Lokalny Fyrtel

To co najciekawsze w Poznaniu i okolicach
Festiwale

Uroczyste rozpoczęcie Ale Kino!

W niedzielę na Scenie Wspólnej Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu miała miejsca uroczysta gala otwierająca tegoroczną 41. edycję Międzynarodowego Festiwalu Młodego Widza “Ale Kino! Pojawiło się tam wiele osób związanych z festiwalem zarówno w przeszłości jak i obecnie. Całość uświetniły pokazy krótkometrażowych animacji z muzyką na żywo.

OFF CINEMA. Egzorcysta bez cenzury

W ramach tegorocznego OFF CINEMA miałem przyjemność zobaczyć dokument Friedkin bez cenzury. Ciekawa propozycja, w której poznajemy niezwykły sposób pracy oraz osobowość reżysera, który stał się rozpoznawalny za sprawą filmu Egzorcysta.

Filmy dokumentalne w Poznaniu, czyli czas no OFF CINEMA

W dniach 24‒29 października w Poznaniu odbędzie się 27. Festiwal Filmów Dokumentalnych OFF CINEMA. Oprócz pokazów filmowych, jak zawsze nie zabranie spotkań z twórcami. Przekrój tego co zobaczymy będzie bardzo duży. Od tematów ogólnoświatowych, po kameralne spojrzenie w głąb człowieka.

Dni Poznańskich Kinomanów vol. 3

Już po raz trzeci będziemy obchodzić Dni Poznańskich Kinomanów. W dniach 7-10 września miłośnicy kina i nie tylko, będą mieli okazję wspólnie powspominać Państwa Kalinowskich oraz zobaczyć wybrane przez organizatorów filmy.

Animator. O stworzeniu świata

Jednym z filmów, które udało mi się zobaczyć pierwszego dnia jest biorący udział w konkursie filmów pełnometrażowych Four Souls of Coyote. Reżyser Aron Gauder zabiera nas w odległą przeszłość i przybliża mit o stworzeniu świata.

Festiwal Animator czas zacząć

Już dziś rozpoczyna się kolejna odsłona największego festiwalu filmu animowanego w Polsce, czyli Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych ANIMATOR. Na widzów czeka ponad 200 filmów z całego świata. Festiwal potrwa 5 dnia, a w czasie jego trwania nie zabraknie filmów zarówno dla najmłodszych widzów, ajk i tych starszych. Hasłem tegorocznej edycji jest Poszukiwanie siebie / Searching for Yourself.

Znamy program Enter Enea Festival 2023

W dniach 4-7 czerwca nad Jeziorem Strzeszyńskim odbędzie się 13. Edycja Enter Enea Festival. Na gości festiwalu czekać będą premiery, prawykonania, projekty specjalne i muzyczne. Wszystko to jak zawsze pod dyrekcją artystyczną Leszka Możdżera, odbędzie

Prapremiera na Enter Enea Festival 2023

COMPOSITES – prapremiera nowego albumu Leszka Możdżera i Orkiestry Instrumentów Dawnych Warszawskiej Opery Kameralnej MACV w ramach Enter Enea Festival 2023.

Bifor przed Ale Kino! online

Już w najbliższy czwartek 24 listopada o godz. 18:00 w Multikino Stary Browar odbędzie się przedpremierowy pokaz filmu „BLISKO”, zdobywcy Nagrody Publiczności na Ale Kino! 2022.

OFF CINEMA. Usłysz świat

Tym razem w ramach bloku DŹWIĘKI DOKUMENTU na tegorocznym OFF CINEMA miałem okazję zobaczyć film Cały ten dźwięk. Reżyser Gunnar Hall Jensen zaprasza nas w podróż po otaczających dźwiękach. Zawraca uwagę, na rzeczy, których na co dzień nie zauważamy, a raczej nie słyszymy.