Lokalny Fyrtel

To co najciekawsze w Poznaniu i okolicach
Poznań

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy w Poznaniu

Wielkimi krokami zbliża się 28. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Tegoroczny finał odbędzie się na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich, a współorganizatorem wydarzenia jest Grupa MTP. 

12 stycznia odbędzie się kolejna edycja WOŚP. Hasło tegorocznej edycji brzmi Wiatr w żagle. Zebrane pieniądze tym razem pomogą zapewnić najmłodszym najwyższe standardy diagnostyczne i lecznicze w dziecięcej medycynie zabiegowej.

Na mieszkańców Poznania czekać będzie wiele atrakcji – m.in. symultana szachowa z prezydentem miasta czy jedyne w swoim rodzaju Światełko do Nieba, czyli Tytka z Glancem.

Poznańskim centrum dowodzenia zostały tereny Międzynarodowych Targów Poznańskich: hala nr 1 i 2 oraz w Poznań Congress Center. Przez cały dzień w tym miejscu kwestować będą wolontariusze i znani poznaniacy – m.in. Tomasz „Titus” Pukacki, lider zespołu Acid Drinkers. Przedstawiciele władz miasta wezmą udział w konkursie “Puszka Prezydenta”, który ma wyłonić osobę z największą zebrana sumą.

Hala nr 1 podzielona zostanie na cztery strefy

W strefie zdrowia będzie można zbadać swój wzrok i słuch, sprawdzić postawę i oddać krew. Każdy będzie też mógł dowiedzieć się, czy jest nosicielem wirusa HCV, odpowiadającego za zapalenie wątroby. Specjaliści podpowiedzą, jak odżywiać się zdrowo i chronić przed nowotworami, a na najmłodszych czekać będzie Szpital Pluszowego Misia.

W strefie warsztatowej chętni będą mogli własnoręcznie ozdobić koszulkę metodą sitodruku, poznać podstawy szycia, zmierzyć się z drukiem 3D i spróbować swoich sił w programowaniu lub udekorować orkiestrowe pierniki. Dla dzieci przygotowano warsztaty sensoplastyki.

W strefie sportowej przygotowano miejsce dla miłośników hokeja oraz rolkowisko. Będzie można zobaczyć pokazy i warsztaty piłki brazylijskiej, a także sztuk walk. Na miłośników wyzwań czekać będzie ścianka wspinaczkowa i automaty sprawnościowe.

O godzinie 11.20 Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania, rozpocznie symultanę szachową – to rodzaj rozgrywki, w której jeden gracz gra przeciwko kilku innym. Podczas Finału WOŚP rozegrana zostanie symultana naprzemienna – prezydentowi miasta będzie towarzyszył inny szachista.

Strefa animacyjna to propozycja dla wszystkich, którzy chcą zaznać nieco spokoju. Na przygotowanych leżakach i pufach będzie można tam odpocząć przy dźwiękach muzyki lub animacjach. Około godz. 10:30 aktorzy Teatru Muzycznego wystawią fragment spektaklu “Księga Dżungli”, w samo południe rozpocznie się przedstawienie Teatru z Głową w Chmurach. Ok. godz. 18:00 zagra Michał Zator, utalentowany harfista z Zespołu Szkół Muzycznych. Ponadto przewidziane są również pokazy tradycyjnego koreańskiego tańca z wachlarzami, tańca irlandzkiego i wielkich baniek, a zespół Anti-Gravity Art zaprosi na pokazy tańca w powietrzu. Będzie też można wziąć udział w miniwarsztatach z zespołem Modesta Pastiche.

Hala nr 2: „Rowerowy Zawrót Głowy” i nauka pierwszej pomocy

Już o godz. 8:00 rano w hali nr 2 wystartuje maraton „Rowerowy Zawrót Głowy” organizowany przez Stowarzyszenie Rybczyński Team. Punktualnie w samo południe swoją siłę i wytrzymałość na rowerach przetestują też prezydenci Poznania oraz sportowcy.

Od godziny 10:00 w całym budynku swój sprzęt rozstawią strażacy-ochotnicy i ratownicy medyczni. Organizatorzy przygotowali też symulację akcji ratunkowej po wypadku samochodowym (ok. godz. 14 i 17). Natomiast studenci i wykładowcy Uniwersytetu Medycznego będą nauczać skutecznej reanimacji na profesjonalnych fantomach.

O swoich pasjach opowiedzą też członkowie grup rekonstrukcyjnych: policyjnej oraz Legionu 501 (Gwiezdne Wojny). Oprócz tego będzie można posłuchać o pracy nurków, obejrzeć retro motory i kupić gadżety w Siema Shopie. Dla najmłodszych przygotowano przestrzenne puzzle i jengę. Tradycyjnie już do puszek WOŚP zbierać pieniądze będą wolontariusze z psami – golden retrieverami.

Licytacje

Nieodzowną częścią Wielkiej Orkiestry Świątecznej pomocy od lat są licytacje. Rozpoczną się one o godzinie 12:00 w hali Poznań Congress Center  (parter, wejście od hali nr 2). Będzie można zdobyć m.in. złote karty PEKA z podpisem prezydenta miasta. To karty kolekcjonerskie, ale zwycięzcy licytacji będą mogli z nich normalnie korzystać po doładowaniu.

Wśród licytowanych przedmiotów znajda się m.in. Okrąglak z klocków Lego pochodzący z wystawy “Poznań w miniaturze z klocków Lego”, której pomysłodawcą jest motorniczy poznańskiego MPK Mateusz Wawrowski, znany również w mediach społecznościowych jako “Mateusz buduje”. Poza tym na aukcję trafią: książka w gwarze poznańskiej z autografem Jacka Jaśkowiaka, miody z pierwszej miejskiej pasieki “Miód w sznupie” (zebrane z Cytadeli), koszulki z linii Wolne Miasto Poznań (3 wzory: Szacunek ponad wszystko, Poznańskiej dumy płomień, Cześć i chwała tolerancji) oraz plakat 15. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego (Poznań, październik 2016 r.) z autografami muzyków. Prezydent miasta przekazał także dwa egzemplarze książki Dżej Dżej. Rozmowy z Jackiem Jaśkowiakiem, Prezydentem Poznania z dedykacją oraz książkę autorstwa Pawła Adamowicza Gdańsk jako wspólnota z dołączonym listem i życzeniami z grudnia 2018 r.

To nie koniec wyliczanki. Licytować będzie można także najlepsze fotografie nadesłane na konkurs “Poznań – Ludzie – Miasto” i przedstawiające najważniejsze wydarzenia minionego roku w stolicy Wielkopolski. Na aukcję trafi również szachownica z podpisami finalistów Mistrzostw Polski Mężczyzn i Kobiet w szachach klasycznych (2019 r.) czy przejazd w kabinie maszynisty pociągu Kolei Wielkopolskich. Wśród darów jest też drzewo – lipa karłowata, którą do tej pory można było zobaczyć w Klubokawiarni „Meskalina” oraz wyjątkowe spotkanie ze zwierzętami z poznańskiego zoo.

Finał i Tytka z Glancem

O godzinie 12:30 rozpoczną się koncerty na Scenie Głównej, organizowane przez Sztab Ławica przy wsparciu Estrady Poznańskiej. Zagrają: Denis HIP HOP (godz. 12:45), Ten Numer To Kłopoty – coverowe rockowanie (godz. 13:15) i Camping Hill (godz. 14:15).

O 15:15 będzie można obejrzeć rewię Fabulous Anima.

O 15:45 na scenie pojawi się najmłodsza gwiazda – Mika.

O 16:00 zagra Golden Life, a po nim – Kwartet Proforma.

O 17:50 na scenie rozpocznie się licytacja Złotego Serduszka – jednego z najbardziej rozpoznawalnych symboli Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Po licytacji zagra poznańska grupa Wolf Spider, a następnie – Chłopcy z Placu Broni.

Wielki Finał rozpocznie się o godz. 19.50. Wtedy ogłoszone zostaną wyniki konkursu „Puszka prezydenta”, a zwycięzca otrzyma wielkie piernikowe serce, wypieczone i ozdobione przez dzieci w poznańskiej Piekarni Ławica.

Następnie zebrani na terenie MTP poznaniacy wspólnie odpalą wyjątkowe Światełko do Nieba – w tym roku zamiast fajerwerków będzie to Tytka z Glancem. Każdy będzie mógł włączyć latarkę w telefonie i nałożyć na nią papierową torebkę z sercem WOŚP (torebki będą wcześniej rozdawać wolontariusze). Po Światełku do Nieba na scenie zagra Modesta Pastiche.

To oczywiście nie wszystkie atrakcje, które będą czekać na odwiedzających teren Międzynarodowych Targów Poznańskich. Dla miłośników jedzenia tego dnia na MTP zawitają też food frucki. Jak zawsze obecny będzie mobilny punkt krwiodawstwa. Zapewne czeka nas również wiele niezaplanowanych atrakcji będących wytworem chwili. najważniejsze aby w najbliższa niedzielę otworzyć swoje serca i portfele i kolejny raz zagrać wspólnie z ta wyjątkową orkiestrą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *