Lokalny Fyrtel

To co najciekawsze w Poznaniu i okolicach
Kultura Poznań

Zbliża się FILMOWA JESIEŃ 2017

Zdjęcie: Materiały promocyjne

Fundacja Ad Arte zaprasza widzów na FILMOWĄ JESIEŃ 2017 w Poznaniu. Cykl wydarzeń filmowych potrwa od 27.09 do 6.12.2017 roku. 

JESIEŃ FILMOWA to filmowe spotkania w różnych miejscach Poznaniu. Impreza zawita do Kina Rialto, Kina Pałacowego, Domu Tramwajarza oraz Psa Andaluzyjskiego. Każdy powinien tutaj znaleźć coś dla siebie. W ramach JESIENI będzie można zobaczyć filmy krótkometrażowe z całego świata, pokazy przedpremierowe, spotkania z twórcami, a także wykłady i wydarzenia edukacyjne.

Poniżej szczegółowy program:

27.09.2017 / 19:00 / KINO RIALTO / 90 min. / 15 zł / PL + ENG
FUTURE SHORTS JESIEŃ
Future Shorts to największy objazdowy festiwal filmów krótkometrażowych na świecie. Odbywa się w cyklu sezonowym – każda pora oznacza świeżą selekcję krótkich filmów. Future Shorts Jesień opowiada o sile wspólnoty i przyjaźni – emocjonującym powrocie młodego mężczyzny do ojczyzny oraz o grupie nastolatków, wspierającej się wzajemnie w trudach dorastania. Będzie także o dylematach moralnych – dziewczynce odrywającej sekret nieuczciwej nauczycielki chóru szkolnego, a także o policjancie walczącym o godne poszanowanie jego zawodu. W programie pięć krótkometrażowych produkcji – trzech fabularnych, film eksperymentalny oraz teledysk.

28.09.2017 / 17:45 / KINO PAŁACOWE / 110 min. / 15 zł / PL + ENG
PHOTON, reż. Norman Leto, Polska 2017 r.
pokaz przedpremierowy i spotkanie z reżyserem
“Photon” jest swoistym podsumowaniem ludzkiej wiedzy na temat życia i ewolucji. Wizualizuje to, co wiemy dziś na temat procesu tworzenia się materii. Nie jest to jednak film stricte przyrodniczy ani naukowy, w formule znanej widzom choćby z Animal Planet, ale oryginalna, ciekawa w odbiorze forma fabularyzowanego, dynamicznego przedstawienia teorii naukowych dotyczących funkcjonowania wszechświata.

4.10.2017 / 19:00 / KINO RIALTO / 115 min. / 15 zł / ENG
MANHATTAN SHORT
Manhattan Short to festiwal filmów krótkometrażowych z USA, który prowadzi nabór na filmy krótkometrażowe z całego świata i spośród kilkuset zgłoszeń, wybiera 10 najciekawszych tytułów, wyprodukowanych każdy w innym kraju. Filmy rywalizują ze sobą o sympatię publiczności, która przyznaje nagrody za najlepszy film oraz aktorstwo. Przez kilkanaście dni w okresie jesiennym finałowa dziesiątka podróżuje po świecie, gromadząc ok.100-tysięczną publiczność, w tym widzów w Poznaniu na premierowym pokazie w Polsce.

11.10.2017 / 19:00 / KINO RIALTO / 120 min. / 15 zł / PL + ENG
NEW QUEER VISIONS
Program brytyjskich filmów krótkometrażowych eksplorujących kwestie odmienności seksualnej, kulturowej i rasowej z perspektywy osób LGBT+. Na zestaw składają się filmy traktujące o wchodzeniu w dorosłość i dojrzewaniu do akceptacji swojego ciała lub orientacji seksualnej, jak i akceptacji wszelkiej odmienności przez innych, także na płaszczyźnie społecznościowej. Zestaw przygotowany we współpracy z brytyjskim festiwalem New Queer Visions, premierowo pokazywany w trakcie 9. edycji Short Waves Festival.

24.10.2017 / 20:00 / DOM TRAMWAJARZA / 120 min. / wstęp wolny / PL
LOKALNE TALENTY: pokaz filmów i spotkanie z twórcami
Pokaz filmów krótkometrażowych, wyprodukowanych przy wsparciu Poznan Film Commission. Różnorodny gatunkowo program filmów obejmie zarówno krótkie fabuły, jak i animacje. Po projekcji zapraszamy do rozmowy z udziałem twórców życiowo lub zawodowo związanych z Poznaniem.

27.10.2017 / 20:00 / PIES ANDALUZYJSKI / 90 min + afterparty / wstęp wolny / PL + ENG
DANCES WITH CAMERA
Międzynarodowy program filmów wyselekcjonowany z repertuaru Short Waves Festival, którego wspólnym językiem jest taniec, ruch oraz swobodna ekspresja ciała. Na zestaw złożą się krótkometrażowe produkcje taneczne z całego świata, ukazujące nieograniczone możliwości fizycznej ekspresji ilustrowane za pomocą medium filmu.

AFTERPARTY: Pepe. live act/dj-set
Pepe. to producent pochodzący z Ostrowa Wielkopolskiego. Tworzy muzykę z pogranicza elektroniki, eksperymentuje z jazzem i klimatami songwriterskimi. Inspiruje się twórczością Jima Jarmuscha oraz takimi artystami jak: Mount Kimbie, Gold Panda, Bibio czy Four Tet. W marcu 2014 roku ukazała się pierwsza EP artysty – “Lovin’”. Pod koniec 2016 roku w label Flirtini wydał materiał zatytułowany „Places Without Things”. Artysta współpracował m.in. z znaną wokalistką popową – Izą Lach na potrzeby kompilacji Flirtini Heartbreaks & Promises vol. 3. Obecnie pracuje nad nowym materiałem.

14.11.2017 / 18:00 / DOM TRAMWAJARZA / 90 min. / wstęp wolny / PL
ROK PO RAPORCIE: Spotkanie przedstawicieli poznańskiej branży filmowej
Latem 2016 roku  na zlecenie Poznan Film Commission, Fundacja Ad Arte przygotowała raport opisujący aktualny stan kultury filmowej w Poznaniu oraz prognozujący kierunki jej wzmocnienia i rozbudowy. Podczas spotkania z udziałem zaproszonych gości, omówione zostaną wnioski z Raportu z perspektywy minionego roku.  

15.11.2017 / 19:00 / KINO RIALTO / 90 min. / 15 zł / PL + ENG
COMEDY SHORTS
Pokaz sześciu krótkometrażowych komediowych filmów – fabularnych i animowanych, m. in. z Holandii, Austrii i Chorwacji. To zestaw anegdot pełnych różnorodnego rodzaju humoru – przez absurdalny żart sytuacyjny po czarny humor, utrzymanych w pozytywnym tonie, które jednocześnie nieśmiało apelują o dystans do samego siebie, szczególnie w tym galopującym, stechnologizowanym świecie.

TBA / 80 min. / 15 zł / PL + ENG
SERCE MIŁOŚCI, reż. Łukasz Ronduda, Polska 2017 r.
pokaz przedpremierowy i spotkanie z reżyserem
Historia burzliwej relacji artystycznej i miłosnej Wojciecha Bąkowskiego i Zuzanny Bartoszek. Para zmaga się w narcystycznym związku z własnymi odbiciami lustrzanymi, ukradzionymi snami i permanentną walką o dominację, zacierając granice pomiędzy performensem a życiem, pomiędzy kreacją wizerunku a prawdą uczuć.

28.11.2017 / 18:00 / DOM TRAMWAJARZA / 90 min. / wstęp wolny / PL
Short Talk: pokaz filmu FANATYK i dyskusja o crowdfundingu
Podczas spotkania uczestnicy obejrzą film “Fanatyk” w reżyserii Michała Tylki, pierwszy profesjonalny polski film krótkometrażowy stworzony na podstawie copypasty (historyjki aktywnie przeklejanej z forum na forum). Projekt otrzymał dotację w wysokości 110 tys. zł. zwyciężając w konkursie na najlepszy scenariusz filmu krótkometrażowego, organizowanym przez Krakowski Klaster Filmowy. Fenomen płynnego przejścia z anonimowego kreowania treści w sieci do realizacji profesjonalnej produkcji filmowej, wspomaganej nie tylko przez prestiżową organizację zajmującą się edukacją filmową, ale przede wszystkim przez aktywnych użytkowników Internetu, będzie punktem wyjścia do dyskusji z zaproszonymi specjalistami i twórcami filmu.

6.12.2017 / 19:00 / KINO RIALTO / 100 min. / 15 zł / ENG
100 FILMÓW W 100 MINUT
100 FILMÓW W 100 MINUT to międzynarodowy festiwal z Ukrainy, którego organizatorem jest Kiev International Short Film Festival. Program festiwalu to energetyczna mieszanka stylów, gatunków i tematów. Selekcjonerzy postawili twórcom filmowym tylko jedno ograniczenie – film musi zmieścić się w 100 sekundach.

Bilety można kupić w wybranych lokalizacjach oraz na www.bilety24.pl .

Na podstawie: Materiały Fundacji Ad Arte 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *