Lokalny Fyrtel

To co najciekawsze w Poznaniu i okolicach
Książki Poznań

Książkomaty pojawią się w Poznaniu


fot. Biblioteka Raczyńskich

Biblioteka Raczyńskich pragnie stworzyć sieć ksiązkomatów w Poznaniu. W tym celu rozpoczyna konsultacje z radami osiedli, aby wytypować najlepsze lokalizacje. Inaczej niż w pozostałych miastach Polski, książkomaty nie mają działać przy filiach, tylko tam, gdzie mieszkańcy mają najsłabszy dostęp do placówek bibliotecznych. 

Inicjatywa ta stanowi element  projektu „Sztuczna inteligencja w służbie książki” finansowanego z Programu „Kultura”, Działanie 2 „Poprawa dostępu do kultury i sztuki” w ramach MF EOG 2014 – 2021. Projekt ma pozytywnie wpłynąć na rozwój czytelnictwa w Polsce m.in.  poprzez podniesienie kompetencji pracowników bibliotek, przy wykorzystaniu innowacyjnych narzędzi z dziedziny nowych technologii, w tym sztucznej inteligencji  i wymiany dobrych praktyk z partnerem z Norwegii.

W ramach zaplanowanych działań przewidziano, również wzmacnianie kompetencji pracowników bibliotek publicznych i innych instytucji zaangażowanych w rozwój literatury, poprzez wykorzystanie innowacyjnych metod wyboru i zakupu nowości do bibliotek, katalogowania i udostępniania zasobów bibliotecznych.  Kolejnym elementem projektu będzie stworzenie systemu rekomendacji literackich dla czytelników (system będzie wykorzystywać m.in. informacje o wypożyczanych i czytanych książkach). 

Inicjatorzy akcji planują też zorganizowanie festiwalu Ludzie książki. Oczywiście będzie to zależne od sytuacji pandemicznej w naszym kraju. W ramach wydarzenia planowane jest zorganizowanie spotkań autorskich, paneli i warsztatów, w czasie których czytelnicy będą mieli okazję lepiej poznać pracę ludzi związanych z książką- pisarzy, tłumaczy, ilustratorów, redaktorów, wydawców i krytyków literackich.

Całkowity koszt projektu to: 1 993 157,96 PLN, z czego kwota dofinansowania ze środków MF EOG 2014 – 2021 to 1 694 184,26PLN

Mechanizm Finansowy Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Norweski Mechanizm Finansowy (tzw. fundusze norweskie i EOG) to bezzwrotna forma pomocy przyznawana przez Norwegię, Islandię i Liechtenstein w zamian za dostęp do wspólnego rynku UE. Z pomocy korzysta 15 państw Unii Europejskiej, tj. Polska, Litwa, Łotwa, Estonia, Czechy, Słowacja, Rumunia, Bułgaria, Węgry, Portugalia, Grecja, Słowenia, Chorwacja, Malta i Cypr.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *