Lokalny Fyrtel

To co najciekawsze w Poznaniu i okolicach
Sport

Finanse Lecha mają się dobrze

Po raz drugi Lech Poznań opublikował audyt finansowy klubu. Kazdy kibic może dzięki temu sprawdzić, jaka jest kondycja finansowa Kolejorza.

Pierwszy audyt Lecha Poznań został zaprezentowany w listopadzie 2016 roku. Obejmował lata 2013-2015 i starał się odpowiedzieć na pytania zbierane przez Stowarzyszenie Kibiców Lecha Poznań. Tegoroczny audyt obejmuje trzy ostatnie sezony, czyli 2015/16, 16/17 oraz 17/18.

– Żaden inny klub w Polsce nie ujawnia tak szczegółowych danych na temat swoich finansów. Po opublikowaniu pierwszej edycji raportu byłem wielokrotnie pytany przez moich kolegów, prezesów innych klubów „Po co my to robimy?” Odpowiadałem i odpowiadam niezmiennie – bo kibice Lecha mają prawo to wiedzieć. A nawet nieco żartobliwie: jeśli nasi kibice chcą wiedzieć na co poszła nieco już mityczna „kasa za Lewandowskiego czy Bednarka” (czy z innych transferów), to właśnie dzięki takim raportom mogą się tego dowiedzieć – mówi prezes Lecha, Karol Klimczak.

Dane zaprezentowano podczas piątkowej konferencji prasowej. Raport zawiera informacje m.in. o przychodach i kosztach klubu, transferach, wydatkach na wynagrodzenia, zobowiązaniach, jasno ilustruje również wszystkie transakcje z jednostkami powiązanymi. – Po raz kolejny pokazujemy „czarno na białym”, że finanse Lecha są zarządzane w sposób rzetelny i profesjonalny. To nie podlega żadnej dyskusji. To, że minione trzy sezony przyniosły nam sporo rozczarowań sportowych, to jasne. Niemniej były to najlepsze finansowo trzy lata być może w całej historii klubu! – twierdzi dyrektor finansowy Kolejorza, Tomasz Kacprzycki.

Na co warto zwrócić uwagę? – Wydaliśmy w tym czasie rekordowe pieniądze na transfery i utrzymanie kadry pierwszego zespołu. Systematycznie rosną też koszty utrzymania sztabu trenerskiego. Nie byłoby to możliwe bez solidnych podstaw finansowych – opowiada Klimczak, który podkreśla, że sporym wyzwaniem, przed którym stoi Lech, są inwestycje. – Sztuczne boisko dla Akademii, hala pneumatyczna czy przejęcie na własność infrastruktury we Wronkach i Popowie to te, które udało się już zrealizować – wylicza. – Ale przed nami jest budowa nowoczesnego centrum badawczo-rozwojowego. Planowana wartość inwestycji to prawie 40 milionów złotych. Wierzymy jednak, że dzięki wspólnej pracy uda się tą i inne inwestycje zrealizować. Żeby te fundamenty, na których opiera się Lech, były jeszcze bardziej stabilne – opowiada prezes zarządu KKS Lech.

– Mam nadzieję, że raport będzie ciekawą lekturą dla kibiców i utwierdzi w przekonaniu, że ważna część życia, jaką jest Lech, znajduje się w dobrych rękach i nie grozi mu bolesny los, jaki był udziałem innych, zasłużonych polskich klubów. Jest to przesłanie szczególnie aktualne w obliczu ostatnich doświadczeń naszych konkurentów – podsumowuje dyrektor Kacprzycki.

Audyt finansowy dotyczący lat 2015-2018 można pobrać w tym miejscu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *