Lokalny Fyrtel

Najciekawsze wydarzenia z Poznania i okolicy

PDAK: Izabela Kotlarska

Kiedy:
Styczeń 15, 2020@6:00 pm – 8:00 pm
2020-01-15T18:00:00-01:00
2020-01-15T20:00:00-01:00
Gdzie:
NOVA. Czytelnia Komiksów i Gazet
Koszty:
Bez opłat
Kontakt:
NOVA. Czytelnia Komiksów i Gazet
PDAK: Izabela Kotlarska @ NOVA. Czytelnia Komiksów i Gazet

Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu oraz Fundacja Instytut Kultury Popularnej serdecznie zapraszają na kolejne spotkanie w ramach Poznańskiej Dyskusyjnej Akademii Komiksu, które odbędzie się w środę 20 listopada o godzinie 18.00 w NOVA. Czytelnia Komiksów i Gazet

Tytuł:
Komiks potęgą jest i basta? O rozważaniach folklorystów nad gatunkiem

Opis:
Folkloryści od lat z zainteresowaniem przyglądają się rozwojowi popularności komiksu w Polsce. Jako produkt kultury masowej komiks był obiektem analiz na łamach „Literatury Ludowej”, szczególnie na przełomie lat 70. i 80. ubiegłego wieku. Dyskusje te znacząco zasiliły nurt badań nad tym gatunkiem. Rozważano wtedy miejsce komiksu w kulturze narodowej, szukano elementów ludowości, przyglądano się twórczości Andrzeja Mleczki, a przede wszystkim zabierano głos w debacie na temat wartości komiksu i jego relacji względem kultury wysokiej. Zapraszam na rekonesans po tych tekstach, do wspólnego ponownego zadawania sobie pytań formułowanych przed laty i sprawdzenia, czy problemy poruszane w tych artykułach są ciągle aktualne.

Izabela Kotlarska – folklorystka, absolwentka filologii polskiej oraz etnologii na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza, pracowniczka Instytutu im. Oskara Kolberga w Poznaniu. Swoje zainteresowania naukowe skupia wokół polskiego folkloru, szczególnie na bajkach ludowych. W czasie wolnym obserwuje poznańskie środowisko opowiadaczy miejskich.

Słuchacze kolejnych wykładów, oprócz wrażeń z ciekawych prelekcji mogą wynieść ze spotkania także prezent związany z tematyką poruszaną w ramach Akademii. Wśród słuchaczy styczniowego wykładu zostaną rozlosowane dwa numery magazynu Zeszyty Komiksowe oraz komiks Witold Tkaczyk, Tomasz Tomaszewski, „Dziś powstanie. Opowieść graficzna o Powstaniu Wielkopolskim”, Media Rodzina i Wydawnictwo Miejskie Posnania

— — — — — — — — — — — — — — — —

PDAK to spotkania dla osób zainteresowanych komiksem i tych, którzy chcą go poznać z innej, ciekawszej strony.
PDAK to spotkania w formie wykładu lub prezentacji, podczas których ścierają się odmienne poglądy, widziane z różnych perspektyw naukowych.
PDAK to spotkania, na których równie ważne jak wykład są dyskusja i Twoje zdanie.
PDAK pozwoli zrozumieć, że komiks to coś więcej niż proste historyjki obrazkowe i odkryć fascynujący świat gry między słowem a obrazem. Spotkania odbywają się w każdą trzecią środę miesiąca w Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu przy ul. Ratajczaka 38/40, w NOVA. Czytelnia Komiksów i Gazet godz. 18.

Organizatorami Poznańskiej Dyskusyjnej Akademii Komiksu są Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu oraz Fundacja Instytut Kultury Popularnejj.

Spotkania są otwarte dla wszystkich zainteresowanych.

Kontakt:
dr Michał Traczyk, Biblioteka Uniwersytecka/Fundacja Instytut Kultury Popularnej,
ul. Geodetów 30,60-447 Poznań;
tel. 603 079 750,
email: kontakt@fundacja-ikp.pl
traczyk@amu.edu.pl
www: http://fundacja-ikp.pl/
http://lib.amu.edu.pl/pracownia_komiksu/

Bezpłatny wstęp
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *