Lokalny Fyrtel

To co najciekawsze w Poznaniu i okolicach
Poznań

Plac Wolności zacznie żyć


Źródło: https://www.estrada.poznan.pl, projekt: UGO Architecture

Estrada Poznańska ogłosiła wyniki konkursu na koncepcję sezonowego zagospodarowania placu Wolności na potrzeby kulturalne, rekreacyjne i gastronomiczne. Zwyciężyła poznańska pracownia UGO Architecture. 

Konkurs miał na celu zaprojektowanie stref, które działałyby na placu Wolności od kwietnia do października. Projektanci mieli za zadanie zaproponować rozwiązania dla części koncertowej, gastronomicznej oraz miejsca do odpoczynku. Realizacja tego przedsięwzięcia ma na celu ożywienie palcu i zachęcenie mieszkańców do odwiedzenia tego miejsca. Na co dzień mamy betonowy plac, który nie zachęca do niczego więcej niż spacer. Po zmianach powinniśmy chcieć nie tylko tam pójść, ale i chwilę tam zostać.


Źródło: https://www.estrada.poznan.pl, projekt: UGO Architecture

Zależało nam szczególnie na dobrym zaplanowaniu infrastruktury gastronomicznej, tak by planowana na ten rok modernizacja płyty Starego Rynku, była mniej odczuwalna, zwłaszcza dla restauratorów. – mówi Małgorzata Kempa, dyrektorka Estrady Poznańskiej. Dodaje też –  Najważniejsza była dla nas funkcjonalność placu, mobilność elementów, pozwalająca na organizację różnorodnych wydarzeń. Zależy nam, by to miejsce jak najlepiej służyło mieszkańcom i mieszkankom miasta.

Do konkursu zgłosiły się 4 pracownie: 1050 Pracownia Architektury, Pracownia architektoniczna Insomia, A2P2 Architektura&Planning i UGO Architecture. Zwyciężyła ta ostatnia. Sąd konkursowy docenił elastyczne i przemyślane rozwiązania. Wyróżnikiem pracy o nazwie „Przystanek Rynek” jest różnorodna i dająca się zmiennie oraz wygodnie kształtować aranżacja placu. Dobrze przemyślane mobilne elementy z zielenią lub miejscami wypoczynku da się łatwo przestawiać, by – w razie potrzeby uwolnić płytę placu z myślą o większych wydarzeniach. Realizacja przedstawionego projektu ma być możliwa już na wiosnę przyszłego roku.


Źródło: https://www.estrada.poznan.pl, projekt: UGO Architecture

Więcej informacji na temat projektu znajdziecie na stronie Estrady Poznańskiej.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *