Lokalny Fyrtel

To co najciekawsze w Poznaniu i okolicach
Kultura Poznań

Marcin Wasilewski Trio i Joe Lovano zagrają razem w Poznaniu


Grafika: Marcin Wasilewski Trio & Joe Lovano

Najsłynniejsze w świecie polskie trio jazzowe i najlepszy saksofonista tenorowy świata ruszają w trasę koncertową po Europie i Polsce. Po prawie półtora roku od premiery wspólnego albumu Arcitc Riff Joe Lovano ponownie dołącza do polskiego Tria i już w listopadzie po raz pierwszy na polskich scenach zagrają na żywo w pełnym składzie.

Album Tria Wasilewskiego z Joe Lovano Arctic Riff ukazał się w czerwcu 2020 r. Był to czas, który z powodu pandemii nie sprzyjał spotkaniom artystów z publicznością, ale płyta spotkała się entuzjastycznym przyjęciem znawców jazzu na całym świecie. Arctic Riff zebrał kilkadziesiąt znakomitych recenzji w różnych krajach i znalazł się na liście „Top New Releases of 2020” opracowanej przez krytyków prestiżowego amerykańskiego magazynu Jazz Times.

Lider Tria – pianista i kompozytor Marcin Wasilewski – po raz pierwszy zaprosił do współpracy Joe Lovano, ikonę amerykańskiego jazzu, giganta saksofonu tenorowego, laureata m.in. amerykańskiej Nagrody Muzycznej Grammy, zwycięzcę zeszłorocznego plebiscytu magazynu Down Beat na najlepszego saksofonistę tenorowego. Kreatywna kooperacja polskiego żywiołowego zespołu Marcin Wasilewski Trio i obdarzonego głębokim brzmieniem amerykańskiego saksofonisty Joe Lovano od razu zaowocowała muzyką, w której liryzm i siła wydają się być idealnie zrównoważone. Wspólny projekt muzyków przedstawia nowe kompozycje Wasilewskiego i Lovano, kolektywne improwizacje pełne zaangażowania każdego z muzyków zespołu, jak również standard Carli Bley – Vashkar.

W październiku niezwykły polsko-amerykański kwartet, w którym obok Lovano i Wasilewskiego wstąpią kontrabasista Sławomir Kurkiewicz i perkusista Michał Miśkiewicz, rozpocznie po pandemicznej przerwie występy na najlepszych europejskich jazzowych scenach festiwalowych. Wystąpi m. in. na GetCloser w Budapeszcie, w fińskim Espoo na April Jazz Festival, następnie podczas Belgrad Jazz Festival, JazzMi Festival w Mediolanie, Veneto Jazz w Wenecji, Roma Jazz Festival, odwiedzi także Palermo i Katanię na Sycylii oraz hiszpańską Sewillę i Puerto Real (Kadyks). Już od 8 listopada muzyka z Artic Riff zabrzmi podczas serii koncertów w Polsce – w Warszawie, Poznaniu, Szczecinie, Gdańsku, Krakowie i Katowicach.

Naszą trasę z Joe Lovano planowaliśmy na jesień zeszłego roku, ale wszystkie koncertowe plany pokrzyżowała pandemia. Po tak długim oczekiwaniu na wspólne występy tym bardziej cieszymy się, że zagramy razem w Europie i w Polsce – mówi Marcin Wasilewski, lider Tria. –  Granie na żywo jest dla nas zawsze najważniejsze i mamy nadzieję, że również publiczność czeka na nie tak samo jak my.

Warto dodać, że album Tria Marcina Wasilewskiego i Joe Lovano Arctic Riff, który teraz będzie można usłyszeć na żywo podczas trasy koncertowej, wydała jedna z najważniejszych w świecie jazzu wytwórnia – ECM RECORDS z Monachium, a został on nagrany we francuskim Studio La Buissonne i wyprodukowany przez Manfreda Eichera.

Współorganizatorem całej trasy koncertowej Arctic Riff jest Fundacja Muzyki Filmowej i Jazzowej, znana m. in. z organizacji krakowskiego konkursu i Festiwalu Jazz Juniors (Trio M. Wasilewskiego jest jednym z laureatów 3. miejsca w 1991 r.). Trasa koncertowa Arctic Riff Tour 2021 została dofinansowana ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz jest realizowana we współpracy z Instytutem Adama Mickiewicza, Instytutami Polskimi w Budapeszcie, Madrycie i Rzymie, Akademią Muzyczną im. Karola Szymanowskiego w Katowicach i Centrum Kongresowym ICE Kraków oraz Fundacją Zbigniewa Seiferta.

Bilety na koncerty w Polsce można nabyć na stronach: teatrroma.pl, ticketmaster.pl, biletyna.pl, bilety.fm, w kasie Filharmonii Bałtyckiej oraz sklepach sieci Media Markt.

Koncerty Marcin Wasilewski Trio & Joe Lovano w Polsce

8 listopada – Teatr Roma w Warszawie

9 listopada – Aula Artis w Poznaniu

10 listopada – Filharmonia w Szczecinie

11 listopada – Filharmonia Bałtycka w Gdańsk

12 listopada – ICE w Krakowie

13 listopada – Akademia Muzyczna w Katowicach

Informacja prasowa

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *