Lokalny Fyrtel

To co najciekawsze w Poznaniu i okolicach
Atrakcje turystyczne Poznań

Otwarcie Centrum Szyfrów Enigma w Poznaniu


Fot: PCD / Łukasz Gdak

Po długim oczekiwaniu 24 września nastąpi oficjalne otwarcie Centrum Szyfrów Enigma. Swoją siedzibę będzie miało w dawnym Collegium Historicum UAM przy ul. Święty Marcin.

Centrum Szyfrów Enigma ma ukazać historię sukcesu polskich matematyków. Ma to być wyjątkowa placówka naukowo-dydaktyczna otwierająca przed zwiedzającymi zagadnienia z dziedziny kryptografii i kryptologii, czy łamania szyfrów. Wszystko oczywiście w oparciu o dokonania kryptologów, którzy w Poznaniu rozpoczęli swoją pracę związaną z Enigmą.

Hasłem tego miejsca jest Prawdziwa historia. Wyzwanie dla umysłu. Jak mówią twórcy – na multimedialnej, nowoczesnej ekspozycji opowiadamy historię złamania przez polskich kryptologów: Mariana Rejewskiego, Henryka Zygalskiego i Jerzego Różyckiego szyfrów niemieckiej maszyny Enigma. Chcemy nieustannie upowszechniać i popularyzować tę nieznaną historię, bo wkład polskich matematyków w zwycięstwo aliantów w II wojnie światowej jest nadal słabo znany lub zupełnie zapomniany.


Fot: PCD / Łukasz Gdak

Ekspozycja Centrum Szyfrów Enigma będzie składać się z trzech zasadniczych części. Pierwsza poświęcona będzie historii szyfrów. Zwiedzający nie tylko poznają historię, ale sami będa mogli podjąć się sztuki szyfrowania.

W części drugiej zobaczymy historię złamania kodów Enigmy przez absolwentów Uniwersytetu Poznańskiego: Mariana Rejewskiego, Henryka Zygalskiego i Jerzego Różyckiego. Ponadto dowiemy się jakie maszyny służyły do złamania Enigmy takich jak cyklometr czy bomba Rejewskiego i płachty Zygalskiego.

Ostatnim elementem będzie wystawa prezentująca rewolucję informatyczną, która dokonała się po II wojnie światowej za sprawą wytężonej pracy kryptologów i trwa do dziś.


Fot: PCD / Łukasz Gdak

Program

Piątek, 24 września

12:00 Otwarcie Centrum Szyfrów Enigma – oficjalna uroczystość z udziałem zaproszonych gości (wydarzenie będzie transmitowane online)

20:00 Brzmienia Szyfrów – plenerowe widowisko multimedialne Patryk Piłasiewicz i SKALPEL. Pokaz na fasadzie budynku Centrum Szyfrów Enigma

Sobota, 25 września

10:00-18:00 Otwarcie ekspozycji CSE dla zwiedzających (wstęp biletowany, ostatnie wejście o g. 17)

10:00-18:00 Tajemnice Kursu Szyfrów – gra miejska (folder z grą do pobrania od 25.09 na www.csenigma.pl oraz w budynku CSE)

13:00 Dzielnica Wyzwań – spacer tematyczny z tłumaczeniem na polski język migowy (start: PTPN, ul. Mielżyńskiego 27/29, wstęp wolny)

15:00 i 17:00 Collegium Martineum. Biografia miejsca – oprowadzanie z prof. Maciejem Michalskim po budynku, w którym mieści się CSE, obowiązują zapisy na wydarzenie od 20.09: wydarzenia@csenigma.pl (w tytule e-maila należy podać: datę i godzinę wybranego oprowadzania).

19:00-24:00 Nocne zwiedzanie ekspozycji CSE (wstęp biletowany, ostatnie wejście o g. 23)

Niedziela, 26 września

10:00-18:00 Otwarcie ekspozycji CSE dla zwiedzających (wstęp biletowany, ostatnie wejście o g. 17)

10:00-18:00 Tajemnice Kursu Szyfrów – gra miejska (folder z grą do pobrania od 25.09 na www.csenigma.pl oraz w budynku CSE)

13:00 Dzielnica Wyzwań – spacer tematyczny (start: PTPN, ul. Mielżyńskiego 27/29, wstęp wolny)

15:00 Collegium Martineum. Biografia miejsca – oprowadzanie z prof. Maciejem Michalskim po budynku, w którym mieści się CSE (obowiązują zapisy od 20.09: wydarzenia@csenigma.pl, w tytule e-maila należy podać: datę i godzinę wybranego oprowadzania)

20:00 Czy świat potrwa jeszcze trzy kwadranse? spektakl wizualno-dźwiękowy dedykowany Henrykowi Zygalskiemu i Bercie Blofield (transmisja online na Facebook’u CSE). Wykonawcy: Andrzej Konieczny, Patryk Rynkiewicz, Patryk Piłasiewicz – muzyka, Arkadiusz Dobrychłop – światło i obraz, gość specjalny: Flavio Gullotta – kontrabas

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *