Lokalny Fyrtel

To co najciekawsze w Poznaniu i okolicach
Festiwale Poznań

Znamy program Enter Enea Festival 2023

W dniach 4-7 czerwca nad Jeziorem Strzeszyńskim odbędzie się 13. Edycja Enter Enea Festival. Na gości festiwalu czekać będą premiery, prawykonania, projekty specjalne i muzyczne. Wszystko to jak zawsze pod dyrekcją artystyczną Leszka Możdżera, odbędzie

Za sprawą Enter Enea Festival Jezioro Strzeszyńskie na cztery dni zmieni się w Polską stolicę jazzu. Za program niezmienni od lat odpowiada nasz wybitny muzyk Leszek Możdżer. Jego osoba to gwarancja nie tylko jakości, ale i oryginalności. Zresztą podkreślają to sami organizatorzy – Festiwal łączy w sobie bezpretensjonalność, niezależność i swobodę, związaną z atmosferą imprezy plenerowej, z ekskluzywnością wynikającą z listy zaproszonych przez Leszka Możdżera artystów.

4 czerwca to dzień otwarty, który zostanie uświetniony dwoma koncertami – niespodziankami. Start o godzinie 18:00. Ponadto tego dnia zaplanowano odsłonięcie nowej instalacji autorstwa prof. Izabelli Gustowskiej “…siała Baba mak…”. Poszerzy ona kolekcję stałą w Poznań Visual Park. 

Ośmiometrowa makówka wyrastająca z zaprojektowanej łąki z czerwonymi  makami tworzy pewnego rodzaju odgrodzoną  strzeszyńską  wyspę Lemnos.  Kiedy zbliżymy się do niej niezależne od baterii słonecznej dodatkowe   czujniki rozświetlą makówkę i usłyszymy ludową pieśń o silnej Babie, która siała mak − o instalacji powiedziała prof. Izabella Gustowska. Następnie o godzinie 20:30 festiwal otworzy taneczny korowód Bab śpiewających pod wodzą  multiinstrumentalistki i śpiewaczki Malwiny Paszek i towarzyszącego jej zespołu. Po zachodzie słońca, w ABC Gallery otwarta zostanie też wystawa prof. Gustowskiej “Memory”, kuratorowana przez Jagnę Domżalską.

5 czerwca na scenie pojawi się m.in. tunezyjski mistrz lutni oud Dhafer Youssef, który odbywa premierową trasę albumu  “Street of Minarets” – będzie to polska premiera koncertowa wydawnictwa.

Tematyka albumu dotyczy przede wszystkim podróży. Po podróżach w cztery strony świata, w poszukiwaniu nowych dźwięków, tutaj śpiewam inaczej i używam efektów wokalnych, przy których się wychowałem. Mam tu na myśli szczególnie efekt dźwiękowy megafonów na wezwanie do modlitwy – stąd tytuł płyty, Street of Minarets − powiedział Dhafer Youssef. Ta płyta to podróż w czasie, jak most, pomiędzy dzieckiem, którym byłem, melomanem i wielbicielem wielkich mistrzów jak Miles Davis czy Herbie Hancock, a dorosłą jednostką, którą się stałem. Most pomiędzy jazzem lat 50-tych, a jego bardziej rockową wersją z lat 80-tych. Chciałem pokazać, że jestem muzykiem w wiecznym ruchu, unikającym etykietki kiczu czy egzotyki − mówi o swojej płycie Dhafer Youssef.

Następnie zebranej publiczności zaprezentuje się Jazz Forum Machine, w skład której wchodzą Kasia Pietrzko, Maciej Kądziela, Jakub Mizeracki, Tomasz  Chyła, Kacper Smoliński, Roman Chraniuk, Adam Zagórski – muzycy o ugruntowanej pozycji, licznych nagrodach zdobytych na ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach, zwycięstwach w dorocznych ankietach krytyków i czytelników JAZZ FORUM – indywidualnie, czy z macierzystymi zespołami. „Drżyj Wierchuszko polskiego jazzu, idzie nowe” – powiedział o nich  Andrzej Zieliński, dziennikarz muzyczny radiowej Dwójki.

Zwieńczeniem tego dnia Enter Enea Festival będzie prapremiera nowego albumu Leszka Możdżera i Orkiestry Instrumentów Dawnych Warszawskiej Opery Kameralnej MACV  pt. Composites. Prezentowany materiał to sześć utworów, z których cztery (zatytułowane Compositum I,II,III,IV) nie są kompozycjami, a kompozytami, będącymi mistrzowskim połączeniem kompozycji i improwizacji. Partie fortepianu zostały przez Leszka Możdżera zaimprowizowane, a do tych improwizacji artysta dopisał partyturę dla  orkiestry. Dwa pozostałe utwory – Ballad For Lars, zadedykowany szwedzkiemu kontrabasiście Larsowi Danielssonowi oraz liryczny Natalladia – Możdżer skomponował klasycznie. Usłyszymy je w wykonaniu orkiestry z gościnnym udziałem perkusjonalistki, Patrycji Betlej. Koncert poprowadzi maestro Marcin Sompoliński.

Patrycja Betley to bardzo wyrazista artystka, obdarzona wyjątkową wyobraźnią. Oprócz świetnego pulsowania i wielobarwności jej gra przejawia ową obezwładniającą, kobiecą delikatność, która nadaje brzmieniu swoistej nieuchwytnej miękkości, dzięki czemu muzyka łatwiej wlewa się do serc słuchaczy. A przecież ja, jako pianista też jestem słuchaczem tego,  co gramy. – mówi Leszek Możdżer.

Kolejny dzień festiwalu otworzą wspólnym koncertem na dwa fortepiany Makowicz vs. Możdżer.  Adam Makowicz bez wątpienia jest postacią ikoniczną dla polskiej pianistyki jazzowej. Leszek Możdżer dostał pierwszą płytę Adama Makowicza kiedy miał osiem lat i tak zaczęła się jego przygoda z jazzem. Cudownie będzie móc usłyszeć ich obu na scenie. Wtorkowa premierą będzie “Mélusine” Cécile McLorin Salvant, który  odbędzie się w ramach światowej trasy promującej album tej amerykańskiej  wokalistki o haitańskich korzeniach, trzykrotnej laureatki Grammy. Uznawana jest za najlepszą współczesną wokalistkę dzisiejszej sceny jazzowej.

Zwieńczeniem dnia będzie prawykonanie kompozycji powstałych na zamówienie Festiwalu i dedykowanego Jezioru Strzeszyńskiemu, którego autorem jest Rafał Zapała.− Unikalnym aspektem festiwalu Enter jest jego naturalne otoczenie, bliskość jeziora. W moim projekcie THE LAKE HAS A MASTER PLAN (pharoah sanders tribute) chcę zaangażować akustyczne właściwości tej niezwykłej  sytuacji. Zamierzam wykorzystać narzędzia ekologicznej kultury muzycznej spod znaku field  recording, celem będzie „nagłośnienie” jeziora i wykorzystanie go jako warstwy brzmieniowej koncertu − powiedział Rafał Zapała.Ostatni festiwalowy dzień rozpocznie koncert Glorii Campaner . Po świetnym przyjęciu jej wspólnego koncertu z Leszkiem Możdżerem, wydanego też jako album koncertowy artystka  wraca do Poznania ze swoim trio. Na scenę Enter Enea Festival zaprosiła wybitnych włoskich instrumentalistów: klarnecistę Alessandro Carbonarę i bandoneonistę Mario Stefano Pietrodarchiego, z którymi zagra koncert „Astor”.

Tego dnia publiczność będzie mogła posłuchać także legendy polskiego jazzu. Jan Ptaszyn Wróblewski tworzy polski jazz od prawie 70 lat, a w czerwcowy wieczór weźmie udział w koncercie Leszka Możdżera.

Zwieńczeniem czerwcowego programu będzie pierwszy w Polsce koncert Connie Han Trio. Jak czytamy w amerykańskiej prasie pianistka i kompozytorka przemawia głosem starożytnej bogini miłości, piękna i wojny na odważnym, zachwycającym i ambitnym nowym albumie Secrets of Inanna.

13.Enter Enea Festival

Poznań, nad Jeziorem Strzeszyńskim

ul. Koszalińska 15 

PROGRAM

4.06 – niedziela
18:00 koncerty (line-up znany będzie w czerwcu)
x  scena Enter Enea Festival
20:30 Izabella Gustowska x Poznań Visual Park
…SIAŁA BABA MAK…
Chór Pogłosy pod dyrekcją Joanny Sykulskiej feat.  Malwina Paszek
21:00 Izabella Gustowska x ABC Gallery
MEMORY

5.06 – poniedziałek
19:30 Dhafer Youssef
STREETS OF MINARETS – trasa premierowa
21:00 Jazz Forum Machine
22:30 Leszek Możdżer & Orkiestra Instrumentów Dawnych Warszawskiej Opery
Kameralnej pod dyrekcją Marcina Sompolińskiego feat. Patrycja Betley
COMPOSITES – prapremiera koncertowa

6.06 – wtorek
19:30 Makowicz vs. Możdżer
21:00 Cécile McLorin Salvant
MÉLUSINE  – trasa premierowa
22:30 Rafał Zapała
THE LAKE HAS A MASTER PLAN (pharoah sanders tribute) – prapremiera

7.06 – środa
19:30 Gloria Campaner, Alessandro Carbonare,  Mario Stefano Pietrodarchi
ASTOR
21:00 Jan Ptaszyn Wróblewski Trio feat. Leszek Możdżer
22:30 Connie Han Trio

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *