Lokalny Fyrtel

To co najciekawsze w Poznaniu i okolicy
Być silnym, zdrowym, szczęśliwym – spotkanie autorskie

Kiedy:
Luty 13, 2020@6:00 pm – 8:00 pm
2020-02-13T18:00:00-01:00
2020-02-13T20:00:00-01:00
Gdzie:
Concordia Design
Koszty:
Bez opłat
Kontakt:
Concordia Design
Być silnym, zdrowym, szczęśliwym - spotkanie autorskie @ Concordia Design

Zapraszamy na spotkanie autorskie z Anną Gondek-Grodkiewicz, której wystawę fotografii do końca lutego można oglądać w Przystani Sztuki.

Spotkanie z fotografką odbędzie się w Concordia Design.

Tak o wystawie „Być silnym, zdrowym, szczęśliwym” pisze w tekście kuratorskim Agnieszka Jacobson-Cielecka:
„Trudno być fotografem w czasach, kiedy każdy rocznie, miesięcznie, codziennie robi dziesiątki zdjęć. Zachwycamy się obrazami, które oferują nam formalne piękno lub dokumentują świat, którego nie znamy. Choć nawet egzotyczne widoki straciły na atrakcyjności odkąd podróżujemy tak łatwo i tak daleko. Zdjęcia Anny Gondek-Grodkiewicz spełniają oba kryteria, są piękne i pokazują nam rzeczy nieznane, choć geograficznie bliskie. Kto to widział by biegać na golasa po śniegu? A jednak to nie piękno i egzotyka stanowią o ich sile.

Anna Gondek-Grodkiewicz jest fotoreporterką, przy pomocy zdjęć opowiada historie. Ta opowieść jest naprawdę dziwaczna i wspaniała zarazem: dotknięty przez los mężczyzna, Wim Hof, opracował „na własnej skórze” metodę, dzięki której, poprzez ekstremalne doświadczenia fizyczne i oddechowe resetuje się układ nerwowy, hormonalny i odpornościowy, co prowadzi do zdrowia fizycznego i psychicznego. I metoda ta działa, nawet tam gdzie inne sposoby zawodzą. Więcej: zyskuje coraz to nowych zwolenników z całego świata, gotowych wystawiać swoje nieosłonięte ciała na kojące działanie mrozu..

Patrzę na zdjęcia i jest mi zimno. Patrzę na nie i jest mi gorąco. Jest mi wesoło. Patrzę na zdjęcia i mam ochotę dołączyć do uczestników rytuału biegania na golasa po śniegu i mrozie. Jest w tych zdjęciach radość i wspólnota. Z niektórych bije kontemplacyjne skupienie. Jak to możliwe by nie czuć mrozu gryzącego ciało, nie dreptać nerwowo? Bohaterowie obrazów Anny Gondek-Grodkiewicz rzucają aroganckie wyzwanie naturze. A może samym sobie? Czy arogancja jest tym słowem, którego powinnam użyć? W portretowanych twarzach nie ma gniewu, lecz siła. Ból się schował w głębi ich przejrzystych oczu. Widzimy, że nie jest im obcy i widzimy, że mają nad nim władzę. Jest coś pierwotnego w niezłomności ich spojrzeń.

Kiedy czytamy historię Wima Hofa i poznajemy jego metodę leczenia ludzkich ciał i dusz rozumiemy źródło tych splątanych uczuć. Wyobrażamy sobie, że ludzie, którzy trafiają na mroźne eskapady noszą trudne do udźwignięcia emocjonalne bagaże. Nie wiemy co przeszli, ale im współczujemy, a trochę też zazdrościmy brawury, mocniej zaciskając pasek zimowego płaszcza.
A kiedy nie znamy historii Wima? Patrzymy na zdjęcia i szarpią nami emocje. Podziw, obawa, zazdrość, współczucie. To dzięki autorce, która dokonała niemożliwego, zapisując fizyczne i psychiczne uczucia przy pomocy aparatu. Ofiarowała nam przeżycie. To znacznie więcej niż tylko piękne obrazki i egzotyczna historia”.

Anna Gondek-Grodkiewicz – Fotograf. Laureatka Grand Press Photo 2017, I nagroda w kategorii „Życie Codzienne – Fotoreportaż”.
Wykładowca fotografii na Grafice Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu.
Mieszkała i pracowała w Polsce, Australii i Hiszpanii. Z aparatem przemierzyła pół świata realizując tematy fotograficzne wśród Indian Kuna Yala zamieszkujących wyspy archipelagu San Blas na Morzu Karaibskim, eksplorując tradycje w kulturze Ameryki Centralnej (Panama, Kostaryka, Nikaragua), docierając do kultów Tajlandii.
Jej prace publikowane były m.in. w National Geographic Polska, Newsweeku, The Times Polska, Gazecie Wyborczej, Wysokich Obcasach i Gali. W 2018/2019 uczestniczyła w Master Class Workshop prestiżowych agencji fotograficznych: VII Photo Agency oraz Magnum Photos. Interesuje się psychologią, antropologią i muzyką.

WIĘCEJ INFORMACJI: www.annagondek.com / facebook.com/AnnaGondekPhotography/ / instagram.com/annagondek_/
_______________________________
Patronat medialny: National Geographic Magazine Poland, Fotopolis.pl, Digital Camera Polska
1 KOMENTARZ

  1. Hej! Bardzo nas cieszy, że interesujesz się tematem. Jeżeli interesuje Cię #WimHofMethod zapraszamy do zapoznania się z naszym seminarium

    ​https://www.youtube.com/watch?v=1f4HNqcPYwQ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *