Lokalny Fyrtel

To co najciekawsze w Poznaniu i okolicach
Festiwale Kultura Poznań Teatr

„Woda jest tobą” – zrealizuj projekt artystyczny w programie Generatora Malta


fot. materiały prasowe

Stwórz i zrealizuj projekt artystyczny podczas Malta Festival Poznań 2020! Rozpoczął się nabór projektów do programu Generatora Malta, społeczno-artystycznej sekcji festiwalu. Zgłaszać można prace z obszaru sztuki i aktywizmu, związane ze społecznym kontekstem wody i hasłem „Woda jest tobą” oraz przygotowane z myślą o poznańskich akwenach. Nabór potrwa do 6 kwietnia.

– Zapraszamy artystki, muzyków, badaczki, aktywistów do wzięcia udziału w naborze „Woda jest tobą”. Czekamy na pomysły działań artystycznych, obiektów, interaktywnych instalacji, procesów artystyczno-edukacyjnych, interdyscyplinarnych doświadczeń, które opowiadają o nas z perspektywy wody – mówi Joanna Pańczak, kuratorka Generatora Malta.

Projekty powinny być przygotowane z myślą o jednym z akwenów na terenie Poznania: jeziorze, stawie, mokradle, rzece, basenie, strumieniu, potoku, kanale, zbiorniku. Wybrane działania staną się częścią programu Generatora Malta podczas festiwalu Malta (19–28 czerwca 2020). Na realizację jednego pomysłu jest przeznaczone maks. 3000 zł brutto. Żeby zgłosić się do naboru „Woda jest tobą”, należy wypełnić formularz zgłoszeniowy i przesłać na adres generator@malta-festival.pl do dnia 6 kwietnia 2020 roku. Szczegóły znajdują się w regulaminie dostępnym na www.malta-festival.pl.

– Gdy w sztucznym jeziorze Rusałka obniża się poziom wód, odsłaniają się macewy, z których na rozkaz nazistów Żydzi i Żydówki osadzeni w niemieckich obozach pracy przymusowej zbudowali jego dno. Gdy Kopalnia Węgla Brunatnego „Konin” zrównuje z ziemią kolejne wsie i wypompowuje hektolitry wód gruntowych pod odkrywki, pomosty w okolicznych jeziorach wyglądają jak wyrzucone na brzeg, a tysiące roślin i zwierząt umiera. Gdy woda coraz częściej przybiera kształt (i skład chemiczny) plastikowej butelki, ONZ ogłasza, że jest ona prawem człowieka, a Słowenia jako pierwszy kraj Unii Europejskiej wpisuje ją do konstytucji jako dobro wspólne, a nie towar. Gdy poznański kolektyw feministyczny uczy nurkowania osoby o różnym stopniu sprawności, to zajęcia zaczynają się od empowermentu, wendo i radzenia sobie ze stresem, a kończą na ratowaniu rafy koralowej u wybrzeży Meksyku.

Neutralna woda, uwikłana przez człowieka w gry polityczne, grzechy kapitalizmu i wakacyjne marzenia. Jakby te cechy fizyczne, które pozwalają jej rezonować z otoczeniem, zapisywać jego kształty, temperaturę, odbijać krajobraz, rozgrywające się na jej oczach sytuacje, te prozaiczne, i te nie do wyobrażenia, nie były przypadkowe. 

Woda opowiada nas. Jest granicą dzielącą na „my” i „wy”, przeszkodą dla osób szukających schronienia przed wojnami i dyktatorami. Jest archiwum antropocenu, lustrem zmian klimatu. Dobrem wspólnym i zasobem, za który potrafimy zabić. Jest żywiołem, ofiarą. Przywilejem, prawem. Ryzykiem. Przyjemnością. Jest wyzwaniem, jest życiem. Woda jest nami. Water is You. Woda to Ty – tekst programowy open calla.

Generator Malta od ośmiu lat jest z jednej strony tymczasowym domem kultury na placu Wolności, a z drugiej – programem społeczno-artystycznym festiwalu Malta, który podejmując tematy związane z prawami człowieka, urbanizacją, migracjami i przyrodą, promuje społeczną empatię, dialog i wartościotwórczą rolę sztuki. Hasło tegorocznego programu Generatora Malta, który przygotowuje Joanna Pańczak, brzmi „Woda jest tobą”. Urodzinowa, 30. edycja festiwalu Malta odbędzie się między 19 a 28 czerwca w Poznaniu.

Informacja prasowa

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *