Lokalny Fyrtel

To co najciekawsze w Poznaniu i okolicach
Enter Enea Festival 2020

Kiedy:
sierpień 21, 2020 – sierpień 23, 2020 całodniowy
2020-08-21T00:00:00+00:00
2020-08-24T00:00:00+00:00
Gdzie:
Jezioro Strzeszyńskie
Kontakt:
Enter Music Festival
Enter Enea Festival 2020 @ Jezioro Strzeszyńskie

Enter Enea Festival po raz 10. odbędzie się w Poznaniu. W nowych datach, w dniach 21-23.08, nad Jeziorem Strzeszyńskim. Publiczność wysłucha 9 koncertów, wybranych przez Leszka Możdżera, dyrektora artystycznego Festiwalu.

Jubileuszowy program będzie łączył elementy podsumowań, aspektów “the best of” z programową świeżością i otwarciem na nowe, nieprezentowane wcześniej na scenie Enter Enea Festival gatunki.

Festiwal promuje indywidualne poszukiwania w muzyce i prezentuje panoramę muzycznej energii oscylującej wokół jazzowej stylistyki i sprawdzającej się w plenerowej formie. Każdy z koncertów festiwalu dowodzi, że jazz to świeżość, dynamika i pole do nowych poszukiwań, przestrzeń muzyczna, która wymaga ciągłej akcji i odkrywania nowej drogi.

Leszek Możdżer zaprasza na scenę artystów, z którymi albo spotykał się już na światowych scenach, albo tych, których sam wymarzy sobie usłyszeć na żywo. Za każdym razem są to wyjątkowe osobowości sceniczne, o niepowtarzalnym języku muzycznym. Niektórzy z nich zyskali już uznanie światowej publiczności i krytyki, inni stawiają swoje pierwsze poważne kroki na scenie. Dyrektor Festiwalu również dzieli się z publicznością swoimi często premierowymi muzycznymi projektami, występując obok zaproszonych artystów.

Liczne z projektów, które rozpoczęły się artystycznymi spotkaniami na Enter Enea Festival, zwieńczonymi premierami i ekskluzywnymi wykonaniami nowego materiału miały swoje kontynuacje i trasy koncertowe w Polsce i w Europie. Przykładami mogą być: płyta „Komeda” Leszka Możdżera, której wyjątkowe prawykonanie z Mino Cinelu w czerwcu 2010 roku wyprzedziło płytę i jej trasę promocyjną, czy materiał z przygotowywanego jeszcze latem albumu „Polska” w wykonaniu trio Możdżer-Danielsson-Fresco.
Nowe projekty i współprace, które zaczęły się na Enterze to także koncertowy duet Leszek Możdżer – Gloria Campaner z 2017 roku, oraz premiera materiału „Symhosphere” opartego na współpracy Możdżera i Tii Fuller, amerykańskiej saksofonistki, z orkiestrą, muzyką elektroniczną oraz z udziałem Larsa Danielssona.

Enter odbywa się latem, w pięknym plenerze Jeziora Strzeszyńskiego w Poznaniu. Festiwal łączy w sobie bezpretensjonalność, niezależność i swobodę, związaną z atmosferą imprezy plenerowej, z ekskluzywnością wynikającą z ograniczonej ilości widzów i przede wszystkim z listy zaproszonych przez Leszka Możdżera artystów, którzy gwarantują publiczności najwyższy poziom muzycznych wrażeń.

Organizatorem Enter Enea Festival jest Fundacja “Europejskie Forum Sztuki”, której prezesem i fundatorem jest Jerzy Gumny. Festiwal odbywa się dzięki wsparciu Miasta Poznań oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Sponsorem tytularnym wydarzenia jest Enea, która zaprosi też Festiwalowiczów i odwiedzających Strzeszynek do dedykowanej Festiwalowi strefy relaksu nad taflą jeziora.

Harmonogram:

Piątek / 21.08

19:00
Kasia Pietrzko Trio

20:30
Lars Danielsson / Leszek Możdżer

22:00
Marcin Wasilewski Trio feat. Adam Pierończyk / Arctic Riff

Sobota / 22.08

17:00
SZTUKI WIZUALNE / ABC GALLERY / POZNAŃ VISUAL PARK
wernisaż
Paweł Matyszewski
Transplantacje – obiekt w POZNAŃ VISUAL PARK
Przebarwienia – wystawa w ABC GALLERY

19:00
Kamil Piotrowicz Sextet

20:30
Michał Salamon / Lion’s Gate

22:00
Leszek Możdżer feat. Orkiestra Kameralna Polskiego Radia AMADEUS

Niedziela / 23.08

19:00
Isfar Sarabski / Leszek Możdżer

20:30
Y-OTIS

22:00
Mitch & Mitch

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *