Lokalny Fyrtel

To co najciekawsze w Poznaniu i okolicach




Poznań

Poznański Tydzień Tolerancji


fot. materiały organizatora

W poniedziałek 11 listopada rozpocznie się pierwszy Poznański Tydzień Tolerancji. Przez pięć dni wszyscy chętni będą mieli możliwość wzięcia udziału w licznych spotkaniach oraz warsztatach. Na zakończenie 16 listopada w Międzynarodowy Dzień Tolerancji na placu Wolności odbędzie się happening.

Międzynarodowy Dzień Tolerancji został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1995 roku. Od tego czasu 16 listopada jest świętem szacunku, akceptacji i uznania różnorodności kultur na całym świecie.

Wszyscy jesteśmy równi, choć różni. W tym tkwi nasza siła i największa wartość – mówi Stella Gołębiewska, pełnomocniczka prezydenta Poznania do spraw polityki równościowej. –  Poznański Tydzień Tolerancji to okazja, by powiedzieć stanowcze “nie” wykluczeniom i dyskryminacji. To okazja do zamanifestowania szacunku, akceptacji dla drugiego człowieka, którego na co dzień spotykamy na ulicach naszego miasta.

Tydzień Tolerancji to szansa aby zwrócić uwagę na problem dyskryminacji. W tym czasie powinniśmy zaprezentować swój szacunek dla innych. Pokazać, że akceptujemy drugiego człowieka bez względu na poglądy polityczne, przekonania religijne, preferencje seksualne, pochodzenie etniczne lub społeczne, status majątkowy, sprawność fizyczną, czy płeć. Przecież wszyscy chcemy czuć się bezpiecznie i żyć w przyjaznym i tolerancyjnym otoczeniu.

Hasłem tegorocznego Poznańskiego Tygodnia Tolerancji jest Miasto różno=równości, bo każdy, choć inny, jest równy. To czas gdy w naszym mieście odbędzie się szereg spotkań i warsztatów o charakterze edukacyjnym. Maja one na celu zaprezentowanie idei tolerancji i szacunku dla innych. Wśród zaplanowanych wydarzeń odbędą się spotkania otwarte, w których będzie mógł wziąć udział każdy.

Szczegółowy harmonogram wydarzeń:

11 listopada

  • Zwój Pokoju – tworzenie listy życzeń i pokojowych przesłań dla Świata. Spotkanie połączone z degustacją jemeńskiego jedzenia.
    12:00-15:00, Pracownia Ekonomii Społecznej „Ładne rzeczy”, św. Marcin 57
  • W ramach świętomarcińskiego korowodu grupa wolontariuszy odróżniająca się strojem „wypromuje” hasło „Bez różnorodności nie ma codzienności”
    ⏰ 13:30-14:30, od ul. Piekary do CK ZAMEK
  • Wywiad-rzeka między transpłciową kobietą a psychologiem specjalizującym się w pracy z osobami trans i ich rodzinami.
    ⏰ 17:00-19:00, Pracownia Ekonomii Społecznej „Ładne rzeczy”, św. Marcin 57

12, 13, 15 listopada

  • Warsztaty dla młodzieży z tworzenia kampanii społecznej przeciwko mowie nienawiści.
    8:00-12:00, Pracownia Ekonomii Społecznej „Ładne rzeczy”, św. Marcin 57 (12 listopada)
    10:00-14:00), Pracownia Ekonomii Społecznej „Ładne rzeczy”, św. Marcin 57 (13,15 listopada) – zapisy: biuro@centrum-mediacji.org
  • Nie bójcie się nas – spotkanie z osobą transpłciową
    9:00-11:00, Fundacja Petra Senior, ul. Krasińskiego 4
  • Szacun dla wszystkich! Warsztaty o potrzebach osób starszy i z niepełnosprawnością ruchową z wykorzystaniem kombinezonu starości, gogli symulujących choroby oczy, wózka inwalidzkiego itp.
    12:30-16:00 Pracownia Ekonomii Społecznej „Ładne rzeczy”, św. Marcin 57

14 listopada

  • Warsztaty rękodzielnicze. Przygotowanie prezentów na święta. Warsztaty przeprowadzi Spółdzielnia Socjalna Furia, która zatrudnia osoby ze spectrum autyzmu.
    9:00-12:00, Pracownia Ekonomii Społecznej „Ładne rzeczy”, św. Marcin 57, – zapisy pod numerem telefonu: 575 894 499
  • Szkolenie ze strategii wsparcia młodzieży nieheteronormatywej i ich rodziców oraz rodzin, w których osoby tej samej płci wychowują dzieci
    9:30- 12:30, Urząd Miasta Poznania, plac Kolegiacki 17,sala 29 – Dla pracowników poradni psychologiczno-pedagogicznej i innych placówek edukacyjnych. Zapisy przez formularz zgłoszeniowy umieszczony na stronie: http://teczowerodziny.pl
  • Kuchnia pokoju – międzykulturowe warsztaty kulinarne prowadzone przez jemeńskiego działacza społecznego
    17:00-18:30, Pracownia Ekonomii Społecznej „Ładne rzeczy”, św. Marcin 57 – Spotkanie dostosowane do potrzeb osób głuchych i niedosłyszących, zapisy przez adres mailowy: p.kuntze@lepszyswiat.org.pl
  • Spotkanie międzyreligijne przedstawicieli wspólnoty muzułmańskiej, żydowskiej i reformowanych katolików.
    19:30-21:00, Pracownia Ekonomii Społecznej „Ładne rzeczy”, św. Marcin 57

16 listopada

  • „Łączy nas więcej” – warsztaty z tworzenia koncepcji „miasta idealnego”
    10:45-14:45, Pracownia Ekonomii Społecznej „Ładne rzeczy”, św. Marcin 57
  • Otwarcie Betlejem Poznańskiego, Happening – „Miasto różno-równości”
    17:00, Plac Wolności
  • “Diagnoza opresji, czyli o polskich realiach korekty płci i jej wpływu na myśli i próby samobójcze” – wykład i dyskusja
    18:00-20:00, siedziba Fundacji Akceptacja, ul. 28 czerwca 1956 149

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *