Lokalny Fyrtel

To co najciekawsze w Poznaniu i okolicach
Sport

Dariusz Żuraw na dłużej w Lechu Poznań


źródło: lechpoznan.pl/fot. Przemysław Szyszka

Dariusz Żuraw podpisał nowy kontrakt z Lechem Poznań. Obecna umowa będzie obowiązywać do 30 czerwca 2023 roku. W ten sposób właściciele klubu dali szkoleniowcowi wielki kredyt zaufania.

Dariusz Żuraw niedawno świętował 48 urodziny. Teraz ma okazje do radości, ponieważ postanowiono przedłużyć z nim umowę. To spory kredyt zaufania dla szkoleniowca, któremu mimo wielu osiągnięć w ostaniach miesiącach, niezbyt dobrze wiedzie się w lidze. Lech Pozna jest na ustach wszystkich z uwagi na dobre spotkania w Lidze Europy, niestety w lidze zajmuje obecnie dopiero 12 pozycję. Mimo tego właściciele klubu dostrzegają dobrą pracę i potencjał drużyny Dariusza Żurawia, stąd decyzja o przedłużeniu współpracy.

Obecny szkoleniowiec przejmował w końcówce sezonu 2018/2019 Kolejorza pogrążonego w kryzysie. Drużyna zajęła wtedy dopiero ósme miejsce w rozgrywkach i czekała ją latem rewolucja kadrowa. Dariusz Żuraw praktycznie zaczął budowę zespołu od nowa. Udało mu się w poprzednim sezonie wywalczyć wicemistrzostwo Polski i awansować do Ligi Europy. Patrząc, gdzie zespół był rok wcześniej jest to spory sukces. Do tego wyraźnie trener postawił na młodzież, czego w Poznaniu nie oglądaliśmy od kilku sezonu.

Chcemy iść drogą jaką sobie wyznaczyliśmy. W ostatnich miesiącach wielokrotnie podkreślaliśmy, że bardzo ważna w tym kontekście jest konsekwencja w działaniu. I mogę zagwarantować, że nam tego nie zabraknie. Mamy określony, rozpoznawalny, ofensywny styl gry, który oczywiście ciągle chcemy ulepszać. Mamy coraz więcej wychowanków z naszej klubowej akademii w pierwszym zespole, chcemy na tą naszą zdolną młodzież w dalszym ciągu stawiać. Mamy też udział w fazie grupowej Ligi Europy, do której wróciliśmy po pięciu latach, a znaleźliśmy się w niej także jako pierwszy polski klub od czterech sezonów. Pracował na to sztab ludzi, ale nieoceniona jest w nim rola trenera pierwszego zespołu, czyli Dariusza Żurawia. Dlatego zdecydowaliśmy o tym, żeby związać się ze szkoleniowcem na dłużej, do czerwca 2023 roku – mówi dyrektor sportowy Lecha, Tomasz Rząsa.

Dotychczasowa umowa obowiązywała do końca obecnego sezonu, czyli 30 czerwca 2021. Wszyscy doceniają styl wypracowany przez drożynę Żurawia. Stawia on mocno na ofensywę i efektowną grę. Jak sam wielokrotnie powtarzał za taką grą muszę w końcu pojawić się tez wyniki. I te widać chociażby w Europie. Niestety brakuje ich ostatnio w lidze. Bardzo mocno trener wypromował też wielu młodych graczy, którzy, albo już opuścili zespół, albo zaraz szykują się do wyjazdu zagranicznego. na szczęście w ich miejsce powoli wprowadzani są kolejni gracze, co napawa optymizmem na przyszłość.

Bardzo dziękuję szefom klubu za zaufanie, jakim mnie obdarzyli, proponując nowy kontrakt. To daje jeszcze większą motywację do pracy, choć rok temu nakreśliłem plan rozwoju drużyny i staram się go konsekwentnie realizować – podkreśla trener Kolejorza. – Staramy się łączyć grę na trzech frontach, co nie jest łatwe. Jasne, w tym momencie w lidze nie mamy tylu punktów, ile byśmy chcieli. Ale też wiem, że wszystko jeszcze możemy nadrobić. W każdym razie na pewno do celu zaprowadzi nas takie działanie, jak do tej pory, czyli codzienna, żmudna praca. Inaczej się nie da, nie ma drogi na skróty – dodaje.

Żuraw pracuje na stanowisku pierwszego trenera Kolejorza dokładnie 600 dni. W XXI wieku dłuższy staż przy Bułgarskiej mieli tylko Nenad Bjelica (618), Mariusz Rumak (897), Czesław Michniewicz (975) oraz Franciszek Smuda (1115). Jeżeli dalej będzie wyglądać współpraca trenera z zespołem to bardzo realne wydaje się pobicie tych wszystkich rekordów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *