Lokalny Fyrtel

To co najciekawsze w Poznaniu i okolicach
Poznań

Konkurs Greater Poland 2023


Fot. Bartosz Pussak

W dniach 13-14 października w Poznaniu odbędzie się kolejna odsłona Konkursu Greater Poland 2023. W ramach konkursu zostaną wybrane najlepsze piwa, cydry, miody i alkoholowy design! Aby wziąć udział w konkursie, należy wypełnić i wysłać formularz zgłoszeniowy dostępny do dnia 30 września 2023 na stronie internetowej targipiwne.pl.

Greater Poland to popularny konkurs, w którym mogą wziąć udział profesjonaliści oraz amatorzy. W jego ramach odbędzie się 7 konkursów w dziedzinie warzenia piwa oraz produkcji cydrów, miodów, a także pasjonatów designu związanego z branżą alkoholową – grafików i agencji kreatywnych i to zarówno  z kraju jak i zagranicy. Profesjonalni sędziowie, zarówno z Polski jak i zagranicy, wyłonią najlepsze produkty branży alkoholowej – od opakowania, aż po jego zawartość!

Poszczególne kategorie konkursowe:

  1. Greater Poland Beer Cup przeprowadzony zostanie w 49 kategoriach piwnych. Główne kategorie to: pszeniczne i żytnie, jasne i ciemne lagery, Polish Lager/Ale, American Pale Ale, India Pale Ale, belgijskie, brytyjskie, kwaśne, stout, piwa historyczne, nisko- i bezalkoholowe, wędzone i leżakowane w beczce.  W konkursie mogą brać udział aktualnie działające browary, których produkty są dostępne w sprzedaży.
  2.  XIV Poznański Konkurs Piw Domowych” w ramach konkursu Greater Poland przeprowadzony zostanie w 6 kategoriach: Rauchweizen, Bitter, Witbier, piwo z kawą, Sour Ale z polskimi owocami i Sake. W konkursie może wziąć udział tylko produkt uwarzony domowymi metodami przez indywidualnych rzemieślników domowych lub browar domowy. 
  3. “Greater Poland” Cider Cup przeprowadzony zostanie w 4 kategoriach: cydr wytrawny spokojny, wytrawny musujący, lodowy oraz z dodatkami. Każda cydrownia może wystawić dowolną liczbę produktów w każdej kategorii. 
  4. Greater Poland Cider Cup Home przeprowadzony zostanie w 3 kategoriach: cydr wytrawny spokojny,  wytrawny musujący oraz z dodatkami. W konkursie może wziąć udział tylko cydr wyprodukowany domowymi metodami przez indywidualnych cydrowników domowych lub cydrownię domową.
  5. Greater Poland Mead Cup przeprowadzony zostanie w 6 kategoriach miodowych: tradycyjny miód pitny wytrawny, półsłodki, słodki, owocowy  przyprawowy oraz miód pitny – pozostałe. Każda miodosytnia może wystawić dowolną liczbę produktów w każdej kategorii. Jeden produkt może być zgłoszony tylko w jednej kategorii – ten sam produkt nie może być zgłoszony w różnych kategoriach.
  6. Greater Poland Mead Cup Home zostanie przeprowadzony zostanie w 4 kategoriach: miód pitny tradycyjny, owocowy, przyprawowy oraz miód pitny – pozostałe. W konkursie może wziąć udział tylko miód wyprodukowany domowymi metodami przez indywidualnych miodosytników domowych lub miodosytnię domową.
  7. Greater Poland Design Cup przeprowadzony zostanie w 5 kategoriach: butelka,  puszka,  seria, produkt premium oraz gadżet reklamowy, Wszystkie projekty muszą dotyczyć bezpośrednio branży alkoholowej. Do konkursu zgłoszone mogą być tylko projekty, które zostały wyprodukowane oraz wprowadzone do obrotu w ciągu 36 miesięcy poprzedzających Konkurs GPDC lub zostaną wprowadzone do obrotu w ciągu 3 miesięcy od rozwiązania Konkursu GPDC. W konkursie mogą brać udział aktualnie działające browary, cydrownie i miodosytnie, których produkty są dostępne w sprzedaży oraz autorzy projektów.

– Nadesłane trunki będą skrupulatnie ocenione podczas degustacji w ciemno. Dzięki temu sensorycy mają zapewnioną pełną bezstronność, aby móc w spokoju pochylić się nad każdym aspektem napoju. Specjaliści ocenią między innymi wygląd, profil smakowy, aromat, balans całości czy zgodność ze stylem. Taka organizacja pracy pozwala sędziom skupić się na dokładnej i obiektywnej ocenie próbki, co stwarza miejsce do zdrowej rywalizacji i współzawodnictwa między wiodącymi na rynku markami. Podczas degustacji panel sędziowski złożony z trzech osób, wypełnia metryczkę dla każdej próbki zamieszczając w niej informacje zwrotną dla producenta oraz przyznając punktacje. Trunki, które zdobędą najwyższą liczbę punktów w danej kategorii – w uznaniu doskonałości zarówno dla napoju jak i kunsztu twórcy – otrzymają medal GP. Zostanie on wręczony podczas uroczystej gali pierwszego dnia Poznańskich Targów Piwnych. Spośród złotych medalistów w swoich kategoriach jury wyłoni te najlepsze z najlepszych, przyznając tytuł The Greater Beer, Cider i Mead – wyjaśnia organizator Grzegorz Stachurski. 

Ogłoszenie wyników Greater Poland 2023 odbędzie się podczas uroczystej Gali Finałowej na Poznańskich Targach Piwnych w dniu 24 listopada na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Szczegółowe informację na temat Greater Poland 2023 oraz formularz zgłoszeniowy można znaleźć na stronie organizatora.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *