Lokalny Fyrtel

To co najciekawsze w Poznaniu i okolicach
41. Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza Ale Kino!

W dniach 26 listopada – 3 grudnia odbędzie się Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza Ale Kino! Tegoroczna edycja będzie wyjątkowa, ponieważ festiwal obchodzi jubileusz 60-lecia jego istnienia. Z tej okazji organizatorzy przygotowali aż 47 premier i pokazów specjalnych.

OFF CINEMA. W poszukiwaniu gwiazd

Bonnie Timmermann w środowisku filmowym uchodzi za legendę. W filmie Bonnie widzimy jak wygląda praca reżyserki castingów, która przez lata odkryła wiele współczesnych gwiazd kina. Charakteryzuje ją nietuzinkowe podejście do pracy i niezwykły talent do znajdowania wybitnych aktorów.

OFF CINEMA. Egzorcysta bez cenzury

W ramach tegorocznego OFF CINEMA miałem przyjemność zobaczyć dokument Friedkin bez cenzury. Ciekawa propozycja, w której poznajemy niezwykły sposób pracy oraz osobowość reżysera, który stał się rozpoznawalny za sprawą filmu Egzorcysta.

Filmy dokumentalne w Poznaniu, czyli czas no OFF CINEMA

W dniach 24‒29 października w Poznaniu odbędzie się 27. Festiwal Filmów Dokumentalnych OFF CINEMA. Oprócz pokazów filmowych, jak zawsze nie zabranie spotkań z twórcami. Przekrój tego co zobaczymy będzie bardzo duży. Od tematów ogólnoświatowych, po kameralne spojrzenie w głąb człowieka.

Animator. Na koniec świata i jeszcze dalej

Jeżeli jak ja wychowaliście się na serii Toy Story doskonale znacie słowa, które znalazły się w tytule. Nie są one przypadkowe, ponieważ w ramach Animatora dla dzieci wybrałem się na polską premierę filmu Titna, o podróży na Biegun Północny.

Animator. O stworzeniu świata

Jednym z filmów, które udało mi się zobaczyć pierwszego dnia jest biorący udział w konkursie filmów pełnometrażowych Four Souls of Coyote. Reżyser Aron Gauder zabiera nas w odległą przeszłość i przybliża mit o stworzeniu świata.

Festiwal Animator czas zacząć

Już dziś rozpoczyna się kolejna odsłona największego festiwalu filmu animowanego w Polsce, czyli Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych ANIMATOR. Na widzów czeka ponad 200 filmów z całego świata. Festiwal potrwa 5 dnia, a w czasie jego trwania nie zabraknie filmów zarówno dla najmłodszych widzów, ajk i tych starszych. Hasłem tegorocznej edycji jest Poszukiwanie siebie / Searching for Yourself.

Lato na Wildzie

Fundacja Pro Posnania wraz z Bistro Brzask postanowili zintegrować mieszkańców Wildy i zaprosić ich na letnie seanse kinowe. Będą się one odbywać w każdy wtorek czerwca oraz lipca. Wstęp na wszystkie seanse jest darmowy.

Pokazy filmów z cyklu „Wystawa w Kinie” oraz spotkania z twórcą cyklu Philem Grabskym w Poznaniu

W dniach 24-25 marca w Kinie Pałacowym oraz Kinie Rialto będzie można oglądać pokazy filmowe w ramach cyklu „Wystawa w Kinie”.  Po seansach odbędą się spotkania z jego twórcą Philem Grabskym. To brytyjski reżyser dokumentalista, scenarzysta i producent filmowy, zdobywca nagrody BAFTA oraz wielu innych.

Dni Poznańskich Kinomanów 2 – in memoriam Państwo Kalinowsc

W dniach 17-20 listopada odbędzie się druga odsłona Dni Poznańskich Kinomanów – in memoriam Państwo Kalinowscy. Na widzów czeka całe spektrum filmowych propozycji. Będą premiery, krótkie metraże, fabuły , dokumenty, słowem każdy znajdzie coś dla siebie.