Lokalny Fyrtel

To co najciekawsze w Poznaniu i okolicach
Kultura

“Światy nierzeczywiste, światy ukryte..” – wystawa V.A. Gallery Poland


Fot. materiały prasowe

7 października w V.A. Gallery Poland odbędzie się wernisaż wystawy “Światy nierzeczywiste, światy ukryte..” Miry Smerek – Bieleckiej. Artystki, której poetyka obrazów nastraja do wspomnień i refleksji.

Wystawa obejmuje 32 obrazy, pełne niedopowiedzeń, metafor i symboli oraz trzy motywy twórczości. Pierwszy to kompozycje figuratywne z kobietami w roli głównej, których świat, artystka odważnie obnaża,  próbując je zrozumieć. Drugi wątek, to prace z cyklu “Walizki” z zamkniętymi w nich opowieściami. Trzeci wątek związany jest z podróżami.

Mirosława Smerek – Bielecka – wybitna artystka malarka, jedna z czołowych twórczyń polskiej sztuki współczesnej, wielokrotnie wyróżniana i nagradzana. Absolwentka Malarstwa na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu, do dzisiaj w pełni wierna malarstwu sztalugowemu. Mieszka i tworzy w Olsztynie.

Tajemnice i zagadki, którymi nasycona jest twórczość artystki, zostają skrzętnie ukryte za parawanem, w walizce, czy wnętrzu pełnym lalek, klaunów i pierrotów. W je j twórczości widać także zafascynowanie człowiekiem, jego wnętrzem, problemami natury emocjonalnej w relacjach międzyludzkich i z otoczeniem. Odważnie pokazuje świat ludzkich – głównie kobiecych przeżyć, lęków, obaw, nastrojów.

Na przestrzeni kilkunastu lat, Artystka namalowała kilkaset obrazów olejnych, które – w większości – zamykają się w cykle tematyczne. Mamy więc cykl: „Walizki”, „Torebki”, „Parawany”, „Rajskie ogrody”, „Pamiątki rodzinne”.

Mirosława Smerek Bielecka była wielokrotnie nagradzana, między innymi w 2009 roku srebrnym Krzyżem Zasługi, a w 2014 odznaczeniem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Zasłużony dla Kultury Polskiej.

Ma na koncie ponad 40 wystaw indywidualnych i blisko 90 zbiorowych, zarówno w kraju jak i zagranicą – Anglia, Belgia, Dania, Francja, Grecja, Niemcy, Rosja, Stany Zjednoczone, Włochy, a jej prace znajdują zbiorach prywatnych i muzealnych na całym świecie, również w zbiorach watykańskich.

Wernisaż 7 października 2021, godzina 18.00, Sala Multiroom, Metalmex – akcesoria meblowe, ul. Wierzbowa 162, Poznań-Wysogotowo

Komisarz wystawy: Violetta Kowalczyk                          

Informacja prasowa

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *