10. LGBT Film Festival – Poznań
Już w maju zapraszamy Was na jubileuszową edycję LGBT Film Festival!
LGBT Film Festival to jedno z ważniejszych wydarzeń na kulturalnej mapie Polski. Odbywa się co roku i jest największym świętem kina LGBT (lesbian, gay, bisexual, transgender) w kraju.
Program:
PIĄTEK 24.05.
g. 18.30 | SAUVAGE, reż, Camille Vidal-Naquet, Francja, 2018, 99’
Film wielokrotnie nagradzany, m.in. na Festiwalu w Cannes (2018).
Kameralny portret 22-letniej, męskiej, homoseksualnej prostytutki ze Strasburga. Choć tytuł filmu przywołuje skojarzenia z dzikością i brutalnością, wyjątkowy sposób, w jaki odmalował portret swojego bohatera Félix Maritaud sprawia, że musimy zdefiniować to określenie na nowo – przez pryzmat samotności z jaką łączy się oderwanie od społecznych norm i materialnych pragnień. Fakt, że grany przez niego Léo nigdy nie traci zdolności do dawania i otrzymywania miłości, jest jedną z kluczowych cech złożonej osobowości bohatera. Dzięki temu angażujemy się w jego historię, nawet gdy ona sama wydaje się podążać bez celu.
g. 20. 30 | NINA, reż. reż. Olga Chajdas, Polska, 2018, 130’
Film wielokrotnie nagradzany, m.in. na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, Camerimage, Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Rotterdamie.
Nina nie jest szczęśliwa. Niby ułożyła sobie życie, a jednak czegoś́ wciąż jej brakuje. Pracuje jako nauczycielka i lubi to, co robi. Ma kochającego męża, z którym jakoś́ jej się układa, a jednak – „jakoś” to jakby za mało. Może gdyby w ich związku pojawiło się dziecko… Ale Nina nie może zajść w ciążę, dlatego para zaczyna poszukiwania surogatki. Pewnego dnia Nina i Wojtek poznają Magdę. Ta dwudziestoparoletnia, niezależna, korzystająca z życia dziewczyna wydaje się idealną kandydatką. Para nie wie jednak, że Magda jest lesbijką. Magda nie wie także o planach Niny i Wojtka wobec niej. Zbudowana na sekretach relacja zaczyna się jeszcze bardziej komplikować, gdy między kobietami rodzi się specyficzna więź.
SOBOTA 25.05.
g. 18.30 | WSZYSTKO ALBO NIC (From Zero to I Love You), reż. Doug Spearman, USA, 2019, 103’
Po 15 latach w pozornie idealnym małżeństwie, Jack Dickinson odkrywa, że nie może dłużej ukrywać tłamszonych od dawna pragnień. Rozpoczyna serię mniej lub bardziej udanych spotkań, które ostatecznie doprowadzą go do Petera, który zmusi go do przewartościowania całego dotychczasowego życia.
Czy Jack porzuci wszystko, co ma: wspaniały dom, żonę i córki? Czy przeciwstawi się społecznym regułom, według których dotąd żył? Czy wybierze własną, nową drogę, która mogłaby doprowadzić go do poszukiwanego od dawna szczęścia?
g. 20. 30 | GAY SHORTS, 71′
PRZEBUDZENIE (The Awakening), reż. Wojciech Olchowski, Polska, 2019, 16′
W związku Adama i Pawła następuje dramatyczna zmiana, która wpisuje się w dyskusję o prawie do opieki nad dziećmi dla osób LGBT w Polsce.
FOUR QUARTETS, reż. Marco Alessi, UK, 2018, 11′
Raf spędza noc w barze dla gejów, usiłując znaleźć dla siebie miejsce w tłumie. Wszystko zmienia się w momencie, gdy zapomina o otoczeniu i daje się ponieść muzyce.
UNTER SCHÜLERN (AMONG STUDENTS), reż. Jannik Gensler, Niemcy, 2018, 10′
Typowa szkoła, typowi uczniowie i typowy nauczyciel, który każdego dnia jest świadkiem homofobicznego ataku na kolejną młodą osobę. A ponieważ sam żyje w strachu, że może stać się obiektem zaczepek, nie ośmiela się stanąć w obronie prześladowanego ucznia.
TWO OF EVERY KIND, reż. Efrat Chen, Naor Zana, Izrael, 2017, 8′
Biblijny Potop, jedno z najtragiczniejszych wydarzeń. Rozmaite istnienia dostały się na Arkę Noego, aby ratować swoje życie. Niewielu wie, że wśród ocalałych znalazła się także nietypowa para pawi. Kryzys między Bogiem a ludźmi, którego wynikiem stał się kataklizm, był niczym w porównaniu z ich problemami z wejściem na pokład.
IS YOUR TEEN A HOMOSEXUAL?, reż. Tamara Scherbak, USA, 2018, 6′
To krótka komedia, pełna alegorii, stanowiąca satyrę współczesnej Ameryki pod rządami Trumpa, przedstawiona w charakterystycznym stylu instruktażowych filmów o higienie z lat 50-tych XX wieku. Johnny mówi o swojej orientacji najbliższym, jednak stereotypy i uprzedzenia okazują się silniejsze od więzi rodzinnych.
LIDÉRC ÚR (MR. MARE), reż. Luca Tóth, Węgry, Francja, 2019, 20′
Po wykonaniu prześwietlenia młody przystojniak dowiaduje się, że dziwny guz w jego klatce piersiowej to w istocie wierzchołek głowy żyjącego w jego ciele malutkiego, pulchnego mężczyzny, czekającego na swoje narodziny. „Lidérc úr” to surrealistyczna animacja, której akcja rozgrywa się w przedziwnej scenerii. Historia tej nietypowo współzależnej od siebie pary da nam wgląd w relację opartą na nieodwzajemnionej miłości.
NIEDZIELA 26.05.
g. 18.30 | José , reż. reż. Li Cheng, Gwatemala, USA, 2018, 86’
Film otrzymał nagrodę QUEER LION na Festiwalu w Wenecji (2018).
José mieszka ze swoją matką w mieście Gwatemala – jest typowym przedstawicielem niższej klasy społecznej w jednym z najbardziej niebezpiecznych, religijnych i zubożałych krajów świata. Jego matka nigdy nie miała męża, a José jest jej najmłodszym i jednocześnie ulubionym dzieckiem. Jej życie krąży wokół kościoła i sprzedawania kanapek na przystanku autobusowym. On natomiast spędza całe dnie w ciasnych autobusach, dostarczając w godzinach szczytu jedzenie czekającym w korkach kierowcom. Wolne chwile wypełnia zabawą na telefonie i przypadkowym seksem, na który umawia się za pośrednictwem aplikacji randkowych. Kiedy pewnego dnia bohater spotyka Luisa, migranta z wiejskiego wybrzeża Karaibów, między mężczyznami rodzi się nieoczekiwane uczucie. To doświadczenie przyniesie Josému zarówno pasję, jak i ból, a także pomoże mu na nowo odkryć siebie
.
g. 20.30 | LESBIAN SHORTS, 86′
BABA JOGA, reż. Michalina Przewdzing, Polska, 2019, 31′
Dorota jest młodą mamą, pracuje w bibliotece, kuleje na jedną nogę. Mieszka w małym miasteczku, które zdaje się tak samo uśpione jak ona, jej mąż Marek i ich marzenia. Pojawienie się w mieście tajemniczej joginki Wioli wyrywa bohaterów ze snu i wprowadza zamieszanie w ich dotychczas spokojne życie.
HALAYLA (TONIGHT), reż. Emily Shir Segal, Izrael, 2018, 14′
Tom odwiedza swoją siostrę, by poznać wreszcie jej dziewczynę i znajomych. Spotkanie konfrontuje ją z prawdą o sobie, partnerce i związku, o której nie miała dotąd pojęcia. Nim pojawi się znów nad horyzontem, bohaterka stanie przed trudnym wyborem.
SIDOKSISSA, reż. Juho Reinikainen, Finlandia, 2018, 5′
Sidoksissa jest intymnym wyznaniem na temat seksu, władzy, zaufania i pragnień. Swoimi opowieściami dzieli się z nami czworo bohaterów.
A THOUSAND YEARS OF LOVE, reż. M. Noe, Chiny, 2017, 9′
Ingyinn i Wai, dwie młode dziewczyny, spotykają się przypadkiem. I od razu wpadają sobie w oko. Ingyinn jest już zaręczona z mężczyzną, którego seksualność zdaje się niejednoznaczna. Wai sprawia za to wrażenie osoby, której uczuć nie można być pewnym.
BOXES, reż. Jeremy Borison, USA, 2018, 13′
Oma i jej wnuczka Jessica spędzają popołudnie, pakując rzeczy niedawno zmarłego dziadka. Przy okazji dzielą się wspomnieniami. Chcąc nie chcąc, na jaw wychodzą także osobiste sekrety. Gdy dla Omy najtrudniej jest mówić o tej części życia, która przypadła przed Holokaustem, tak Jessice największą trudność sprawia rozmowa o jej seksualności.
