Majowa noc, kiedy Poznań zamienia się w gigantyczną scenę kulturalnych wydarzeń, zbliża się nieubłaganie! Już 17 maja 2025 roku, po raz kolejny, będziemy mogli bezpłatnie przekroczyć progi najciekawszych poznańskich muzeów, galerii i instytucji kultury. To noc pełna niespodzianek, sentymentalnych powrotów i fascynujących odkryć – idealna dla każdego, kto pragnie zanurzyć się w bogactwie historii, sztuki i nauki. Przygotujcie się na nocną eksplorację, która na długo pozostanie w Waszej pamięci!
W Muzeum Narodowym – Spotkanie z Mistrzami i Starożytnością
Muzeum Narodowe w Poznaniu to zawsze obowiązkowy punkt na mapie Nocy Muzeów. W tym roku czeka na nas wyjątkowa wystawa poświęcona malarstwu Józefa Chełmońskiego. Jego pełne nastroju nokturny nabiorą w nocnej scenerii jeszcze głębszego wyrazu, a krótkie prelekcje pozwolą lepiej zrozumieć geniusz artysty. Dla kontrastu, Galeria Sztuki Starożytnej zaprosi na interaktywną podróż w czasie. Oprócz filmu o ekspozycji, będziecie mogli sprawdzić swoją wiedzę w starożytnych krzyżówkach i spróbować swoich sił w warsztatach z hieroglifów. Pamiętajcie, że tej nocy wszystkie oddziały Muzeum Narodowego będą dla Was otwarte aż do godziny 1:00 w nocy – idealna okazja, by zobaczyć to, na co zwykle brakuje czasu!
“Zapytaj o Najntisy” w Zamku – Sentimentalna Podróż do Beztroskich Czasów
Jeśli macie ochotę na dawkę nostalgii, koniecznie odwiedźcie Centrum Kultury Zamek i wystawę “Zapytaj o najntisy”. To prawdziwa kapsuła czasu, która przeniesie Was w świat kaset magnetofonowych, flanelowych koszul i pierwszych gier komputerowych. Zobaczycie kultowe przedmioty, które wywołają lawinę wspomnień, posłuchacie muzycznych hitów, które królowały na listach przebojów, i przypomnicie sobie młodzieżowe trendy, które wtedy definiowały styl. Dla młodszych zwiedzających będzie to fascynująca lekcja historii obyczajów. Dodatkowo, Zamek przygotował warsztaty kreatywne inspirowane latami 90. oraz energetyczny pokaz mody ulicznej z tamtej dekady. Wieczór umilą kameralne koncerty, a nocne zwiedzanie zamkowych komnat i magiczny widok z Wieży Zegarowej dodadzą temu miejscu wyjątkowego uroku.
Archeologiczne Przygody i Wojskowe Opowieści pod Gwieździstym Niebem
Muzeum Archeologiczne tej nocy zamieni swój dziedziniec w tętniące życiem obozowisko z czasów wczesnego średniowiecza. Zobaczycie pokazy autentycznych strojów i uzbrojenia z epoki Bolesława Chrobrego, a także będziecie mogli przyjrzeć się z bliska pracy rzemieślników podczas warsztatów produkcji biżuterii i paciorków szklanych. Kulminacyjnym punktem będzie inscenizacja historyczna przedstawiająca wkroczenie drużyny Chrobrego do grodu poznańskiego – prawdziwa lekcja historii na żywo! Dla miłośników militariów Wielkopolskie Muzeum Wojskowe przygotowało interaktywne warsztaty dla młodszych i starszych, poświęcone broni średniowiecznej i tej z czasów II wojny światowej. Nie przegapcie także oprowadzań autorskich o fascynującej historii mundurów i znaków żołnierskich oraz o ewolucji broni palnej.
Nocne Kroki w Ratuszu i Literackie Zadumania
Spacerując po Starym Rynku, koniecznie zajrzyjcie do Ratusza Poznańskiego – Muzeum Historii Miasta Poznania. Nocą jego renesansowe wnętrza nabierają szczególnego charakteru, a specjalne oprowadzania pozwolą Wam odkryć sekrety i anegdoty związane z dziejami Poznania. Będzie to też niepowtarzalna okazja, by z bliska przyjrzeć się legendarnemu zegarowi ratuszowemu w jego nocnej odsłonie. Dla tych, którzy cenią sobie literaturę, Muzeum Literackie Henryka Sienkiewicza przygotowało nocne czytanie fragmentów jego powieści. Zanurzcie się w świat bohaterów “Quo Vadis” i “Krzyżaków” w wyjątkowej, nocnej atmosferze.
Etnograficzne Inspiracje i Muzyczne Harmonii
Muzeum Etnograficzne zaprosi Was do świata tradycyjnego rzemiosła i ludowej kultury podczas warsztatów rękodzielniczych i pokazów dawnych zwyczajów. To doskonała okazja, by poznać bogactwo dziedzictwa naszego regionu. Na Ostrowie Tumskim, kolebce Poznania, czekać będą rekonstrukcje historyczne związane z koronacją pierwszego króla Polski, dynamiczne pokazy walk wojów oraz edukacyjne warsztaty i wykłady archeologiczne. Będziecie mogli spotkać księżną Dobrawę i zobaczyć, jak wyglądał Ostrów Tumski w dawnych czasach dzięki specjalnym makietom. A dla melomanów Muzeum Instrumentów Muzycznych przygotowało wystawę pokonkursową, prezentującą najnowsze talenty w dziedzinie muzyki.
Noc Muzeów w Poznaniu 17 maja 2025 roku to prawdziwa uczta dla miłośników kultury! Choć w większości przypadków zwiedzanie i udział w wydarzeniach są bezpłatne, warto pamiętać, że niektóre instytucje mogą pobierać symboliczną opłatę w wysokości 1 lub 2 zł za wstęp na specjalne wystawy lub wydarzenia. Czasami zdarza się również, że muzea oferują płatne wejście, ale w promocyjnych, nocnych cenach. Powyższe propozycje to tylko niewielka część atrakcji jakie w tym orku przygotowały dla nas instytucje z Poznania. Pełna pełna lista atrakcji oraz szczegółowy program znajdziecie na oficjalnej stronie Nocy Muzeów w Poznaniu. To będzie magiczna noc pełna odkryć i niezapomnianych wrażeń! Do zobaczenia na nocnym szlaku kultury!