spędzić weekend w Poznaniu?
Ciekawe spektakle, wernisaże i festiwale – codziennie coś się dzieje w Poznaniu, a wiele imprez jest dostępnych zupełnie bezpłatnie dla zwiedzających i uczestników!
Stawiamy na kulturę, festiwale, wystawy i wernisaże.
Ciekawy pomysł na randkę w Poznaniu lub brak pomysłu na to jak spędzić czas w Poznaniu? Sprawdź kalendarz poniżej:
Organizujesz wystawę, odpowiadasz za festiwal lub inne wydarzenia kulturalne i chcesz, aby inni się o nim dowiedzieli?
>>Nasi czytelnicy szukają pomysłów na to jak spędzić ciekawie czas w Poznaniu. Kliknij i dodaj swoje wydarzenie – jeśli będzie idealne dla naszego czytelnika to opublikujemy je w tym kalendarzu 🙂 <<
Poniżej lista najciekawszych wydarzeń, które pozwolą przyjemnie spędzić czas w Poznaniu

NIGER. SAHARYJSKIE PIĘKNO Wernisaż wystawy: 22 września 2023 r. godzi. 17:30, Poznań, ul. Święty Marcin/Ratajczaka Wstęp wolny! Niger to jeden z najuboższych krajów świata, który jest trzykrotnie większy od Polski, a zamieszkuje go tylko 8,5 miliona ludzi. Jego eksploracja od dawna znajdowała się na podróżniczej liście marzeń Marii Magdaleny Kwiatkiewicz, poznańskiej fotografki i społeczniczki. Wyprawę udało się zrealizować w 2022 roku, a jej pokłosie zobaczyć można podczas plenerowej wystawy fotograficznej NIGER. SAHARYJSKIE PIĘKNO, którą od 22 września do 31 października oglądać można na ulicy Święty Marcin w Poznaniu. Kolejny cykl fotograficzny Marii Magdaleny Kwiatkiewicz, to daleka i wyczerpująca podróż do Nigru – kraju palącego słońca, silnych kobiet i pięknych mężczyzn. Główną motywacją do tej wyprawy, której prób podjęcia było kilka, stanowił Festiwal Garewol organizowany po porze deszczowej i zebraniu plonów. Jego kluczowym elementem jest konkurs urody męskiej, którego najważniejszymi kryteriami jest biel zębów i białek oczu. - Dziś już nie mogłabym tego wszystkiego zobaczyć, ponieważ ponownie w Nigrze zapanowała wyjątkowo trudna sytuacja polityczna – twa pucz, któremu towarzyszy konflikt zbrojny – mówi ze smutkiem Kwiatkiewicz. - Już dwukrotnie z podobnych względów odwoływałam swoją podróż właśnie do tego kraju. Za trzecim razem udało mi się ją zrealizować. Moją radość potęguje dodatkowo możliwość dzielenia się przywiezionymi wspomnieniami w formie zdjęć – dodaje. Plenerowa wystawa fotografii NIGER. SAHARYJSKIE PIĘKNO to zbiór ponad 80 obrazów, jakie Maria Magdalena Kwiatkiewicz wykonała głównie spotykanym na szlaku ludziom. To ich codzienność, praca, przywiązanie do rodziny czy religii interesują ją najbardziej. Piękno natury staje się tym samym jedynie kontekstem dopełniającym obraz. Jacy są więc ludzie? Przeciętna dzietność Nigryjek to prawie ośmioro dzieci, które bardzo szybko przejmują obowiązki domowe. Nie mają czasu na beztroskę i zabawę. Ciężka praca w trudnych warunkach atmosferycznych i skrajnej biedzie towarzyszy im od najmłodszych lat do późnej starości, choć tej najczęściej nie dożywają – umierają najczęściej w wieku 50-52 lat. Średni wiek mieszkańca Nigru to natomiast 15,2 lat, a dokładnie 15,1 dla mężczyzn i 15,3 dla kobiet. Dla porównania średni wiek Polaka to 41,9 lat. Niewiele osób ma szansę pobierać jakiekolwiek nauki, dlatego szacuje się, że w Nigrze analfabetyzm wynosi ponad 80% i szczególnie koncentruje się na kobietach. To mniej więcej tyle, ile w Królestwie Polskim i Galicji w 1870 roku. To tylko garść faktów na temat tego afrykańskiego kraju. Jakie są zaś osobiste refleksje fotografki? Nimi osobiście podzieli się podczas wernisażu, na który serdecznie zaprasza 22 września o godz. 17:30 na ul. Święty Marcin w Poznaniu.
• osoby lat 55 i więcej
• osoby lat 18 do 54 włącznie
• niepełnoletni uczestnicy lat 12 do 17 (za zgodą opiekuna prawnego)
• kategoria zespołowa (o miejscu będzie decydować uzyskany czas)
— osoby niepełnosprawne:
• wózki aktywne
• wózki dziecięce
• wózki ze wsparciem
Na zakończenie wakacji Wasza ulubiona kawowa impreza zawita do Was!