REALITY FRAGMENT 160921, reż. Jasmine & April Lin, UK, 2017, 14′
Oglądamy tytułowy fragment z życia dwóch dziewczyn. Ich rzeczywistość to próba oswojenia własnej przestrzeni oraz nierozerwalnie związanego z nią dystansu. Towarzyszmy kształtowaniu się światów bohaterek, a także próbie ich połączenia. Ten krótki film to kompilacja myśli, wspomnień i zmysłowych doświadczeń, w których niebagatelną rolę odgrywa również rzeczywistość wirtualna.
PONIEDZIAŁEK 27.05.
g. 18.30 | JUST FRIENDS, reż. Annemarie van de Mond, Holandia, 2018, 80’
Film otrzymał wiele prestiżowych wyróżnień, z których większość była nagrodami publiczności.
Joris, jasnowłosy, uzależniony od siłowni chłopak, jest tak przystojny, że mógłby bez trudu zostać modelem. Coś jest jednak nie tak – bohater zmaga się z pustką, jaką zostawiła w nim przed laty śmierć ojca. Całe dnie spędza, jeżdżąc motocyklem po pustych okolicach, bawiąc się dronem i szukając odpowiedzi na niewypowiedziane pytania o sens życia.Tymczasem w Amsterdamie na scenach gejowskich klubów szaleje drugi bohater filmu – Yad. Kiedy jednej z imprez o mało nie przypłaca życiem, próbuje nieco wyhamować. Wraca do rodzinnego miasta, gdzie ma nadzieję odnaleźć wewnętrzny spokój. Podejmuje tam pracę jako pomocnik starszej pani, babci Jorisa.
Film, łącząc konwencje komedii i dramatu, mówi nam o tym, że miłość rozdrapuje stare rany tak samo, jak może je leczyć. Jest niczym mądra rada babci Jorisa: „Miłości nie można kontrolować, ona kontroluje Ciebie”.
g. 20.30 | KILKA ROZMÓW O BARDZO WYSOKIEJ DZIEWCZYNIE, reż. Bogdan Theodor Olteanu, Rumunia, 2018, 70′
Dwie dziewczyny zaczynają konwersować przez internet – początkowo o innej kobiecie, która była im kiedyś bliska. Postanawiają się spotkać, a romans wisi w powietrzu. Rozmowy prowadzą do kawy, kawa do wina, wino do zbliżenia. Przełamywaniu dystansu towarzyszy jednak coraz większy rozdźwięk oczekiwań: jedna szuka kogoś, kto zamknąłby się z nią w bezpiecznej „szafie”, druga śmielej mierzy się z życiem i jego często okrutnym obliczem.
WTOREK 28.05.
g. 18.30 | RAFIKI , reż. Wanuri Kahiu, Kenia, Południowa Afryka, Niemcy, Holandia, 2018, 83’
Film otrzymał wiele prestiżowych wyróżnień, z których większość była nagrodami publiczności.
„Dobre Kenijki stają się dobrymi kenijskimi żonami”, ale Kena i Ziki tęsknią za czymś innym.Choć ich ojcowie rywalizują ze sobą w lokalnych wyborach, dziewczyny łączy przyjaźń i wzajemne wsparcie w realizacji marzeń, które stoją często w sprzeczności z zasadami konserwatywnego społeczeństwa. Zainspirowany zbiorem opowiadań „Jambula Tree” Moniki Arac de Nyeko, który opisuje historię dwóch zakochanych dziewczyn w Ugandzie, film „Rafiki” rzuca wyzwanie głęboko zakorzenionym stereotypom, jakie leżą u podstaw stosunku Ugandyjczyków do osób homoseksualnych.
g. 20.30 | STORIES OF INTERSEX AND FAITH, reż. Megan K. DeFranza, Paul Van Ness, USA 2018, 80’
Dokument „Stories of Intersex and Faith” stwarza możliwość doświadczenia codzienności osób, którym społeczeństwo od urodzenia nakazuje żyć w ukryciu i wstydzie.
Pięć niezwykłych historii, subtelnie opowiedzianych, tworzy poczucie empatii wobec osób urodzonych ze zróżnicowanymi cechami płciowymi. „Stories of Intersex and Faith” pomaga widzom w nawiązaniu rozmów na temat wyzwań z jakimi mierzy się jedna z najbardziej niewidocznych grup w społeczeństwie. Co więcej, być może da szansę przyszłym pokoleniom by nie musiały przechodzić, nawiązując do określenia Organizacji Narodów Zjednoczonych, tortur w imię dopasowania do odpowiednich szufladek.
źródło: https://www.facebook.com/events/383839822208044/