Lokalny Fyrtel

To co najciekawsze w Poznaniu i okolicach
Kultura Poznań

Enter Enea Festiwal 2024

Już w najbliższą niedzielę 26 maja rozpocznie się tegoroczna edycja Enter Enea Festiwal i potrwa do 29 maja. Jezioro Strzeszyńskie ponownie zamieni się w Polska stolicę jazzu , a na scenie wystąpi wielu niezwykłych artystów z Leszkiem Możdżerem na czele. Pierwszy dzień jak zwykle jest darmowy.

Niedziela – dzień zero, którego program jest niebiletowany i otwarty dla wszystkich to połączenie muzyki i sztuk wizualnych. To dzień, w którym najpełniej celebrujemy położenie Enter Enea Festival nad Jeziorem Strzeszyńskim, słuchając koncertów, ale też odwiedzając Poznań Visual Park, w którym w tym roku zaistnieje nowy obiekt: 52°27’36.6″N 16°49’48.6″E autorstwa Krzysztofa Maniaka, artysty, którego wystawę zobaczymy też w ABC Gallery.  Inauguracją “Kopca” zajmą się…Krety, bohaterowie performansu francuskiego reżysera Philippe’a Quesne, które zwiedzały już Nowy Jork, Berlin czy Montréal, animując miasta swoją energią wspólnoty. Festiwal rozpocznie się od koncertu ShataQS z materiałem z płyt Fenix i Weda przygotowanym w częstotliwości 432hz, w którym też wystąpi Leszek Możdżer.

−  Bardzo się cieszymy, że od ubiegłego roku w programie Enter Enea Festival znajduje się też przestrzeń na wydarzenia otwarte, adresowane do wszystkich Poznaniaków – zaskakujące formą, energią, włączające rodziny do wspólnego uczestnictwa w kulturze i zwracające uwagę na wyjątkowy, publiczny park rzeźby w Poznaniu, nad Jeziorem Strzeszyńskim – powiedział Jerzy Gumny, dyrektor i pomysłodawca Enter Enea Festival.

Będzie się działo

Poniedziałkowy, biletowany program rozpocznie się mocnym uderzeniem ze Skandynawii. Na scenie nad Jeziorem Strzeszyńskim wystąpi Gard Nilssen’s Supersonic Orchestra, spełnienie muzycznych marzeń norweskiego perkusisty i kompozytora oraz zebranego wraz z nim crême de la crême północnego jazzu. W koncercie usłyszymy 7 saksofonów, 2 puzy, 2 trąbki, 3 kontrabasy i 3 zestawy perkusyjne.

Kolejne koncerty będą świętem fortepianu. Na jednej scenie wystąpią – po raz pierwszy w Polsce, Natalie Tenenbaum, artystka rozchwytywana zarówno przez broadway, muzykę filmową i środowisko jazzowe i kolumbijski pianista jazzowy, wokalista i saksofonista Jesus Molina, który w wyrafinowany sposób wnosi świeże brzmienie do muzyki jazzowej. Prezentowany na Enter Enea Festival projekt to energetyczny koncert na fortepian, dwie perkusje i bas. W koncercie Natalie Tenenbaum gościnnie wystąpi też Leszek Możdżer. Będzie to pierwsze spotkanie muzyków.

Wtorkowy program rozpocznie pierwszy polski koncert amerykańskiej harfistki Brandee Younger. Następnie Atom String Quartet i Leszek Możdżer zagrają koncert poświęcony Krzysztofowi Pendereckiemu, który miał swoją premierę jesienią w Rzymie. Wieczór zakończy koncert tuzów światowego jazzu – w Poznaniu wystąpią John Patitucci, Joey Calderazzo i Dave Weckl. To spełnienie festiwalowych marzeń każdego jazzowego słuchacza.

Środa to wyjątkowy koncerty kontrabasitki Lindy May Han Oh z udziałem jej amerykańskiego kwartetu jazzowego i kwartetu solistów Filharmonii Poznańskiej, którzy wystąpią wspólnie w materiale z ulubionej płyty Leszka Możdżera “Aventurine”. Po raz kolejny festiwal staje się generatorem spotkań poznańskiego środowiska i zapraszanych na Jezioro Strzeszyńskie wybitnych artystów.

Enter Enea Festival łączy światy, mamy w Poznaniu muzyków na światowym poziomie, w tym roku z wybitną kontrabasistką, Lindą May Han Oh wystąpi Kwartet Solistów Filharmonii Poznańskiej. – mówił Leszek Możdżer

Po koncercie ulubionej basistki Pata Methenego  scenę rozbuja band nominowanego do Grammy amerykańskiego muzyka Kassa’y Overall’a, a wieczór zakończy premierowy koncert Voo Voo i Leszka Możdżera, którzy wspólnym graniem na Enter Enea Festival otwierają nowy rozdział swojej muzycznej znajomości.

Program 14. Enter Enea Festival

26.05 | niedziela (program niebiletowany)

18:00 ShataQS feat. Leszek Możdżer

           Philippe Quesne / Vivarium Studio Krety

20:00 Krzysztof Maniak 52°27’36.6″N 16°49’48.6″E

20:30 Krzysztof Maniak Przy ziemi – wernisaż ABC Gallery

27.05 | poniedziałek

19:30 Gard Nilssen’s Supersonic Orchestra

21:00 Jesus Molina

22:30 Natalie Tenenbaum feat. Leszek Możdżer

28.05 | wtorek

19:30 Brandee Younger Trio 

21:00 Atom String Quartet & Leszek Możdżer
hommage à Penderecki

22:30 Joey Calderazzo John Patitucci Dave Weckl Trio

29.05 | środa

19:30 Linda May Han Oh
Aventurine

21:00 Kassa Overall

22:30 Voo Voo & Leszek Możdżer – premiera

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *