Lokalny Fyrtel

To co najciekawsze w Poznaniu i okolicach
Film

„Lombard” Łukasza Kowalskiego na pokazach poznańskiej odsłony festiwalu Millenium Docs Against Gravity


Kadr z filmu „Lombard”, reż. Łukasz Kowalski | fot. Stanisław Cuske

Poruszająca, pełna szalonego humoru opowieść o ludziach, którzy walczą o przetrwanie, pomagając jednocześnie bardziej potrzebującym. Jola i Wiesiek to para w życiu i biznesie z Bytomia. Wraz z trójką swoich pracowników prowadzą prawdopodobnie największy lombard w Europie.

W ramach 19. Millenium Docs Against Gravity odbędzie się premiera filmu dokumentującego ich losy – „Lombard” w reżyserii Łukasza Kowalskiego, który powalczy m.in. o nagrodę w Konkursie Polskim. Festiwal potrwa od 13 do 22 maja i zawita do 8 miast, w tym do Poznania. Festiwalowe pokazy można będzie oglądać w Kinie Muza.

Czas świetności bytomskiego lombardu minęły wraz z zamknięciem okolicznych kopalni i szerzącym się w mieście bezrobociem. Pozbawieni środków do życia mieszkańcy „polskiego Detroit” znoszą pod zastaw coraz bardziej absurdalne i bezużyteczne przedmioty. Upadającemu biznesowi nie pomagają ani szalone, marketingowe pomysły Wieśka, ani tym bardziej czułe serce Joli, która klientów wspiera nie tylko dobrym słowem, ale i gorącą zupą czy ciepłym kożuchem. Choć lombard przynosi straty, to staje się ważnym centrum życia lokalnej społeczności. Wkrótce jednak znajduje się na krawędzi bankructwa, a związek Joli i Wieśka zostaje wystawiony na próbę. W obliczu nadciągającej katastrofy, właściciele podejmą ostatnia próbę ratowania biznesu i miłości.

Po jednym z seansów w Kinie Muza odbędzie się spotkanie z reżyserem Łukaszem Kowalskim, który opowie o kulisach realizacji dokumentu o bytomskim lombardzie, gdzie codzienne życie lokalnej społeczności, przeplatając się z realizmem magicznym śląskich podwórek, układa się w pełną ciepła, humoru i mądrości historię o tym, czego w życiu potrzebujemy najbardziej.

Seanse filmu „Lombard” w ramach 19. Millenium Docs Against Gravity w Poznaniu:
16 maja | poniedziałek | 14:15 | Kino Muza | Sala 1
16 maja | poniedziałek | 14:15 | Kino Muza | Sala 3
18 maja | środa | 18:00 | Kino Muza | Sala 1 + spotkanie z reżyserem Łukaszem Kowalskim

Łukasz Kowalski to reżyser, dziennikarz, twórca programów telewizyjnych. Absolwent komunikacji społecznej Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz Szkoły Wajdy. Autor ponad 170 krótkometrażowych filmów dokumentalnych oraz telewizyjnych reportaży interwencyjnych i śledczych. W swojej twórczości porusza tematy trudne i kontrowersyjne, stawiając zawsze na pierwszym planie człowieka. Zdobył wiele nagród w najbardziej prestiżowych ogólnopolskich konkursach dziennikarskich, m.in. Nagroda PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego. „Lombard” to jego pełnometrażowy debiut filmowy, który miał swoją światową premierę na prestiżowym festiwalu filmowym CPH:DOX w Kopenhadze, a w Polsce widzowie zobaczą go po raz pierwszy w Konkursie Głównym MDAG. Producentem filmu jest 4:30 Studio współprowadzone przez Łukasza Kowalskiego wraz z Anną Mazerant. Za zdjęcia odpowiada Stanisław Cuske.

Oficjalne media społecznościowe filmu:
Facebook: Lombard \ The Pawnshop 4.30 Studio
Instagram: lombard_the_pawnshop

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *