Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie pozyskało środki na organizację projektu „Szreniawskie zajęcia i wykłady ekologiczne”. W jego ramach chętne osoby będą mogły brać udział w licznych przedsięwzięciach związanych z szerzeniem wiedzy na temat ekologii.
W ramach projektu „Szreniawskie zajęcia i wykłady ekologiczne” muzeum proponuje zajęcia dla: dzieci, dorosłych oraz seniorów. Cykl spotkań ekologicznych odbywa się na terenie Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie oraz Oddziałów: Muzeum Przyrodniczo-Łowieckim w Uzarzewie, Muzeum Młynarstwa w Jaraczu oraz Skansenie i Muzeum Pszczelarstwa im. prof. R. Kosteckiego w Swarzędzu.
Ponadto dla żłobków, przedszkoli i dzieci młodszych klas oferowane są zajęcia w Waszych salach i pomieszczeniach (po uzgodnieniu przyjedzie do Państwa pracownik muzeum, by poprowadzić zajęcia. Udział w nich jest bezpłatny).
Udział w zajęciach jest bezpłatny, natomiast na terenie Muzeum należy wykupić bilet spacerowy w cenie 5 zł (bilet spacerowy nie dotyczy dni imprezowych).
Grupy lub indywidualni uczestnicy zajęć mogą również zakupić bilety w celu samodzielnego zwiedzenia wystaw muzealnych wg. obowiązującego cennika. Dzieci poniżej 7 roku życia wstęp bezpłatny. W soboty obowiązuje wstęp bezpłatny dla wszystkich uczestników.
Udział w zajęciach wymaga wcześniejszego zgłoszenia grupy. Zapisy przyjmowane są pod wskazanymi adresami i numerem telefonu.
OFERTA DLA GRUP ZORGANIZOWANYCH
- Zajęcia w Muzeum Narodowym Rolnictwa w Szreniawie:
(1) Zajęcia dla grup przedszkolnych oraz dzieci z młodszych klas, połączone z malowaniem (rysowaniem) roślin i zwierząt („Malowanie zwierząt i roślin”), przygotowanych ze sklejki lub na kartach. W trakcie spotkania krótkie omówienie ochrony wybranych gatunków owoców, roślin, drzew, ptaków, ssaków, domowych (psów i kotów), zwierząt gospodarskich (w tym koni), parków narodowych, rodzajów gleb, ochrony wód. Na zakończenie konkurs dla dzieci z nagrodami.
(2) Sad ekologiczny. Uczestnicy: osoby w różnym wieku.
(3) Pochodzenie, znaczenie i ochrona psów, sposób prawidłowej opieki i konieczności szczepień. Konkurs dla dzieci i seniorów (latem zajęcia połączone z kontaktami z psami). Uczestnicy: dzieci szkolne, seniorzy.
(4) Park szreniawski. Uczestnicy: osoby w różnym wieku.
(5) Ochrona zwierząt gospodarskich, w tym koni, dobrostan zwierząt. Konkurs dla dzieci i dorosłych (zajęcia stacjonarne + w terenie). Uczestnicy: dzieci szkolne, młodzież licealna, dorośli, seniorzy.
(6) Ochrona wód i gleb. Uczestnicy: dzieci szkolne, seniorzy.
- Zajęcia na terenie Skansenu i Muzeum Pszczelarstwa w Swarzędzu:
(7) O ochronie i znaczeniu pszczół. Uczestnicy: w różnym wieku.
(8) Ochrona owadów (zajęcia stacjonarne + terenowe).
- Zajęcia w Muzeum Przyrodniczo-Łowieckim w Uzarzewie:
(9) Zwierzęta pod ochroną w Polsce i na świecie (ochrona żubra, niedźwiedzi, wilków, zwierząt afrykańskich).
(10) Ptaki chronione w Polsce (ochrona gniazd, różne rodzaje jaj ptasich).
(11) O parkach narodowych oraz rezerwatach w Polsce.
- Zajęcia w Muzeum Młynarstwa w Jaraczu:
(12) Ochrona wód, zajęcia dla dzieci.
Zagadnienia i zajęcia prowadzone przez naukowców z UP i UAM w okresie wiosenno – letnim w Muzeum Narodowym Rolnictwa w Szreniawie na zamówienie (po wcześniejszym uzgodnieniu)
(13) O rozpoznawaniu ptaków i sposobach ich dokarmiania. O ochronie i przepisach dotyczących ochrony ptaków. Przygotowanie, rozmieszczanie budek lęgowych i karmników, autor: P. Podkowa – dr UJ w Krakowie. Uczestnicy: w różnym wieku.
(14) O roli płazów w środowisku, a także o tym, jak odróżniać najczęściej spotykane w Wielkopolsce gatunki, autor: J. Kaczmarek – dr UP, herpetolog. Uczestnicy: młodzież licealna, dorośli, seniorzy.
(15) Piękne i zagrożone motyle Polski (nie tylko te dzienne…), autor: P. Wieczorek. Uczestnicy: w różnym wieku.
(16) Kto ma owce. Złap oddech na pastwisku, autor: Piotr Tryjanowski – prof. dr hab. UP. (Z wykładu przygotowany film). Uczestnicy: dorośli, seniorzy.
(17) Pierwsza pomoc dla psów i kotów. Dlaczego trzeba chronić jeże, autor: P. Woszczyło – dr UP, lek. weterynarii. (Z wykładów przygotowany film). Uczestnicy: w różnym wieku.
(18) O trudnym życiu węży i innych gadów w naszym otoczeniu, autor: M. Kaczmarski – dr UP. (Z wykładu przygotowany film). Uczestnicy: młodzież licealna, dorośli, seniorzy.
(19) Czemu giną pszczoły. Pszczoła miodna – mały mózg, wielkie możliwości, autor: A. Łangowska – dr UP. Uczestnicy: w różnym wieku.
(20) Klimat – zmiany, dostosowywanie do zmian klimatu, autor: B. Chojnicki – prof. UP. Uczestnicy: w różnym wieku.
(21) Wielkopolski Park Narodowy – ochrona, rozpoznawanie drzew i roślin (w tym spacer po Parku połączony ze zwiedzaniem Mauzoleum Bierbaumów), autor: J. Holeksa – prof. UAM. Uczestnicy: w różnym wieku.
Dla zainteresowanych grup muzeum prześle dodatkowe informacje (wtorki 9.00-11.00, tel. 61-8107 629 wew. 29).
KONTAKT
Muzeum Narodowe Rolnictwa w Szreniawie:
- Dworcowa 5, 62-052 Komorniki tel. 61 8 107 629 wew. 21 (od wtorku do niedzieli 9.00-15.00) oraz 61 8 107 629 w. 29 (poniedziałki 10.00-12.00).
Skansen i Muzeum Pszczelarstwa im. prof. R. Kosteckiego w Swarzędzu
- Poznańska 35, 62-020 Swarzędz, tel. 61 651 18 17.
Muzeum Przyrodniczo-Łowieckie w Uzarzewie
Uzarzewo, ul. Akacjowa 12, 62-006 Kobylnica, tel. 61 818 12 11.
Muzeum Młynarstwa w Jaraczu
Jaracz 45, 64-610 Rogoźno, tel. 67 261 05 15.
Ponadto organizowane są zajęcia wyjazdowe
- ZOO Poznań, zagadnienie: Niezwykli mieszkańcy Ogrodu Zoologicznego. Uzgadniamy termin, zamawiamy autobus (koszty autobusu i biletów ponosi szkoła lub przedszkole). Uczestnicy: dla dzieci z przedszkoli i młodszych klas.
- Ogród Botaniczny w Poznaniu (organizatorzy: pracownicy Działu Historii Wsi). Uzgadniamy termin, zamawiamy autobus (koszty autobusu oraz zajęć w Ogrodzie ponosi szkoła lub przedszkole). Uczestnicy: dzieci szkolne, młodzież licealna.
- Wyjazd do Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt i Koni Fundacji Centaurus – Szczedrzykowice. Uzgadniamy termin, zamawiamy autobus (koszty autobusu ponosi szkoła lub przedszkole).
Przygotowano też nagrody dla uczestników:
- Inwentarze (gatunkowe) drzew, kwiatów, zwierząt i ptaków – książki Wydawnictwa Zakamarki w Poznaniu.
- Gadżety (plecaki i smycze z karabińczykiem) z nadrukiem „Szreniawskie zajęcia i wykłady ekologiczne”, logo WFOŚiGW oraz Muzeum).
- Foldery i kartki muzealne.
- Karty WOT (w tym: Rezerwat Śnieżycowy Jar).