Lokalny Fyrtel

To co najciekawsze w Poznaniu i okolicach
Targi

Światowy Festiwal Wikliny i Plecionkarstwa w Poznaniu

Tegoroczny V Światowy Festiwal Wikliny i Plecionkarstwa przenosi się z Nowego Tomyśla do Poznania, a konkretnie na teren Międzynarodowych Targów Poznańskich. W dniach 24-27 sierpnia Poznań stanie się światową stolicą wikliny. Swój dorobek przyjadą zaprezentować ludzie z całego świata.

Światowy Festiwal Wikliny i Plecionkarstwa po raz pierwszy odbędzie się na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Jest to jedno z największych wydarzeń dla środowiska plecionkarskiego na świecie. Z tej okazji organizatorzy przygotowali szereg atrakcji dla zwiedzających.

Jedną z nich będzie cykl wystaw międzynarodowych, które oprócz walorów historycznych i poznawczych, mają także inspirować. Dowiemy się jak można wykorzystać wyroby plecionkarskie (zarówno dekoracyjne, jak i użytkowe) we wnętrzach naszych mieszkań, domów, czy ogrodach. Łącznie zaprezentowanych będzie kilkanaście wystaw z rózych zakątków świata. Swoje prace zaprezentują m.in. przedstawiciele Bawarii, Chile, Algierii, Szwecji, czy Ukrainy. Nie zabraknie oczywiście polskich akcentów.

W ramach Festiwalu odbędzie się także Międzynarodowy Konkurs Plecionkarski. Przez dwa dni uczestnicy będą rywalizować o tytuł Grand Prix Festiwalu. Prace oceniać będzie międzynarodowe jury. Konkurs to nie tylko rywalizacja, ale też możliwość poznawania wzorniczych trendów, technik i materiałów plecionkarskich, stosowanych w innych szerokościach geograficznych. To również możliwość wymiany doświadczeń. Konkurs składa się z dwóch części: prac wykonywanych na żywo oraz prac nadesłanych, a uczestnicy przystępują do konkursu indywidualnie lub w dwuosobowych zespołach.

Także amatorzy znajda tu coś dla siebie. Przez cały festiwal będzie okazja wzięcia udziału w warsztatach. Są one darmowe i nie obowiązują wcześniejsze zapisy. To wyjątkowa szansa na stworzenie własnego plecionkarskiego dzieła. Całość poprowadzą wykwalifikowani instruktorzy, którzy zaprezentują różne techniki oraz materiały plecionkarskie. Dla najmłodszych przygotowano warsztaty Wiklinowe Przedszkola. Dzieci pod opieką animatorów wykonają prace plecionkarskie.

W czasie festiwalu działać będzie kiermasz. Miłośnicy nietuzinkowych dekoracji mogą tutaj znaleźć coś dla siebie, albo na prezent dla bliskiej osoby. Chociaż głównym motywem wydarzenia jest plecionkarstwo to wśród stoisk znajdziemy też inne stoiska z rękodziełem. Ponadto ciekawie zapowiada się wioska ginących zawodów. Będzie można zobaczyć na żywo jak dawniej rzemieślnicy i twórcy rękodzieła współpracowali ze sobą, by wytwarzać niezbędne dobra. To także przestrzeń ukazująca ginące zawody wykorzystując nowoczesne technologie przekazu takie jak wirtualna rzeczywistość, kino VR.

To oczywiście tylko część wydarzeń, które będą miały miejsce podczas V edycji Światowego Festiwalu Wikliny i Plecionkarstwa. Szczegółowy program znajdziecie na stronie wydarzenia. Festiwal odbędzie się w Pawilonie 3 oraz na Placu Marka. Wejście od ulicy Głogowskiej. Ceny biletów zaczynają się od 30 zł. Możecie je nabyć tutaj.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *