Lokalny Fyrtel

To co najciekawsze w Poznaniu i okolicach
Kultura Powiat Poznański Poznań

Jazz powraca nad Jezioro Strzeszyńskie

W dniach 28-30 maja nad Jeziorem Strzeszyńskim odbędzie się 8. edycja Enter Enea Festiwal. Oprócz klasyki, goście posłuchają koncertu na bałałajkę, tercetu smyczkowego, a nawet Psalmów.

Tu po trawie chodzi się na palcach, by nie przeszkadzać pięknie zasłuchanym w muzyce – tak od lat mawia pomysłodawca i dyrektor Festiwalu, Leszek Możdżer. Jest to niezwykle trafne określenie, ponieważ w czasie tych magicznych festiwalowych koncertów publiczność ma wrażenie, że na chwile znajduje się w zupełnie innym miejscu. Ubiegły rok to fortepianowe szaleństwo, natomiast tym razem dominować mają smyczki oraz saksofon.

Jak powiedział Leszek Możdżer – Po pianistycznej edycji miałem ochotę zaproponować publiczności kalejdoskop, panoramę moich muzycznych fascynacji. Cieszę się, że tegorocznym repertuarem zaprezentujemy ich tak szerokie spektrum  ….W tym roku festiwal jest bardzo kolorowy, bardzo wszechstronnie pokazujący muzykę jazzową, muzykę improwizowaną od układów solistycznych – bo będzie solista grający na bałałajce – po duże, batalistyczne wręcz składy orkiestrowe i chóralne.

Zanim publiczność utonie w pięknych dźwiękach muzyki odbędzie się wernisaż wystawy “Guzik z teorii widzenia”, który otworzy tegoroczny festiwal. Dalej będzie już tylko muzyka i jak zapewnia Leszek Możdżer pierwszego dnia odbędzie się „spotkanie na pograniczu koncertu i seansu… to będzie swoista terapia dźwiękiem. Wszystko to za sprawą Miłosza Pękali i Bartosza Webera, a także autora wizualizacji pokazywanej w czasie koncertu Wiktora Podgórskiego.

We wtorek będzie można usłyszeć skrzypka Tomasza Chyłę wraz ze swoim kwintetem. Zespół wywodzi się z trójmiejskiego środowiska jazzowego. To młode pokolenie muzyków pełnych charyzmy i nietuzinkowych muzycznych pomysłów. Następnie na scenie pojawi się wiedeńska formacja First Strings on Mars, prowadzona przez Georga Breinschmidta. Na zakończenie dnia odbędzie się koncert specjalny. Na scenie pojawi się Leszek Możdżer wraz z zaproszonymi muzykami oraz Poznańskim Chórem Chłopięcym. Zaprezentują oni zgromadzonej publiczności Psalmy Dawidowe.

Ostatni dzień festiwalu rozpocznie koncert rosyjskiego mistrza bałałajki, Aleksieja Archipowskiego. Następnie zaprezentuje się niezwykle utalentowany saksofonista Maciej Obara ze swoim kwartetem. Do tej pory grali na niemal wszystkich najważniejszych festiwalach jazzowych, aż końcu pojawią się nad jeziorem Strzeszyńskim.

Na finał 8. Enter Enea Festiwal przygotowano koncert amerykańskiej saksofonistki TII Fuller. Organizatorzy o koncercie mówią krótko – Elektronika, muzyka orkiestrowa, improwizacja oraz brzmienia z obrzeży muzyki techno będą tłem, na którym Tia Fuller, Leszek Możdżer oraz Lars Danielsson będą improwizować, łącząc ze sobą pozornie odległe stylistyki i tworząc kalejdoskopową dźwiękową konstrukcję. Wszystko to pod batutą Macieja Sompolińskiego.

Jak co roku Enter Enea Festiwal nad Jeziorem Strzeszyńskim zapowiada się znakomicie. Koncerty odbędą się w dniach 28-30 maja. Bilety na to wydarzenie można nabyć na stronach enterfestival.pl oraz www.eventim.pl 

Szczegółowy program poniżej:

Poniedziałek / 28.05

20:00 – Guzik z teorii widzenia – Zbigniew Sałaj (Wernisaż w ABC Gallery)

21:30 – Echo Serca – Miłosz Pękala / Bartosz Weber / Wiktor Podgórski feat. Leszek Możdżer

Wtorek / 29.05

19:30 – Tomasz Chyła Quintet

21:00 – First Strings on Mars

22:30 – Psalmy Dawidowe – Leszek Możdżer / Lars Danielsson / Adam Pierończyk / Magnus Öström / Sławomir Koryzno / Poznański Chór Chłopięcy pod dyrekcją Jacka Sykulskiego

Środa / 30.05

19:30 – Aleksiej Archipowski feat. Leszek Możdżer

21:00 – Maciej Obara Quartet

22:30 – Symphosphere – Tia Fuller / Leszek Możdżer i Orkiestra Collegium F. pod dyrekcją Marcina Sompolińskiego

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *