Lokalny Fyrtel

To co najciekawsze w Poznaniu i okolicach




Poznań

Stary Browar otwiera plac przy Ratajczaka

 


Plac Starego Browaru fot. J. Wittchen

Właśnie dzisiaj 5 listopada Stary browar zakończył prace budowlane na placu przy ul. Ratajczaka. Data jest nieprzypadkowa, ponieważ dokładnie 17 lat temu nastąpiło otwarcie poznańskiego centrum. Nowy Plac Starego Browaru to nasz urodzinowy prezent dla poznaniaków i mieszkańców regionu – mówi Magdalena Kowalak, prezes spółki zarządzającej centrum.

Dziś rano zdemontowano ogrodzenie, które od dłuższego czasu otaczało plac i utrudniało dostęp do do Pasażu Starego Browaru. Cieszymy się, że otwieramy plac dla naszych klientów, wszystkich mieszkańców i gości miasta w szczególny dla nas dzień – urodziny centrum – mówi Magdalena Kowalak ze Starego Browaru. To jedna z naszych najważniejszych inwestycji w ostatnich latach, mimo, że nie ma komercyjnego charakteru. Rewitalizacja Placu to projekt wpisujący się w naszą strategię otwartości i zaangażowania w sprawy lokalne. Zależało nam, żeby stworzyć atrakcyjne miejsce spotkań, będące ozdobą centrum miasta.

Podjęte działania miały na celu stworzenie nowoczesnego, przyjaznego spacerowiczom placu. Zamiast wszechobecnego betonu, postanowiono w niektórych miejscach zasadzić zieleń. Plac zyskał nowa nawierzchnię, a przed wejściem do Starego Browaru wybudowano fontannę. Ponadto na placu pojawiły się ławki, a także stojaki dla rowerów.

Jednym z celów projektu było połączenie przestrzeni Parku Starego Browaru z terenem przed wejściem do Pasażu. Parkowe ogrodzenie przesunięto w głąb, uzyskując efekt “wylewania” się zieleni w stronę ulicy Ratajczaka. Nasadzono 40 nowych drzew i 250 krzewów. Park to nasze “oczko w głowie”, dlatego tak bardzo zależało nam na zintegrowaniu tej przestrzeni z nowym placem – mówi Magdalena Kowalak. Większość nasadzonych roślin jest bezpośrednią kontynuacją zieleni parkowej – mam tu na myśli platany, lipy, kasztanowce, derenie, irgi i hortensje. Zupełną nowością natomiast są ozdobne jabłonie i trawy oraz setki kwiatów – głównie gatunków miodnych.

Oddanie do użytkowania nowego Placu Starego Browaru zbiega się z 17. urodzinami centrum. W 2003 roku otwarto pierwszą część kompleksu – Atrium, a rok później – przestrzeń Dziedzińca Sztuki. W 2007 r. klientom udostępniono drugie skrzydło Starego Browaru, Pasaż. Wyróżnikiem naszego centrum jest lokalizacja w sercu miasta. Traktujemy ją również jako zobowiązanie – czujemy się odpowiedzialni za kreowanie nowoczesnego wizerunku Poznania. Dbamy o to, żeby Stary Browar był żywą, integralną częścią miasta, nie osobnym bytem. Jesteśmy partnerem dziesiątek lokalnych projektów społecznych i kulturalnych rocznie. Plac Starego Browaru to kolejny dowód tego zaangażowania. Liczymy, że będzie dobrze służył mieszkańcom, a wiosną zaskoczy nas setkami kwitnących kwiatów – podsumowuje Kowalak.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *