Lokalny Fyrtel

To co najciekawsze w Poznaniu i okolicach
Festiwale Film

Festiwal Animator czas zacząć

Już dziś rozpoczyna się kolejna odsłona największego festiwalu filmu animowanego w Polsce, czyli Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych ANIMATOR. Na widzów czeka ponad 200 filmów z całego świata. Festiwal potrwa 5 dnia, a w czasie jego trwania nie zabraknie filmów zarówno dla najmłodszych widzów, ajk i tych starszych. Hasłem tegorocznej edycji jest Poszukiwanie siebie / Searching for Yourself.

Dla tegorocznej edycji Animatora zaproponowałam hasło, które wynika z samego momentu, w jakim jest festiwal – zmian dużych i ważnych, ale też z osobistych poszukiwań tożsamości. Do sekcji noszącej tytuł tożsamy z hasłem Festiwalu zaprosiliśmy artystów, aby w twórczy sposób wyrazili co taki proces szukania siebie oznacza dla nichproces, który nigdy się nie kończy – mówi dyrektorka artystyczna – Adriana Prodeus.

Festiwal Animator obchodzi 16. urodziny, dlatego też tegoroczna edycja będzie trochę nostalgiczna. Wracamy do szalonych lat 90. a w animacji to przede wszystkim słynne kreskówki Genndy’ego Tartakovskiego. Cieszymy się, że programie ANIMATORA pojawią się jego realizacje stworzone dla Adult Swim.– zapowiada Małgorzata Kempa – dyrektorka Estrady Poznańskiej

Lata 90. będą kanwą wieczornego wydarzenia otwarcia pn. Letnie Przesilenie, które zaplanowaliśmy na 21 czerwca w Klubie Festiwalowym w Pawilonie nad Wartą – dodaje Adriana Prodeus.

ANIMATOR jest festiwalem kwalifikującym do Nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej Oscar®. Animowany film krótkometrażowy, który otrzyma Grand Prix festiwalu ANIMATOR ma ułatwioną drogę do wymarzonej Oscarowej® nominacji.

Sercem Animatora są 4 konkursy: Międzynarodowy Konkurs Animowanych Filmów Krótkometrażowych – główna nagroda w tym konkursie toruje ścieżkę do Oscara, Międzynarodowy Konkurs Animowanych Filmów Pełnometrażowych, Międzynarodowy Konkurs Animowanych Seriali oraz Konkurs Polskich Filmów Animowanych z Grand Prix – Złotym Animuszem – Nagrodą Prezydenta Miasta Poznania.

Ważną częścią programu Animatora 2023 będzie retrospektywa reżyserskiego dorobku Marcina Giżyckiego, wieloletniego dyrektora artystycznego oraz współzałożyciela Festiwalu. Laur za Najlepszy Film Studencki od 2023 roku będzie Nagrodą imienia Marcina Giżyckiego.

Siłą MFFA Animator są GOŚCIE – wybitni reżyserzy i animatorzy. Wśród nich jeden z najważniejszych twórców anime – Keiichi Hara. Podczas poznańskiego Festiwalu widzki i widzowie będą mieli okazję zobaczyć wielokrotnie nagrodzoną „Miss Hokusai” (m.in. na najważniejszym festiwalu animacji w Annecy) oraz najnowszy tytuł Hary – „Lonely Castle in the Mirror”. 

Gościnią tegorocznej odsłony Festiwalu będzie m.in. także nominowana do nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej Oscar islandzka twórczyni – Sara Gunnarsdóttir. Jej wyróżniona przez Akademię animacja My Year of Dicks została również nagrodzona podczas ANIMATORA 2022 w kategorii Najlepszy Serial Animowany.

Nowością 16. edycji jest zaproszenie najmłodszych widzów i widzek do JURY dziecięcego. Organizatorzy postanowili oddać głos młodym kinomanom oraz kinomankom. Chcą poznać ich spojrzenie na animowane seriale zakwalifikowane do konkursu.

Dla dzieci w wieku 7 – 14 lat  przygotowane zostały warsztaty ANIMATOR JUTRA. Cieszą się, jak co roku, ogromną popularnością – połowa miejsc została zarezerwowanych w zaledwie kilka godzin po ogłoszeniu naboru. Koordynatorką programu warsztatów dla dzieci jest Agnieszka Krajewska.

Propozycje dla młodych odbiorców i odbiorczyń to oczywiście Animator dla Dzieci, realizowany przy wsparciu Centrum Sztuki Dziecka.

W programie Festiwalu są też zajęcia dedykowane dorosłym i młodzieży 12+. Trwają zapisy na warsztaty z użyciem klocków, w technice poklatkowej oraz wycinankowej. Animację w Praktyce poprowadzą Paweł Prewencki (21-22 czerwca) praz duet animatorów Paulina Wyrt i Robert Kuźniewski(23-24.06). Minietiudy inspirowane twórczością Szymborskiej, zrealizowane w trakcie dwudniowych spotkań, będzie można zobaczyć 2 lipca w rocznicę 100. urodzin noblistki.

  1. edycja Festiwalu ANIMATOR będzie realizowana w formule hybrydowej.

W dniach 21-25 czerwca 2023, odbędą się pokazy filmowe w Kinie Muza w Poznaniu oraz Multikinie Stary Browar, wydarzenia interdyscyplinarne prezentowane w plenerowej i klubowej strefie festiwalowej w PAWILONIE w starym korycie Warty. Zaplanowany został też szereg wydarzeń realizowanych we współpracy z instytucjami kultury, stowarzyszeniami i lokalnymi partnerami.

Filmy online dostępne będą w terminie 26-30 czerwca 2023 na platformie MyAniamtorOnline / aniamtor-festival.com. W pierwsze dwa dni lipca odbędą się pokazy filmów krótko- i pełnometrażowych nagrodzonych w konkursach ANIMATORA 2023, prace uczestników warsztatów dla dzieci ANIMATOR JUTRA, warsztatów animacji dla dorosłych oraz pokazy zwycięskich filmów z Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych w Annecy 2023.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *