Lokalny Fyrtel

To co najciekawsze w Poznaniu i okolicach
Atrakcje turystyczne Co warto zobaczyć Poznań

Maltanka – najpopularniejsza kolejka w mieście


Maltanka

Będąc w Poznaniu koniecznie trzeba wybrać się nad Maltę i przejechać wyjątkową kolejką parową. Maltanka od lat cieszy się dużą popularnością turystów, którzy chętnie pokonują nią trasę między Śródką, a Nowym Zoo.

Kolej wąskotorowa systematycznie odradza się w Wielkopolsce. Jednak to Maltanka jest ta najbardziej znaną w regionie. Co roku tłumy ludzi wybierają nią w podróż wzdłuż Jeziora Maltańskiego w Poznaniu.

Maltankę otwarto 21 lipca 1972 roku. Całkowita długość torowiska wynosi 3555 metrów. Szerokość torowisko to tylko 600 mm. Zarządcą kolejki jest MPK w Poznaniu. Swoją obecna nazwę Kolejka Parkowa Maltanka otrzymała w 2002 roku z okazji 30-lecia powstania. Dodatkowo w 2010 roku powstała grupa miłośników, którzy pomagają w utrzymaniu kolejki oraz starają się ją promować wśród turystów.

Przystanki:

Maltanka

Stacja znajduje się nad północno-zachodnim brzegiem Jeziora Maltańskiego w Poznaniu. Znajduje się tutaj budynek stacji połączony z restauracją. Swoją konstrukcja nawiązuje do budynków budowanych dawniej w Wielkopolsce.

Ptyś

Przystanek znajduje się nad północnym brzegiem Jeziora Maltańskiego w Poznaniu. Nazwą nawiązuje kurczaka Ptysia, bohatera bajki z lat 50 i 60 XX wieku. W 2012 roku został przeniesiony bliżej wejścia na Termy Maltańskie, aby ułatwić dotarcie klientom parku wodnego.

Balbinka

Przystanek i mijanka położone są na północnej części Jeziora Maltańskiego, przy końcu ulicy Wileńskiej. Nazwa pochodzi od gąski Balbinki, bohaterki znanej bajki z lat 50 i 60 XX wieku.

Zwierzyniec

Stacja zlokalizowana w pobliżu głównego wejścia do Nowego Zoo. Początkowo kasa znajdowała się w drewnianym kiosku, który w 1975 roku został zastąpiony przez przeszklony, obszerny pawilon. Niestety w czasie pożaru w 2000 roku pawilon został podpalony i całkowicie spłonął, Dziś pod zachowanym dachem dawnego pawilonu (pełniącym rolę wiaty) mieści się kontener z kasą biletową i nastawnią.

Rozkład jazdy oraz ceny biletów znajdziecie tutaj.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *