Henryk Zygalski to postać, która w historii Polski zapisała się złotymi zgłoskami jako współautor sukcesu złamania szyfru Enigmy. Jego genialny umysł i wkład w kryptologię są powszechnie znane, ale ile wiemy o jego życiu poza matematyką? Na to pytanie odpowiada nowa wystawa czasowa „Henryk Zygalski. Nieznane oblicza”, którą od 27 września do 30 listopada 2024 roku można zobaczyć w Centrum Szyfrów Enigma w Poznaniu.
Wernisaż wystawy odbędzie się 27 września o godzinie 17:00, a wstęp jest bezpłatny. Ekspozycja, zrealizowana dzięki wsparciu z programu Patriotyzm Jutra (prowadzonym przez Muzeum Historii Polski), przedstawia Zygalskiego nie tylko jako kryptologa, ale także człowieka o szerokich zainteresowaniach i bogatym życiu osobistym. Rzadko publikowane zdjęcia, dokumenty i pamiątki, które pochodzą z prywatnych zbiorów jego rodziny oraz ze zbiorów Muzeum Narodowego w Poznaniu, odsłaniają zupełnie nową perspektywę na życie tego wybitnego naukowca.
Na wystawie zobaczymy Zygalskiego w rolach, o których na co dzień się nie mówi – jako wykładowcę, miłośnika muzyki, podróżnika i towarzyskiego człowieka pełnego pasji. Wśród unikalnych eksponatów wyróżnia się porcelanowy zestaw kawowy z 1870 roku, podarowany Zygalskiemu przez jego rodziców w okresie międzywojennym. Ten wyjątkowy przedmiot, który zapewne towarzyszył kryptologowi w najważniejszych chwilach jego życia, pochodzi z prywatnych zbiorów Marii i Gerarda Bryschaków.
To wyjątkowa okazja, by spojrzeć na Henryka Zygalskiego w nowym świetle i lepiej zrozumieć człowieka, który poza geniuszem umysłu, miał także bogate życie osobiste, pełne pasji i marzeń, które nie przestały mu towarzyszyć nawet w trudnych latach wojennej tułaczki i emigracji. Wystawa w Centrum Szyfrów Enigma pozwala zanurzyć się w jego mniej znane, ale równie fascynujące oblicza.