Lokalny Fyrtel

To co najciekawsze w Poznaniu i okolicach
Festiwale

British Film Festival – nowy festiwal w Poznaniu

Już w listopadzie w poznańskim Kinie Muza zadebiutuje pierwsza edycja British Film Festival – pierwszego w Polsce i jednego z niewielu w Europie festiwalu filmowego poświęconego w całości kinematografii brytyjskiej. Znamy już pierwsze szczegóły programu!

Malta Festival 2024 – nowe pozycje w programie

Monodram Andrzeja Seweryna, kongres współczesnych wiedźm, teatralny chór złożony z osób Głuchych i słyszących oraz gwiazda tegorocznego Glastonbury Festival, która właśnie wyprzedała brytyjską trasę koncertową – to tylko część bogatej oferty 34.

Animator. It is my tempo

Pamiętam, gdy pierwszy raz zobaczyłem film Whiplash. Fantastyczny obraz o poświęceniu, doskonaleniu i jazzie. Damien Chazelle pokazał, że potrafi robić genialne filmy i ma cudowne wyczucie muzyczne. Piszę o tym dlatego, ze gdyby zapragnął zrobić anime to zapewne stworzyłby Blue Giant,  który miałem przyjemność zobaczyć w ramach festiwalu Animator.

Animator. Rock Opera w dawnej Japonii

Jednym z gości tegorocznego Festiwalu Animator w Poznaniu jest japoński twórca Masaaki Yuasa. To wyjątkowa postać jeżeli chodzi o współczesne anime. Ma na swoim koncie wiele uznanych i nagradzanych produkcji. Jedną z nich jest Inu-Oh, które miałem przyjemność zobaczyć w Kinie Muza.

Enter Enea Festival – szalone zakończenie

Jeszcze niedawno była niedziela i uczestniczyłem w pierwszym dniu Enter Enea Festival. Minęło raptem kilka chwil, a siedziałem sobie na kocyku nad jeziorem Strzeszyńskim słuchając koncertów kończących tegoroczny festiwal. I chociaż jak zawsze te kilka dni mija zdecydowanie za szybko to nie można narzekać na ilość emocji jakie generują te koncerty.

Enter Enea Festival – sentymentalny początek

Tegoroczny Enter Enea Festiwal zaczął się wyjątkowo. Kilka dni temu dowiedzieliśmy się o śmierci wybitnego kompozytora Jana A. P. Kaczmarka. Leszek Możdżer postanowił upamiętnić tę niezwykłą postać wykonując jeden z jego utworów z filmu „Marzyciel”, za który Kaczmarek otrzymał Oscara. Był to moment pełen wzruszeń i piękny początek festiwalu.

Muzeum Młynarstwa i Wodnych Urządzeń Przemysłu Wiejskiego w Jaraczu zaprasza na festyn

Muzeum Młynarstwa i Wodnych Urządzeń Przemysłu Wiejskiego w Jaraczu (ok. 41 km od Poznania) zaprasza na festyn „Marzanna”, który od będzie się 17 marca 2024 r. w godzinach 11.00-15.00. Celem spotkania jest przybliżenie zwyczaju, jakim jest Marzanna, czyli obrzęd witania wiosny i żegnania zimy.

Uroczyste rozpoczęcie Ale Kino!

W niedzielę na Scenie Wspólnej Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu miała miejsca uroczysta gala otwierająca tegoroczną 41. edycję Międzynarodowego Festiwalu Młodego Widza “Ale Kino! Pojawiło się tam wiele osób związanych z festiwalem zarówno w przeszłości jak i obecnie. Całość uświetniły pokazy krótkometrażowych animacji z muzyką na żywo.

OFF CINEMA. Egzorcysta bez cenzury

W ramach tegorocznego OFF CINEMA miałem przyjemność zobaczyć dokument Friedkin bez cenzury. Ciekawa propozycja, w której poznajemy niezwykły sposób pracy oraz osobowość reżysera, który stał się rozpoznawalny za sprawą filmu Egzorcysta.

Filmy dokumentalne w Poznaniu, czyli czas no OFF CINEMA

W dniach 24‒29 października w Poznaniu odbędzie się 27. Festiwal Filmów Dokumentalnych OFF CINEMA. Oprócz pokazów filmowych, jak zawsze nie zabranie spotkań z twórcami. Przekrój tego co zobaczymy będzie bardzo duży. Od tematów ogólnoświatowych, po kameralne spojrzenie w głąb człowieka.