Za nami już 22 edycje Festiwalu Kawy, a my chcemy pokazać Wam jeszcze więcej niesamowitego świata specialty!

Międzynarodowe Targi Poznańskie, Głogowska 14




Nie zabraknie też słodkości z lokalnych kawiarni, lodów, czekolady i dobrego designu


Do tego panele warsztatów i seria cuppingów #staytuned
*Jeśli chcesz zostać wystawcą na Festiwalu Kawy daj znać!
https://fb.me/e/6su9TPpp5
___________
ENG
Hey Poznan! we are finally with you!!
At the end of the holiday, your favorite coffee party will come to you!


22 editions of the Coffee Festival are behind us, and we want to show you even more of the amazing world of specialty!

Poznań International Fair, Głogowska 14




There will also be sweets from local cafes, ice cream, chocolate and good design


On top of that we got workshops for you, and all day stuffed with cuppings #staytuned
See you soon!
If you want to become an exhibitor at the Coffee Festival, let us know!

Niewątpliwym atutem targów POLAGRA jest ich różnorodność i to się na pewno nie zmieni. Ekspozycja budowana jest w oparciu o trzy równoległe salony.
Salon FOOD przeznaczony jest dla branży spożywczej. To zwiastun trendów konsumenckich, kompleksowy przegląd ofert i promocja polskiej gospodarki. Odwiedza go kilkadziesiąt tysięcy profesjonalistów z całego świata, poszukujących nowości, inspiracji, nastawionych na zawarcie długoterminowych kontraktów.
To ważne wydarzenie w rozwoju nowych perspektyw eksportowych, w którym kluczową rolę odgrywa program Hosted Buyers, w którym menedżerowie sieci handlowych oraz hurtowni, dystrybutorzy i importerzy żywności spoza Polski mogą wziąć udział w targach na bardzo preferencyjnych warunkach. – Hosted Buyers to bardzo istotny element targów pozwalający promować polską żywność na rynkach zagranicznych. Nie wyobrażamy sobie, by mogło go zabraknąć podczas tegorocznej edycji. Nasze prace związane platformą online służącą do umawiania spotkań biznesowych niewątpliwe pomogą nam wzmocnić ten punkt programu POLAGRY – objaśnia Dariusz Wawrzyniak.
Salon FOODTECH można określić jako tętniącą życiem fabrykę żywności, w której można zobaczyć działanie całych linii produkcyjnych. To miejsce inspiracji dla przedstawicieli firm produkujących żywność: kadry zarządzającej, kierowników i specjalistów zajmujących się produkcją żywności, technologią żywności oraz utrzymaniem ruchu.
Podczas Salonu HORECA prezentowane są innowacyjne rozwiązania usprawniające pracę profesjonalnych kuchni, zwiększające zakres usług oferowanych przez lokale gastronomiczno-noclegowe, zapewniające bezpieczeństwo i komfort pobytu gościom restauracji czy obiektów noclegów. Co roku odwiedza go kilka tysięcy restauratorów, kucharzy oraz właścicieli i menadżerów obiektów wypoczynkowo-noclegowych.
Salon wzbogaca strefa kulinarna, w której odbywa się najbardziej prestiżowy konkurs w polskiej gastronomii – Kulinarny Puchar Polski.
Wszystkim trzem ekspozycjom towarzyszą szkolenia branżowe, eksperckie spotkania, dystrybutorów żywności, rozwiązań marketingowych. Odbywają się także panele dyskusyjne z udziałem ekspertów na temat zmian w zachowaniu konsumentów, trendów w żywieniu, szkoleń, pozwalających rozwijać produkcję i wdrażać standardy bezpieczeństwa pracy.


















Międzynarodowe Targi Poznańskie
Pawilon 2 – ul. Głogowska, Poznań

30 września (sobota) – 8:00-20:00
1 października (niedziela) – 10:00-18:00

– karta,
– gotówka,
– BLIK.


Muzeum Narodowe Rolnictwa w Szreniawie zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu warsztaty ekologiczne w Szreniawie. W programie przewidziane są prelekcje i prezentacje:
WYKŁADY I ZAJĘCIA 30.09.2023 r.
W dniu 30.09 odbędą się następujące zajęcia w Sali konferencyjnej H-100:
– o godz. 10.00: dr Pawła Podkowy (UJ) – Zagrożenia dla ptaków w rolnictwie.
– Przygotowanie, rozmieszczanie budek lęgowych i karmników na terenie Muzeum (zajęcia praktyczne).
Duże zainteresowanie szkoleniami dotyczącymi ptaków zmusiło nas do ponownego przygotowania tematu. Tym razem dr Paweł Podkowa z Uniwersytetu Jagiellońskiego opowie o zagrożeniach, na które narażone są ptaki na wsi, ale także w mieście.
Czy karmić ptaki zimą? Czym karmić? Wszystkich zainteresuje temat przygotowania budek lęgowych oraz karmników dla ptaków oraz sposób ich montażu.
Serdecznie zapraszamy!
– o godz. 12.30: dr Patrycja Woszczyło (UP) – Dlaczego trzeba chronić jeże?
Które duże polskie miasto leży na styku zasięgu występowania dwóch gatunków jeży – wschodniego i zachodniego? Poznań! Zaszczyceni obecnością aż dwóch gatunków tego niesamowicie ciekawego i ciekawskiego ssaka, który wcale nie stroni od korzyści i ryzyka płynącego z miejskiego trybu życia, przyjrzymy się bliżej jego biologii, zwyczajom, a przede wszystkim dowiemy się czy, kiedy i jak mu pomagać, by stał się naszym dobrym sąsiadem. A na wsi?
Czy jeże jedzą jabłka? Czy można dawać im mleko? Jak stworzyć ogródek przyjazny jeżom? Jak poznać, czy jeż potrzebuje naszej pomocy? Na te i inne pytania odpowie lek. wet. Patrycja Woszczyło – doktorantka na Uniwersytecie Przyrodniczym, której jednym z zainteresowań naukowych i zawodowych są właśnie jeże.
Pierwsza pomoc dla psów i kotów (powtórzenie części praktycznej).
– o godz. 14.00 – mgr inż. Maria Walkowiak (MNR) – Szreniawskie wykłady i zajęcia ekologiczne. Świadczenia ekosystemowe.
Kończy się tegoroczna edycja Szreniawskich wykładów i zajęć ekologicznych, początkowo przeznaczonych głównie dla pracowników i ich rodzin. Czas na podsumowanie. Czy skorzystaliście Państwo z wiedzy specjalistów? Co zmienić w przyszłości, czy wprowadzać inne tematy?
Na zakończenie otrzymacie Państwo ulotki z przeprowadzonych tematów i gadżety związane z zajęciami.
Czy interesują Państwa świadczenia ekosystemowe? A co to są świadczenia kulturalne?
– o godz. 14.30 – dr Aleksandra Łangowska (UP): Pszczoła miodna – mały mózg, wielkie możliwości.
Pszczoły znamy jako producentki miodu i przykład owadów społecznych. Rodzina pszczela działa jak dobrze naoliwiona maszyna, a pojedyncze pszczółki są jej trybikami. Ale kto jest mózgiem tej maszyny, kto nią zarządza, kto podejmuje decyzje i na jakiej podstawie? Czy pszczoły mają umysł?
Zrozumienie umysłów obcych form życia nie jest łatwe, ale jeśli lubisz wyzwania, nie musisz podróżować w kosmos, aby je znaleźć. Umysły obcych są tutaj, wszędzie wokół ciebie. [Lars Chittka]
Zapraszam na wykład, w którym powiem o superorganizmie oraz o pszczelich zmysłach i postrzeganiu świata przez pszczoły; o trenowaniu pszczół i testowaniu ich w labiryntach; o zdolnościach, które wydają się przekraczać możliwości małego mózgu.











Niewiele zespołów może się pochwalić faktem, że stało się symbolem muzycznym całej dekady, było głównym towarem eksportowym swojego kraju oraz że na podstawie jego muzyki napisano musical, który potem doczekał się ekranizacji. A to wszystko stało się udziałem czwórki skandynawskich wykonawców: nie wyobrażamy sobie lat ’70 bez “Waterloo”, “Honey, Honey”, “Money, Money, “Money”, tak jak nie wyobrażamy sobie Szwecji bez ABBY, zaś film “Mamma mia!” był wydarzeniem w roku 2008. Wszyscy, którzy bawili się przy muzyce zespołu Boney-M czy Modern Talking, również odnajdą się znakomicie w atmosferze naszego koncertu: obiecujemy uśmiech i wzruszenie, powrót wspomnień i świetną zabawę dzisiaj, bo przecież “szczęściem jest pozostać bliskimi sobie jak dzieci”, jak głosi piosenka “Felicità” – największy przebój duetu Al Bano i Romina Power, którego muzyka także zabrzmi podczas tego niezwykłego wieczoru…Na scenie chór, balet, orkiestra i soliści!

Kontakt Español jest pomysłodawcą i organizatorem tego wielkiego święta kultury hiszpańskojęzycznej w Poznaniu i online. Z pomocą wielu przyjaciół Festiwalu organizujemy dla mieszkańców Poznania cykl wydarzeń kulturalno-językowych. Chcemy przekazać pasję nie tylko do języka hiszpańskiego, ale również do kultury krajów hiszpańskojęzycznych. Wstęp na imprezy jest bezpłatny lub za symboliczną opłatą.
25. FESTIWAL KULTURY HISZPAŃSKOJĘZYCZNEJ ¿QUÉ PASA?
25. Festiwal Kultury Hiszpańskojęzycznej ¿Qué Pasa? nadchodzi z jesiennym przytupem! 6-12 października 2023 to czas wyjątkowych spotkań, warsztatów i prezentacji. Większość spotkań odbędzie się stacjonarnie ale również wirtualnie ONLINE – można w nich wziąć udział z dowolnego miejsca świata. Przeniesiemy się w rejony słońca, wyśmienitego jedzenia oraz melodyjnego języka hiszpańskiego. Szczegółowy program na: www.quepasa.pl









































2. Zarówno udział w slamie jak i wstęp są bezpłatne.
3. Zwycięzca turnieju otrzyma nagrodę pieniężną 250 zł. Pieniądze zostaną przekazane za pomocą przelewu bankowego w terminie do dwóch tygodni po zakończeniu turnieju.
4. Osoby chcące wystąpić w slamie dokonują zgłoszenia przez stronę fb Fundacji KulturAkcji, bądź bezpośrednio u organizatorów w dniu turnieju.
5. Organizatorzy mają prawo zamknąć listę w dowolnym momencie.
6. Każdy z uczestników slamu jest ograniczony czasem pojedynczego występu – do ok. 3 minut. Dogrywka to ok. 1 minuta. Dozwolone jest czytanie tekstu z kartki bądź z urządzeń elektronicznych.
7. Uczestniczki i uczestnicy muszą zaprezentować podczas występu własną twórczość.
8. Slam zostanie rozegrany systemem pucharowym. Uczestniczki i uczestnicy pierwszej rundy zostaną przeciwstawieni sobie poprzez losowanie. Osoba, która wygra w danej rozgrywce przejdzie do następnej rundy. Liczba rund będzie zależała od liczby zgłoszeń. O zwycięstwie w danej rundzie decyduje publiczność poprzez głosowanie. Kto otrzyma większą liczbę głosów, wygrywa.
9. Jeżeli podczas pojedynku slamerów głosy publiczności rozłożą się po równo, wówczas odbywa się dogrywka.
10. Podczas występów nie wolno korzystać z instrumentów czy podkładu muzycznego.
11. Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do wykorzystania dokumentacji występów (obejmującej wizerunek uczestników – udział w slamie oznacza złożenie oświadczenia o wyrażeniu zgody na nieodpłatne i nieograniczone w czasie prawo do utrwalenia i rozpowszechniania przez Organizatorów wizerunku uczestnika) w celach promocyjnych i dokumentacyjnych.
12. Rozwiązywaniem kwestii nieuwzględnionych w regulaminie oraz jego interpretacją zajmują się osoby prowadzące turniej.











Kochani kawosze, mamy dla was dobrą wiadomość 20-21 maja serdecznie zapraszamy do odwiedzenia Festiwalu Kawy i Czekolady.
W jednym miejscu zebraliśmy dziesiątki stoisk z kawą, akcesoriami i produktami komplementarnymi. Każdy będzie mógł poznać wszystkie jej smaki, aromaty oraz formy. Będzie można skosztować tych pyszności na miejscu, ale również zakupić ziarna i świeżo mieloną kawę do domu. A jeśli Twój kompan nie jest sympatykiem kawy nic straconego, zabierz go ze sobą! Będzie mógł ugasić pragnienie aromatycznymi herbatami, które również znajdziecie na tym wydarzeniu.
Jednak przepyszne napoje to niejedyne rzeczy, które znajdziecie 21 i 22 października. Mamy też dla Was coś, co idealnie pasuje do świeżo parzonej kawą czy herbaty – SŁODYCZE!
Do kawy idealnym połączeniem będzie czekolada i tu również, zagoszczą dziesiątki firm z ofertą czekolady gorzkiej, deserowej, mlecznej, białej czy z dodatkami? Nie zabraknie również innych słodyczy: ciast, ciasteczek, makaroników, przepysznych wypieków, lody, … Znajdziecie wszystko czego potrzebuje każdy łasuch w jednym miejscu





















To trzeba zobaczyć i usłyszeć:
10 różnych indywidualności twórczych,
10 temperamentów,
10 odcieni tego jednego, najwspanialszego męskiego głosu, jakim jest tenor.
W zupełnie nowym repertuarze, pozwalającym jeszcze szerzej ujawnić ich talenty, nasza tenorowa dziesiątka przypomni wszystkim, że najważniejsze są te dni, których jeszcze nie znamy, oraz że nie liczą godzin i lat. Napotkanej dziewczynie potrafią rzucić bukiet nut z okrzykiem “Bella ciao” albo “Sex bomb”. Nie ma dla nich granic stylów i gatunków muzycznych, ani nawet granic państwowych: śpiewają o Walencji, Ukrainie, a jedna z piosenek nazywa się po prostu “Świat” – ale nie trzeba krzyczeć ze zdziwienia “Nie może być!”, bowiem …to tytuł innego z ich utworów. Nic dziwnego, że na koniec śpiewają o sobie “We Are The Champions!”.

2. Zarówno udział w slamie jak i wstęp są bezpłatne.
3. Zwycięzca turnieju otrzyma nagrodę pieniężną 250 zł. Pieniądze zostaną przekazane za pomocą przelewu bankowego w terminie do dwóch tygodni po zakończeniu turnieju.
4. Osoby chcące wystąpić w slamie dokonują zgłoszenia przez stronę fb Fundacji KulturAkcji, bądź bezpośrednio u organizatorów w dniu turnieju.
5. Organizatorzy mają prawo zamknąć listę w dowolnym momencie.
6. Każdy z uczestników slamu jest ograniczony czasem pojedynczego występu – do ok. 3 minut. Dogrywka to ok. 1 minuta. Dozwolone jest czytanie tekstu z kartki bądź z urządzeń elektronicznych.
7. Uczestniczki i uczestnicy muszą zaprezentować podczas występu własną twórczość.
8. Slam zostanie rozegrany systemem pucharowym. Uczestniczki i uczestnicy pierwszej rundy zostaną przeciwstawieni sobie poprzez losowanie. Osoba, która wygra w danej rozgrywce przejdzie do następnej rundy. Liczba rund będzie zależała od liczby zgłoszeń. O zwycięstwie w danej rundzie decyduje publiczność poprzez głosowanie. Kto otrzyma większą liczbę głosów, wygrywa.
9. Jeżeli podczas pojedynku slamerów głosy publiczności rozłożą się po równo, wówczas odbywa się dogrywka.
10. Podczas występów nie wolno korzystać z instrumentów czy podkładu muzycznego.
11. Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do wykorzystania dokumentacji występów (obejmującej wizerunek uczestników – udział w slamie oznacza złożenie oświadczenia o wyrażeniu zgody na nieodpłatne i nieograniczone w czasie prawo do utrwalenia i rozpowszechniania przez Organizatorów wizerunku uczestnika) w celach promocyjnych i dokumentacyjnych.
12. Rozwiązywaniem kwestii nieuwzględnionych w regulaminie oraz jego interpretacją zajmują się osoby prowadzące turniej.