Jeśli jesteś fanem piwa rzemieślniczego, cydrów czy miodów pitnych, Poznańskie Targi Piwne 2024 to wydarzenie, którego nie możesz przegapić. Ta wyjątkowa impreza, która co roku przyciąga tysiące miłośników trunków z Polski i zagranicy, odbędzie się w dniach 15-17 listopada na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Jedna z głównych atrakcji? Ogłoszenie wyników prestiżowego konkursu Greater Poland, który wyłania najlepsze piwa, cydry i miody pitne nie tylko z Polski, ale z całej Europy.
Greater Poland – międzynarodowy konkurs z tradycją
Konkurs Greater Poland to prawdziwa perełka w kalendarzu każdego piwosza. Tegoroczna edycja, organizowana po raz piąty, zgromadziła rekordową liczbę zgłoszeń, a międzynarodowe jury oceniało produkty w aż sześciu różnych konkursach. Zawody są skierowane zarówno do profesjonalnych browarów i producentów miodów, jak i hobbystów. Podczas tej edycji poziom rywalizacji był wyjątkowo wysoki, co potwierdza Grzegorz Stachurski, organizator konkursu:
“Jesteśmy szczęśliwi, że na nasze zaproszenie pozytywnie odpowiedzieli sędziowie z różnych krajów i przybyli do Wielkopolski, aby ocenić piwa, miody i cydry. To już piąta edycja i możemy być dumni, że doświadczenie z poprzednich czterech lat pozwoliło doprowadzić nam organizacyjną stronę do perfekcji.”
Piwo, cydr i miody pitne – trunki na najwyższym poziomie
Konkurs Greater Poland to nie tylko piwo. Cieszy się on rosnącym zainteresowaniem także wśród producentów miodów pitnych i cydrów. To, co wyróżnia ten konkurs, to możliwość udziału zarówno dla komercyjnych producentów, jak i domowych wytwórców. Jolita Smaidrienė, jedna z sędzin, zachwycała się jakością miodów pitnych:
“W tym roku byłam pod wrażeniem próbek od komercyjnych producentów miodu pitnego. Odbyliśmy długą dyskusję przy wyborze zwycięzców, ponieważ większość próbek była bardzo wysokiej jakości. To świetna wiadomość dla miłośników tego trunku, gdyż oznacza to, że obecnie na rynku można znaleźć mnóstwo dobrych miodów pitnych.”
Międzynarodowe jury i rosnąca renoma konkursu
To, co czyni konkurs Greater Poland tak wyjątkowym, to jego międzynarodowy charakter. W skład jury wchodzą eksperci z całego świata, m.in. z Litwy, Włoch, Holandii, Niemiec i Brazylii. Jak zaznacza Marcin Ostajewski, szef jury:
“W tym roku połowa sędziów przybyła zza granicy, reprezentując Litwę, Niemcy, Niderlandy, ale też Włochy czy Brazylię. Jak co roku najdłuższa dyskusja odbyła się przy stoliku nadającym tytuł The Greatest Beer jednemu spośród wszystkich złotych medalistów w poszczególnych kategoriach.”
Dyskusje nad wyborem zwycięzców trwały do ostatniej chwili, co świadczy o wysokim poziomie konkursu. Jury miało przed sobą nie lada wyzwanie, gdyż piwa i inne trunki zgłoszone do konkursu prezentowały wyjątkową jakość, co potwierdza także Adam Szewczyk, jeden z polskich sędziów:
“Poziom zarówno w piwach, jak i w miodach był bardzo wysoki, co cieszy szczególnie biorąc pod uwagę część skierowaną do wytwórców domowych.”
Piwa historyczne – odtwarzanie dawnych receptur
Targi to także okazja do odkrywania piwnych tradycji i receptur sprzed lat. Wśród kategorii konkursowych znalazło się miejsce na piwa historyczne, czyli takie, które powstają na bazie zapomnianych receptur. Dzięki temu producenci mogą pochwalić się swoimi osiągnięciami w odtwarzaniu dawnych smaków, co zyskuje coraz większe uznanie wśród piwoszy. Adam Szewczyk zauważa:
“Fajne jest to, że wśród kategorii piwnych znalazły się takie jak np. piwo historyczne, dzięki czemu browary mogą pochwalić się osiągnięciami w odtwarzaniu zapomnianych receptur z ich rejonów.”
Greater Poland – święto piwowarstwa i kreatywności
Poznańskie Targi Piwne to nie tylko rywalizacja, ale także okazja do spotkania producentów, degustacji i wymiany doświadczeń. W organizację konkursu zaangażowani byli także stewardzi, którzy dbają o to, aby sędziowie mieli odpowiednio przygotowane próbki do oceny. Hubert Jezierski, jeden ze stewardów, opisuje swoje doświadczenia z pracy na konkursie:
“Drugi rok z rzędu jestem stewardem. Cieszę się, że po raz drugi współpracowałem z tą samą, sprawdzoną ekipą. W zeszłym roku dowiedziałem się wielu ciekawych rzeczy dotyczących warzenia piwa, co spowodowało, że sam zacząłem je warzyć!”
To pokazuje, że Poznańskie Targi Piwne inspirują nie tylko profesjonalistów, ale również amatorów, zachęcając ich do rozwijania pasji związanej z warzeniem piwa.
Nie przegap finału Greater Poland podczas Poznańskich Targów Piwnych!
Gala finałowa konkursu Greater Poland Cup odbędzie się 15 listopada 2024 roku podczas Poznańskich Targów Piwnych. To wyjątkowa okazja, aby spróbować nagrodzonych piw, cydrów i miodów pitnych oraz dowiedzieć się, które z trunków zdobędą tytuł „The Greatest Beer”.
Bilety na to wyjątkowe wydarzenie można kupić na stronie targipiwne.pl.