Lokalny Fyrtel

To co najciekawsze w Poznaniu i okolicach
Atrakcje turystyczne Muzea

Centrum Szyfrów Enigma w Poznaniu

Marian Rejewski, Henryk Zygalski i Jerzy Różycki to nazwiska, które (o ile nie znaliście ich wcześniej) zostaną z wami na dłużej po wizycie w niedawno otwartym Centrum Szyfrów Enigma. Postanowiłem sprawdzić w jaki sposób to miejsce opowiada o naszych matematykach, historii, szyfrach, a co najważniejsze, czy warto je odwiedzić.

Centrum Szyfrów Enigma mieści się na rogu ulic Święty Marcin i Kościuszki w dawnym budynku Collegium Historicum Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Wybór miejsca oczywiście nie był przypadkowy. Historia tego budynku jest niezwykle ciekawa, o czym dowiadujemy się w czasie wizyty. To tutaj na przełomie lat 20. i 30. XX wieku rozpoczęli swoją pracę nasi genialni kryptolodzy. Ich praca zaowocowała złamaniem kodu Enigmy w 1932 roku. Wszyscy historycy zgodnie podkreślają, że pokonanie niemieckiej maszyny szyfrującej miało ogromny wpływ na losy II Wojny Światowej.

Pierwsza część to podróż w przeszłość. Przenosimy się nawet kilkanaście wieków wstecz, żeby poznać pierwsze szyfry. Od momentu ich wymyślenia pełniły niezwykle ważna rolę, o czym dowiadujemy się z audioprzewodnika. Następnie przechodzimy do sedna (przynajmniej dla mnie), czyli czasów powstania w Poznaniu oddziału Biura Szyfrów Wojska Polskiego. Wystawa przybliża sylwetki Mariana Rejewskiego, Henryka Zygalskiego oraz Jerzego Różyckiego. Udało się nawet zebrać część pamiątek związanych z matematykami. Zwiedzanie kończy się na czasach współczesnych, gdzie dowiadujemy się jak dziś wykorzystywana jest wiedza zdobyta przez te wszystkie lata. Oczywiście to ogromny skrót. Niemniej jeżeli wybierzecie się na wystawę to poznacie te wszystkie historie. Ja chciałbym skupić się na tym co oferuje nam Centrum Szyfrów Enigma oprócz lekcji historii. A jest tego sporo.

Współcześnie muzea ( chociaż CSE jak samo twierdzi nim nie jest) w tradycyjnym wydaniu nie są bardzo atrakcyjne dla odbiorców. Instytucje muszą szukać nietuzinowych sposobów na zainteresowanie zwiedzających. I akurat to świetnie udało się w Centrum Szyfrów Enigma. Pomijam kwestie audioprzewodnika, który od lat sprawdza się w wielu instytucjach. Największą zaletą tego miejsca są oczywiście szyfry, a dokładniej możliwość ich poznania i złamania. Praktycznie przy każdej ekspozycji poświęconej danemu sposobowi szyfrowania, możemy samodzielnie sprawdzić jak on działa. Służą do tego zarówno ekrany multimedialne, jak i tradycyjna przybory np. karta i długopis. To zdecydowanie największa atrakcja tego miejsca, która sprawia, że tracimy poczucie czasu. Ja mógłbym zajmować się szyframi cały dzień.

Największe wrażenie zrobiła na mnie sala z bombą Ratajskiego. W centralnym punkcie Sali mamy ustawione wielkie urządzenie. Przy nim ekran multimedialny, na którym ustawiamy maszynę. Gdy wszystkie kolejne kroki wykonamy prawidłowo, nie tylko zobaczymy napis z gratulacjami, ale też uruchomimy bombę i zacznie się ona ustawiać się na naszych oczach. Wierzcie lub nie ale cieszyłem się jak dziecko. Kodu enigmy nie złamałem, ale o tym za chwilę. Z licznych atrakcji moje serce skradła też możliwość pogrania na legendarnym Commodore 64. Tam też spędziłem kilka minut. Oczywiście atrakcji wartych uwagi jest znacznie więcej, ale te musicie odkryć sami. Zachęta niech będą końcowe zdjęcia.

Interaktywność i otwartość to największe zalety Centrum Szyfrów Enigmy. Fakt, że możemy wszystkiego dotknąć, sprawdzić jak działa jest czymś fantastycznym. Znacznie łatwiej pojąć działanie szyfrów w sposób empiryczny, a nie tylko czytając o nich suche fakty. Potwierdzeniem moich słów niech będzie spędzony przez mnie tam czas. Zwiedzanie z audioprzewodnikiem zajmuje godzinę. Ja byłem tam trzy, a chętnie posiedziałbym dłużej. Jako dzieciak bardzo lubiłem matematykę. Kto wie, może gdybym odwiedził takie miejsce w podstawówce dziś byłbym kryptologiem?

Czas na łyżkę dziegciu w tej beczce miodu. Póki co Centrum Szyfrów Enigma cierpi na problemy wieku dziecięcego. Pojedyncze ekrany multimedialne potrafią się zawiesić albo wymagają aktualizacji systemu. Ponadto zauważyłem też błąd na jednej z tabliczek objaśniających działanie szyfru (jaki ja z siebie byłem dumny!!!). Warto to wszystko zgłaszać obsłudze. Zapisują sobie nasze uwagi i wysyłają komunikat dalej, aby usunąć te drobne usterki. Na szczęście są to incydentalne przypadki i absolutnie nie wpływają negatywnie na odbiór całości. Jako, że jesteśmy w Poznaniu należy wspomnieć, że normalny bilet kosztuje 20 zł, a ulgowy 15 zł (jest jeszcze masa zniżek, ale to znajdziecie na ich stronie). Nie jest to dużo patrząc na to co dostajemy w zamian. Jeżeli jeszcze nie odwiedziliście Centrum Szyfrów Enigmy to zróbcie to jak najszybciej. To miejsce, które może stać się jedną z wizytówek Poznania, a już teraz zajmuje ważne miejsce na kulturalnej mapie miasta.


Centrum Szyfrów Enigma Ul. Święty Marcin 78

Godziny otwarcia:

Wtorek – piątek 9:00-18:00

Sobota – niedziela 10:00 – 19:00

Ceny biletów:

20 zł normalny

15 zł ulgowy

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *