Lokalny Fyrtel

To co najciekawsze w Poznaniu i okolicach




Kultura Poznań

Noc Muzeów w Poznaniu

Już jutro 18 maja będziemy w Poznaniu obchodzić Noc Muzeów. Jest to niepowtarzalna szansa, aby za darmo lub za znacznie niższą opłata niż zwykle zwiedzić muzea i instytucje kultury. Z tej okazji przygotowywane są także dodatkowe wydarzenia, aby dla wszystkich miłośników kultury ta noc była wyjątkowa.

W Poznaniu głównym organizatorem Nocy Muzeów jest Estrada poznańska. Jak mówi Monika Wygachiewicz, p.o. Kierownika Działu Marketingu Estrady Poznańskiej – Jest to bardzo duże przedsięwzięcie i projekt, który jest znany poznaniankom i poznaniakom już od wielu lat. Zawsze cieszy się bardzo dużym zaangażowaniem placówek biorących w nim udział oraz osób zwiedzających. Kolejki ciągną się naprawdę wiele ulic od budynków, na których zwiedzanie wszyscy czekają.

Będzie się działo

Tegoroczna Noc Muzeów zapowiada się niezwykle interesująco. Każdy powinien znaleźć tutaj coś dla siebie. W Poznaniu swoje drzwi otworzy 39 muzeów i 30 galerii oraz instytucji. Oczywiście udział w Nocy Muzeów biorą także instytucje spoza Poznania. Niecodzienny klimat zapewnić może Pałac w Śmiełowie, w którym odbędą m.in. koncerty na łonie przyrody czy Zamek w Gołuchowie, gdzie kręcono ekranizację nowej wersji “Akademii Pana Kleksa”. Łącznie będzie to kilkaset wydarzeń. Oczywiście nie nikt nie jest wstanie wziąć udziale we wszystkich wydarzeniach, dlatego warto zerknąć na stronę poznańskiej Nocy Muzeów i wybrać propozycje, które najbardziej nas zainteresują.

Jedną z większych atrakcji powinien być Ratusz, który po kilku latach ponownie został otwarty dla zwiedzających. Kto jeszcze tam nie był powinien to koniecznie nadrobić. Czekają tam przestrzenie gotyckich piwnic, niedostępne od 1997 roku. Będą wyświetlane filmy ukazujące dawny Poznań. Przygotowano również wykład “Detektywistyczna historia średniowiecznych rzeźb z Pomorza Zachodniego” w Galerii Sztuki Średniowiecznej, który poprowadzi dr Patrycja Łobodzińska. 

Co zwiedzać?

Muzeum Sztuk Użytkowych przygotowało nietypowe materiały edukacyjne, przystosowane nie tylko do oglądania i słuchania, ale także wąchania oraz dotykania. Poznawanie poprzez zmysły oferuje Biblioteka Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, gdzie podczas pokazu “Unikatowe eksponaty zoologiczne i przyrodnicze” możliwe będzie dotknięcie skamielin, skóry rekina czy borsuka. 

Miłośnicy muzyki powinni udać się do holu starego gmachu Muzeum Narodowego, gdzie koncert zagra Poznański Chór Polihymnia. Na pierwszym piętrze tego budynku odwiedzający usłyszą także koncert muzyki klasycznej w wykonaniu tria smyczkowego. 

Jeżeli jesteście fanami lokalnych historii i tradycji to warto zapoznać się z ofertą Rogalowego Muzeum Poznania, które pokazuje jak tworzyć nasz lokalny przysmak, a jednocześnie uczy nas historii. Muzeum Pyry to także dobra lekcja historii, ale też podkreślenie jak ważna nie tylko dla nas, ale i całego świata jest pyra. Muzeum Bambrów Poznańskich także nie zapomina o regionalnym akcencie, zapraszając na zwiedzanie z przewodnikiem w gwarze. 

Warto wiedzieć, że w zależności od instytucji wydarzenia w ramach Nocy muzeów mogą odbywać się o różnych porach. Dzięki temu mamy szansę zwiedzić więcej miejsc. Koniecznie przygotujcie się wcześniej, ponieważ na część wydarzeń mogą obowiązywać zapisy lub bezpłatne wejściówki z uwagi na ograniczoną liczbę uczestników. Dokładny opis zaplanowanych wydarzeń oraz pełna ofertę wszystkich instytucji biorących udział w Nocy muzeów znajdziecie na stronie poznańskiej Nocy Muzeów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *