Po raz drugi Lech Poznań opublikował audyt finansowy klubu. Kazdy kibic może dzięki temu sprawdzić, jaka jest kondycja finansowa Kolejorza.

Pierwszy audyt Lecha Poznań został zaprezentowany w listopadzie 2016 roku. Obejmował lata 2013-2015 i starał się odpowiedzieć na pytania zbierane przez Stowarzyszenie Kibiców Lecha Poznań. Tegoroczny audyt obejmuje trzy ostatnie sezony, czyli 2015/16, 16/17 oraz 17/18.

– Żaden inny klub w Polsce nie ujawnia tak szczegółowych danych na temat swoich finansów. Po opublikowaniu pierwszej edycji raportu byłem wielokrotnie pytany przez moich kolegów, prezesów innych klubów „Po co my to robimy?” Odpowiadałem i odpowiadam niezmiennie – bo kibice Lecha mają prawo to wiedzieć. A nawet nieco żartobliwie: jeśli nasi kibice chcą wiedzieć na co poszła nieco już mityczna „kasa za Lewandowskiego czy Bednarka” (czy z innych transferów), to właśnie dzięki takim raportom mogą się tego dowiedzieć – mówi prezes Lecha, Karol Klimczak.

Dane zaprezentowano podczas piątkowej konferencji prasowej. Raport zawiera informacje m.in. o przychodach i kosztach klubu, transferach, wydatkach na wynagrodzenia, zobowiązaniach, jasno ilustruje również wszystkie transakcje z jednostkami powiązanymi. – Po raz kolejny pokazujemy „czarno na białym”, że finanse Lecha są zarządzane w sposób rzetelny i profesjonalny. To nie podlega żadnej dyskusji. To, że minione trzy sezony przyniosły nam sporo rozczarowań sportowych, to jasne. Niemniej były to najlepsze finansowo trzy lata być może w całej historii klubu! – twierdzi dyrektor finansowy Kolejorza, Tomasz Kacprzycki.

Na co warto zwrócić uwagę? – Wydaliśmy w tym czasie rekordowe pieniądze na transfery i utrzymanie kadry pierwszego zespołu. Systematycznie rosną też koszty utrzymania sztabu trenerskiego. Nie byłoby to możliwe bez solidnych podstaw finansowych – opowiada Klimczak, który podkreśla, że sporym wyzwaniem, przed którym stoi Lech, są inwestycje. – Sztuczne boisko dla Akademii, hala pneumatyczna czy przejęcie na własność infrastruktury we Wronkach i Popowie to te, które udało się już zrealizować – wylicza. – Ale przed nami jest budowa nowoczesnego centrum badawczo-rozwojowego. Planowana wartość inwestycji to prawie 40 milionów złotych. Wierzymy jednak, że dzięki wspólnej pracy uda się tą i inne inwestycje zrealizować. Żeby te fundamenty, na których opiera się Lech, były jeszcze bardziej stabilne – opowiada prezes zarządu KKS Lech.

– Mam nadzieję, że raport będzie ciekawą lekturą dla kibiców i utwierdzi w przekonaniu, że ważna część życia, jaką jest Lech, znajduje się w dobrych rękach i nie grozi mu bolesny los, jaki był udziałem innych, zasłużonych polskich klubów. Jest to przesłanie szczególnie aktualne w obliczu ostatnich doświadczeń naszych konkurentów – podsumowuje dyrektor Kacprzycki.

Audyt finansowy dotyczący lat 2015-2018 można pobrać w tym miejscu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *