Lokalny Fyrtel

To co najciekawsze w Poznaniu i okolicach
Kultura

Znamy laureatów Animatora


fot. materiały organizatora

W czwartkowa noc zostały ogłoszone wyniki tegorocznego Animatora. Wielkim zwycięzcą okazał się francuski obraz „Je sors acheter de cigarettes”.

Animator sprawił, ze przez ostatni tydzień Poznań żył animacją. Do naszego miasta przyjechało wielu gości z całego świata w tym znany animator Tim Allen współpracujący z takimi reżyserami jak Tim Burton czy Wes Anderson. Według prognoz tegoroczna impreza przyciągnęła ponad 16 tys. osób!

W czwartkowy wieczór w Scenie na Piętrze odbyła się uroczysta Ceremonia Wręczenia nagród. Organizatorzy przynali uczestnikom Pegazy, Animusze i nagrody specjalne.

Jury Międzynarodowego Konkursu Filmów Krótkometrażowych 12. MFFA ANIMATOR w składzie: Ewa Borysewicz, Franziska Bruckner i Bret Battey przyznało następujące nagrody:

  • Grand Prix – Złotego Pegaza – i 45 tys. zł Osmanowi Cerfonowi za francuską produkcję „Je sors acheter de cigarettes” („I’m going out for cigarettes”). Film uhonorowano „za unikalne użycie animacji w celu ujawnienia ran rodziny, ukrytych w codziennym życiu”.
  • Srebrnym Pegazem i 25 tys. zł nagrodzono rosyjski film „Piat minut do moria” („Five minutes to sea”) Natalii Mirzoyan.
  • Brązowy Pegaz i 15 tys. zł powędrował w ręce Martiny Scarpelli za francuską produkcję „Egg”.
    Kryształowego Pegaza – Nagrodę za Całokształt Twórczości przyznano Georges’owi Schwizgebelowi.


„Je sors acheter de cigarettes”

Jury przyznało także nagrody specjalne:

  • Najlepszym filmem muzycznym uznano niemiecki film „Machtspiel” („Power Game”) w reżyserii Iriny Rubiny.
  • Nagrodę rektora Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu za najlepszy film studencki dla reżysera/ki przyznano Sigi Song za chiński film „Sister”.
  • Nagrodą specjalną im. Wojciecha Juszczaka za Szczególne Walory Artystyczne uhonorowano film „Rok” Małgorzaty Bosek-Serafińskiej. 

Nagroda publiczności powędrowała do Martiny Scarpelli za film “Egg”. Jak pisałem w swojej relacji konkursowej był to najbardziej poruszający film festiwalu.Jury Międzynarodowego Konkursu Filmów Pełnometrażowych w składzie: Aneta Ozorek, Julie Roy, Georges Sifianos przyznało główną nagrodę w wysokości 45 tys. złotych Anji Kofmel. Jurorzy docenili szwajcarsko-niemiecko-chorwacko-finlandzką produkcję „Chris the Swiss” za to, że „bezkompromisowo i uczciwie dąży do ukazania prawdy, opowiada osobistą historię, która staje się świadectwem naszych czasów, mistrzowsko łączy animację z dokumentem”.


“Egg”

Nagroda Publiczności za najlepszy film pełnometrażowy powędrowała do Milorada Krstića za węgierski obraz “Ruben Brandt, kolekcjoner”.

Zwycięzcą Konkursu Polskich Filmów Animowanych ANIMATOR.PL jest Piotr Dumała. Jury w składzie: Hanna Margolis, Jacek Spychalski, Gunnar Strøm – zdecydowało o przyznaniu mu: Grand Prix konkursu, Kryształowego Animusza i Nagrody Stowarzyszenia Filmowców Polskich, 10 tys. złotych. Jego film „Ostatnia Wieczerza” zyskał uznanie za „uniwersalny język i błyskotliwość w prowadzeniu narracji”.


“Ostatnia wieczerza”

Złotego Animusza za Debiut i nagrodę SFP w wysokości 2 tys. zł przyznano Piotrowi Milczarkowi za produkcję „Deszcz”.

Złoty Animusz za Film Autorski i nagroda SFP w wysokości 2 tys. zł wędruje w ręce Izabeli Plucińskiej za obraz „Portret Suzanne”.
Nagroda CeTA została przyznana Julii Orlik za „Quidquid Latine dictum sit, altum videtur”.
Publiczność doceniła film „Rok” Małgorzaty Bosek-Serafińskiej.

Dziś wszyscy chętni mogą zobaczyć wszystkie nagrodzone filmy. O godz. 17:00 w Kinie Muza odbędzie się projekcja najlepszego filmu pełnometrażowego, o 19:00 pełnometrażowego filmu nagrodzonego przez publiczność, a o 21:00 – pokaz filmów krótkometrażowych. W sobotę o 16:00 w Sali Wielkiej CK Zamek odbędzie się pokaz filmów Animator Jutra. Widzowie zobaczą obrazy, stworzone przez najmłodszych uczestników festiwalu w ramach Animatora dla dzieci.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *