Lokalny Fyrtel

To co najciekawsze w Poznaniu i okolicach
Muzea

Centrum Szyfrów Enigma w Poznaniu

Marian Rejewski, Henryk Zygalski i Jerzy Różycki to nazwiska, które (o ile nie znaliście ich wcześniej) zostaną z wami na dłużej po wizycie w niedawno otwartym Centrum Szyfrów Enigma. Postanowiłem sprawdzić w jaki sposób to miejsce opowiada o naszych matematykach, historii, szyfrach, a co najważniejsze, czy warto je odwiedzić.

Elektryczny Fiat 500 Cabrio – po prostu bella

Tym razem miałem przyjemność (i to ogromną) jeździć Fiatem 500 Cabrio z napędem elektrycznym. To najładniejsze auto jakim jeździłem, ale (tu bez zaskoczeń) najmniej praktyczne. Nie zmienia to faktu, że (uwaga spoiler) zakochałem się.

Muzeum Ziemi Średzkiej

W małej miejscowości Koszuty niedaleko Śremu w urokliwym dworku mieści się Muzeum Ziemi Średzkiej. W jego zabytkowych murach możemy podziwiać wyjątkowe eksponaty przybliżające życie na tych terenach w dawnych latach. Ponadto dworek otacza park, który po wyjściu z muzeum zachęca do spaceru.

Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy

W ostatni weekend miałem przyjemność odwiedzić Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy. Okazało się, że raptem 20 kilometrów od Jarocina znaleźć można wyjątkowe muzeum mieszczące się w cudownym zespole pałacowo-parkowym. Warto tu przyjechać chociażby dla widoków.

Muzeum A. Mickiewicza w Śmiełowie

W Wielkopolsce znajdziemy wiele miejsc poświęconych naszemu narodowemu wieszczowi. Został nawet stworzony specjalny szlak śladami Adama Mickiewicza. Jednym z najważniejszych przystanków w tej wędrówce jest zabytkowy pałac w Śmiełowie, gdzie mieści się muzeum poświęcone Mickiewiczowi.

Parowozownia Wolsztyn – żywy kawałek historii

Parowozownia Wolsztyn jest unikatowym obiektem na europejską (a może nawet światową) skalę. Na własne oczy możemy zobaczyć tu piękne zabytkowe maszyny oraz podziwiać zgromadzone pamiątki. To także ostatnie miejsce na Starym Kontynencie, gdzie wykorzystuje się parowozy do regularnych przewozów pasażerskich.

Muzeum Motoryzacji w Poznaniu

W pawilonie nr 2 na Międzynarodowych Targów Poznańskich pojawiło się ponad 100 zabytkowych pojazdów. Eksponaty pochodzą ze zbiorów członków, działaczy Automobilklubu Wielkopolski – współorganizatora Muzeum Motoryzacji.

Be Happy Museum Poznań

Już w piątek 29 maja w Galerii Malta swoją działalność rozpocznie Be Happy Museum. To idealne miejsce dla miłośników mediów społecznościowych na czele z Instagramem i TikTokiem.

Poznańskie Muzeum Pyry

Ziemniak ,kartofel, bulwa, pyra, bez względu jak nazywacie to cudowne warzywo koniecznie odwiedźcie Poznańskie Muzeum Pyry. Działa ono od października przy ulicy Wronieckiej 18 (wejście od ulicy Mokrej) i naprawdę kryje wiele sekretów.

Muzeum Figur Woskowych w Poznaniu

Od 6 października na mapie Poznania pojawiła się nowa bajeczna atrakcja. Będąc w okolicach ulicy Piekary koniecznie zajrzyjcie do Muzeum Figur Woskowych.