Lokalny Fyrtel

To co najciekawsze w Poznaniu i okolicach
Kultura Poznań Wystawy

Daniel Lismore w Starym Browarze


fot. materiały organizatora

Wszyscy miłośnicy twórczości Brytyjczyka 5 listopada powinni pojawić się w Poznaniu. Odwiedzi on nasze miasto z okazji wernisażu wystawy w Starym Browarze. To pierwszy pokaz jego twórczości w Polsce.

Do współpracy zapraszają go zarówno ikony świata mody jak Vivienne Westwood i Naomi Campbell, ale też uznane marki H&M, Mastercard czy Bulgari. Lismore szczególnie lubiany jest przez celebrytów. Björk poprosiła o zamknięcie jego wystawy, aby móc przeżyć ją w samotności. David Beckham w mediach społecznościowych wielokrotnie podkreślał unikatowość jego twórczości. A to tylko początek długiej listy artystów I celebrytów uwielbiających jego twórczość.


fot. materiały organizatora

Jest  niestandardowym rzeźbiarzem, maksymalistą. Sam nie lubi określenia „performer”, woli przedstawiać się jako… żywe dzieło sztuki. Dzięki staraniom Starego Browaru udało się zaprosić artystę do Poznania. Publiczności zostaną zaprezentowane unikatowe rzeźby – sobowtóry artysty, ubrane w eklektyczne kostiumy jego autorstwa. Co ciekawe część z nich Lismore stworzył specjalnie dla Starego Browaru. Chcieliśmy, żeby bohaterem naszej urodzinowej wystawy był twórca, którego trudno zamknąć w ramy definicji, “odporny” na metki – mówi Joanna Tupalska, dyrektor marketingu Starego Browaru. Daniel Lismore kocha sztukę popularną, kicz, w dzieciństwie oglądał setki filmów sci-fi i “Star Treka”. Jednocześnie posiada wielką wiedzę dotyczącą historii sztuki, designu, wiele nauczył się od swoich dziadków, antykwariuszy. Ten melanż historii i popkultury odbija się w całej jego twórczości. To świetnie współgra z tożsamością samego Browaru, gdzie historia i nowoczesność od 16 lat są w nieustannym dialogu.

“Be yourself, everyone else is already taken” – to zarówno życiowa dewiza Daniela Lismore’a, jak i tytuł wystawy, która od 2016 roku przemierza świat. Rzeźby stworzone z tkanin, biżuterii i najróżniejszych fascynujących go przedmiotów, nie różnią się niczym od strojów, w których codziennie wychodzi z domu. Mogę powiedzieć, że od 15 lat nie przeżyłem dnia, który mógłbym nazwać typowym – mówi Daniel Lismore. Moja twórczość karmi się tą różnorodnością.

„Kim jesteś? Kim chciałbyś być? Ile masz wersji?” – prowokacyjnie pyta Lismore, sam odpowiadając na to pytanie za pomocą sztuki, którą uprawia. To swoiste autoportrety, multiplikowana postać artysty pełna kolorów, dynamiki, ruchu. Daniel to wyzwolenie umysłu, zamknięcie ciała i chęć bycia projektem bardziej niż człowiekiem – mówi Wojciech Piotr Onak, kurator wystawy Lismore’a w Starym Browarze. Amerykański Vogue nazwał go najbardziej ekscentrycznym człowiekiem Londynu.


fot. materiały organizatora

To kolejny uznany twórca, którego prace udało się sprowadzić do Browaru. Wcześniej w Galerii na Dziedzińcu mogliśmy podziwiać prace Björk, z interaktywną VR-ową wystawą, czy fotografa gwiazd Davida LaChapelle. Oboje zresztą są wielkimi fanami twórczości Lismore’a. Publiczność nazywa browarową galerię “galerią popkultury”. Multidyscyplinarna twórczość Daniela doskonale wpisuje się w profil naszego programu wystaw – mówi Joanna Tupalska. Zaciera granice między sztuką a modą, kreacją a realnością, wreszcie – między wystawą a życiem, bo sam jest żywym eksponatem, a wystawowe eksponaty jego awatarami.

Kuratorem wystawy jest Wojciech Piotr Onak. Współpracował on już wcześniej ze Starym Browarem w czasie kilku edycji Art & Fashion Festival, a także przy projekcie “Björk Digital” i zeszłorocznej wystawie LaChapelle’a. Galeria na Dziedzińcu to jedna z najbardziej unikatowych przestrzeni wystawienniczych w Polsce – podkreśla Onak. Cieszę się, że kolejny raz, wspólnie z zespołem Starego Browaru, przedstawimy polskiej publiczności osobowość i twórczość tak świeżą i inspirującą: modowo, artystycznie, socjologicznie.

 

“Jestem dziełem sztuki” Daniel Lismore – wystawa z okazji 16. urodzin Starego Browaru

Wernisaż: 5 listopada, wtorek, godz. 19:00

Wystawa będzie czynna do 29 lutego 2020, codziennie, godz. 12:00 – 20:00

Galeria na Dziedzińcu, Stary Browar w Poznaniu

Bilety: 10 zł

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *